» آموزش سئو » 4 راه برای برجسته شدن در صفحات گوگل و افزایش نرخ کلیک ارگانیک
seogrowth 4 راه برای برجسته شدن در صفحات گوگل و افزایش نرخ کلیک ارگانیک
آموزش سئو

4 راه برای برجسته شدن در صفحات گوگل و افزایش نرخ کلیک ارگانیک

23 خرداد 1396 3039

رتبه‌ی بالا باید منجر به افزایش ترافیک شود، اما هنگامی‌که با صعود رتبه نتوانید افزایش کلیک داشته باشید، چه باید کرد؟ رتبه‌بندی در صفحه‌ی اول برای کلمات کلیدی یک گام اولیه است، اما اگر کاربران بر روی نتایجتان کلیک نکنند، رسیدن به این رتبه معنایی ندارد.

اگر به‌واسطه‌ی نرخ کلیک ارگانیک پایین دچار کشمکش شده‌اید، ظاهر شدن سایتتان در نتایج جستجو نمی‌تواند شما را در نتایج جستجو برجسته نماید. امکان دارد مطالبتان با اهداف کاربر همخوانی نداشته باشد یا این‌که صرفاً نسبت به سایر نتایج صفحه جذابیت کمتری داشته باشند.

یک راه برای بهبود نرخ کلیک، بهینه‌‎سازی نحوه‌ی نمایش محتوا در صفحات نتایج موتور جستجو می‌باشد. با ایجاد نتایج جستجوی خاصی که توان نشان دادن خودشان را در صفحه دارند، می‌توانید ترافیک را به سمت سایتتان جذب کنید و میزان درگیری بیشتر کاربران می‌تواند شما را به رتبه‌های بالاتری برساند.

شروع کار با شناسایی صفحات دارای عملکرد ضعیف

اولین گام در بهینه‌سازی نتایج جستجو، یافتن صفحاتی است که عملکرد ضعیف دارند. در کنسول جستجوی گوگل، می‌توانید این اطلاعات را در بخش‌های زیر بیابید:

 • «Search Traffic»
 • کلیک بر روی «Search Anaytics»
 • انتخاب  «Pages»
 • انتخاب چک‌باکس‌های مربوط به «CTR» و «Position»

بر روی صفحاتی تمرکز کنید که موقعیت متوسطشان بین 1 و 10 قرار دارد و سپس به نرخ کلیک هریک از آن‌ها نگاه کنید. درنهایت، شما باید در مورد مقبولیت نرخ کلیک‌ها تصمیم‌گیری نمایید. یک روش تصمیم‌گیری، مقایسه‌ی نرخ کلیک مطالب مختلفی است که در یک موقعیت یکسان رتبه‌بندی شده‌اند.

اگر 5 نتیجه در موقعیت اول ظاهر شوند، سه مورد از آن‌‌ها نرخ کلیک 30 درصد و دو مورد دیگر نرخ کلیک 15 درصد داشته باشند، دو صفحه‌ی دارای CTR 15 درصد باید بهینه‌سازی شوند.

اگر صفحات و داده‌های کافی برای این مقایسه را در اختیار ندارید، به متوسط نرخ کلیک با توجه به موقعیت نگاه بیاندازید:

 • موقعیت 1: حدود 30 درصد
 • موقعیت 2: حدود 17 درصد
 • موقعیت 3: حدود 12 درصد
 • موقعیت 4-6: حدود 5 الی 10 درصد
 • موقعیت 7-10: حدود 2 تا 5 درصد

فهرستی از صفحات دارای نرخ کلیک پایین را ایجاد نمایید. این‌ها صفحاتی هستند که نتایجشان باید بهینه‌سازی شوند.

1- ایجاد عناوین متقاعدکننده برای سئو

در گذشته و هنگامی‌که گوگل نتایجش را عمدتاً با انطباق برکلمات کلیدی ارائه می‌کرد، گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط و دقیق در عناوین سئو ضروری بود. همین امر منجر به این شد که تعداد زیادی سایت از عناوینی مشابه این استفاده کنند:

بهینه‌سازی موتور جستجو، چگونه سایتمان را برای جستجو بهینه نماییم. این عناوین روشن بودند، اما شکلی خسته‌کننده و تکراری داشتند.

امروز، 53 درصد از 20 نتیجه‌ی برتر گوگل، از کلیدواژه‌ها در عناوین سئوی خود استفاده می‌کنند. گوگل دیگر همانند گذشته به انطباق کاراکتر تگ عنوان برای ارائه‌ی نتایج وابسته نیست. در عوض از متن اصلی، زیرعناوین، ایندکس مفهومی پنهان و سیگنال‌های مربوط به درگیر شدن مخاطب برای انطباق نتایج با جستارها بهره می‌گیرد.

 

الگوریتم RankBrain به‌صورت مداوم در حال ارزیابی و تنظیم عوامل رتبه‌بندی مختص کلمات جستجوشده مختلف می‌باشد. کلمات کلیدی در برخی صنایع و در برخی عناوین محتوا مهم‌تر هستند.

تعدادی رویه‌ی خوب برای نگارش عناوین و نمایش نتایج جستجو وجود دارد:

 • بررسی با توجه به RankBrain: یک جستجوی  در مورد کلمه ای هدف انجام دهید و اگر انطباق کلیدواژه به نظرتان مهم است، نتایج جستجو را بررسی نمایید. اگر کلمه کلیدی به‌صورت دقیق در بسیاری از عناوین نتایج ارگانیک ظاهر می‌‎شود، RankBrain می‌تواند آن را به‌عنوان یک اولویت در نظر بگیرد. اگر تعداد زیادی مترادف و عبارات مرتبط مشاهده می‌نمایید، انطباق کلمه کلیدی خیلی مهم نیست.
 • طول: اگر عناوین سئو خیلی طولانی هستند، گوگل آن‌ها را با استفاده از روش حذفی می‌برد. به‌منظور جلوگیری از این موضوع، اکثر متخصصین سئو توصیه می‌کنند ماکزیمم از 70 کاراکتر استفاده نمایید. درهرحال رویه‌ی استاندارد Propecta به 55 کاراکتر اشاره می‌کند، زیرا گوگل پیکسل‌ها را می‌شمارد (نه حروف) و دائماً واژه‌هایی را برجسته می‌کند که با جستار کاربر همخوانی دارند.

اگر سیستم مدیریت محتوای شما یک جداکننده و نام تجاری را در انتهای عناوین سئو اضافه می‌کند، مطمئن شوید که آن کرکترها را نیز در مجموع به حساب بیاورید یا این‌که آن اطلاعات را خودتان به‌صورت دستی اضافه کنید. به‌صورت معکوس، می‌توانید از محدوده‌ی کاراکتر برای ایجاد تعلیق استفاده نمایید.

 • منظور کاربر: وقتی‌که کاربران جستجو انجام می‌دهند، یک سوال می‌پرسند. مطمئن شوید که عنوان سئوی شما به شکلی آنی و واضح به موارد مهیا شده توسط محتوا پاسخ بگوید. عناوین هوشمندانه بسیار عالی هستند، اما اگر نتوانند مسئله‌ی مطرح‌شده توسط سوژه را به‌صورت واضح بیان نمایند، کسی روی آن‌ها کلیک نمی‌کند.
 • مخاطب: هر محتوا برای کدامین نوع شخصیت نوشته شده است؟ آن شخصیت را در عنوانتان بیاورید. «چگونه نتایج بازاریابی محتوا را اندازه بگیریم» می‌تواند با نشانه گرفتن دسته‌‎ی خاصی از مخاطبین متقاعدکننده‌تر شود. مثلا اگر مخاطبتان کارمندان هستند، عنوان «چگونه درآمدزایی بازاریابی محتوا را به رئیستان نشان دهید» می‌تواند متقاعدکننده‌تر باشد.
 • کروشه‌ها: فواید محتوا را به‌صورت مختصر و با استفاده از کروشه در عناوین سئو بیاورید یا از کروشه برای بیان اهمیت نوع محتوا به کاربر استفاده نمایید تا انتظاراتش از یافته‌‎های آن صفحه را متوجه شود.

برای صفحاتی که رتبه‌ی بالا و نرخ کلیک پایینی دارند، به‌روزرسانی عناوین صفحات سئو را مدنظر داشته باشید تا متقاعدکننده‌تر شوند. سپس نتایج را بسنجید تا ببینید که آیا نرخ کلیک بهبود پیدا می‌کند یا خیر.

می‌توانید از توییتر هم برای آزمودن عناوین مناسب استفاده نمایید. ازآنجایی‌که ارسال آپدیت‌های مختلف که یک محتوای یکسان دارند، در توییتر امر نادرست و غیرمحتملی نیست، با عناوین مختلف بازی کنید و آن‌ها را در توییتر ارسال نمایید تا ببینید که کدام‌یک بیشترین نرخ توجه را به خود جلب می‌نمایند.

2- توصیف متای ماهرانه بنویسید

توصیف‌های متایی که به‌صورت ماهرانه نوشته می‌شوند، فرصت دیگری برای جذب کلیک هستند. توصیف‌های متا به‌عنوان افزونه‌ای برای عناوین صفحه مطرح بوده و به کاربران نشان می‌دهند که پس از کلیک کردن باید انتظار چه مطلبی را بکشند. ازآنجایی‌که آن‌ها در دسته‌ی عوامل رتبه‌بندی قرار نمی‌گیرند، می‌توانند به‌تنهایی برای جذب کاربران به کلیک روی نتایج استفاده شوند.

 

توصیف‌های متای موثر:

 • از 160 کاراکتر بیشتر نیستند. همانند عناوین سئو، گوگل توصیف‌های متای طولانی را پنهان میکند.
 • یک جایگزین متای طولانی‌تر در متن ایجاد می‌کند. گاهی اوقات گوگل اجازه می‌دهد که توصیف متای 3-4 خطی را منتشر کنید، البته اگر تشخیص دهد که تشریح طولانی‌تر محتوا می‌تواند پاسخ بهتری را برای اهداف کاربرش فراهم نماید. توصیفات متای طولانی‌تر برجسته خواهند شد، زیرا می‌توانند فضای بیشتری را در صفحه اشغال کنند. زمان بگذارید تا محتوا را بهینه کرده و تعاریف دقیق‌تری را ایجاد نمایید، یا از تگ‌های H2 برای فهرست کردن دستورالعمل‌های گام‌به‌گام یا آیتم‌های موجود در فهرست استفاده کنید.
 • عنوان سئو را تکرار نمی‌کند. توصیف متا اطلاعات اضافی را فراهم می‌کند که کاربران به کلیک کردن تشویق می‌شوند.
 • از متن تبلیغاتی استفاده می‌کند. درحالی‌که شاید بریدن و چسباندن چند خط متن در قالب توصیف متا کاری ترغیب‌کننده باشد، اما این روش ایدئال نیست. بهترین توصیف‌های متا از روش‌های خوب برای نوشتن متن تبلیغ استفاده می‌کنند؛ آن‌ها ترغیب‌کننده و توصیفی هستند.

متاسفانه هیچ تضمینی نیست که گوگل توصیف‌های متای نوشته‌شده توسط شما را نشان دهد. اخیراً گوگل تایید کرده که توصیف‌های متای تعریف‌شده نوعی عقب‎‌نشینی برای موارد نمایش داده شده صفحات جستجو هستند. این امر بدین معناست که موتور جستجو ابتدا به دنبال بخش‌های مناسب محتوا در صفحه می‌گردد و درصورتی‌که پاسخ‌های خوبی را در صفحه پیدا نکند، تنها از توصیف متایی که شما تعیین کرده‌اید بهره می‌گیرد.

البته جای تعجب ندارد که:

یک جستجو برای «تحلیل‌های بازاریابی دیجیتال»، این توصیف ایجادشده به‌صورت اتوماتیک را تولید می‌کند.

گوگل از اولین توصیف متای تعیین‌شده استفاده می‌کند، اما بخش دیگری از متن را انتخاب می‌نماید تا کاربرد کلمه‌ی «تحلیل‌ها» را در محتوا نشان دهد.

ابتدا مطمئن شوید که گستره‌ای از جملات ارزشمند و پاراگراف‌های کوتاه را در توضیحات متا بگنجانید تا گوگل بتواند آن‌ها را بیرون بکشد.

گنجاندن کلمات کلیدی در توصیف‌های متا می‌تواند احتمال استفاده‌ی گوگل از توصیف متای مهیاشده توسط شما را افزایش دهد. همچنین گوگل کلیدواژه‌ای هماهنگ در توصیف متا را به‌صورت بولد نمایش می‌دهد که برجستگی نتایج را تسهیل می‌کند.

3- سفارشی‌سازی URLها

درحالی‌که URLها از اهمیت کمتری نسبت عناوین سئو و توصیفات متا دارند، آن‌ها در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند تا بتوانند محتوای صفحه را منعکس نمایند. URLهای صفحه به درک جستجوگر از میزان ارتباط محتوا کمک می‌کنند: URLهای توصیفی نسبت به موارد غیرتوصیفی 25 درصد کلیک بیشتر دریافت می‌کنند.

اگر از WordPress یا سایر سیستم‌های مدیریت محتوا که به‌صورت خودکار URLهای عددی درست می‌کنند استفاده می‌کنید، حتماً پیش از انتشار آن URLها را به‌روزرسانی نمایید تا حتماً با محتوایتان ارتباط داشته باشند.

اگر لازم است که URLها را برای صفحاتی که هم‌اکنون منتشر شده‌اند به‌روزرسانی نمایید، حتماً برای ریدایرکت برنامه داشته باشید. به‌روزرسانی URLهای صفحات یک وظیفه‌ی ساده است، اما نادیده گرفتن ریدایرکت‌های 301 پس از به‌روزرسانی، می‌تواند تاثیرات متعاقب و منفی را در پی داشته باشد.

4- از داده‌های ساختاریافته استفاده کنید

علامت‌گذاری صفحات با الگو یا میکروداده می‌تواند به نتایج جستجوی بصری، دقیق یا طولانی‌تر ختم شود. تعدادی از نتایج گسترش‌یافته که حین استفاده از علامت‌گذاری نمایش داده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • ویدئوها: صفحاتی که شامل ویدئو می‌باشند، می‌توانند یک تصویر بندانگشتی را در نتایج جستجو نشان دهند. به‌منظور نمایش بندانگشتی، از یک توسعه‌دهنده بخواهید که داده‌‎های ساختاریافته را به صفحاتی که ویدئو دارند اضافه کند. یا اگر از WordPress استفاده می‌کنید، پلاگین Yoast Video SEO می‌تواند یک راه ساده را فراهم نماید.

نحوه‌ برجسته شدن در صفحات جستجو

با عناوین سئوی جذاب، توصیفات متای مرتبط، URLهای توصیفی، می‌توانید خودتان را  در صفحات جستجو برجسته کرده و نرخ کلیک ارگانیک را بهبود دهید. همین امر منجر به افزایش ترافیک ارگانیک شده و می‌تواند رتبه‌های بالاتری را به ارمغان بیاورد.

کارتان را با شناسایی صفحاتی که عملکردشان ضعیف است آغاز نمایید. جستجو را برای کلیدواژه‌هایی که در نتایج محبوب هستند آغاز نمایید و مطالب برجسته‌ای که ظاهر می‌شوند را مشاهده کنید. در ادامه، زمان گذاشته و محتوا را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که بر این مطالب برجسته غلبه نماید و ببینید که چگونه سیل کلیک‌ها روانه می‌شوند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت