» آموزش سئو » بررسی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل برای بهبود سئو سایت
dsfsdf30sa3das بررسی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل برای بهبود سئو سایت
آموزش سئو - الگوریتم های گوگل

بررسی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل برای بهبود سئو سایت

15 آذر 1399 30140

الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل چیست و چطور می‌تواند بر سئو تاثیر بگذارد؟

برخلاف به روزرسانی های قبلی پاندا و پنگوئن که در ابتدا به عنوان افزونه‌های الگوریتم فعلی گوگل منتشر شدند، الگوریتم مرغ مگس‌ خوار به عنوان یک بازبینی کامل از الگوریتم اصلی معرفی شده‌است. در حالی که اعتقاد بر این است که بسیاری از مولفه‌های از پیش موجود الگوریتم اصلی دست‌نخورده باقی مانده‌اند، الگوریتم مرغ مگس‌ خوار تعهد گوگل را به درک فزاینده پیچیده از قصد جستار جستجوگران با هدف تطابق آن‌ها با نتایج مرتبط‌تر نشان داد و گامی جدید درباره SEO سایت برای متخصصان سئو بود.

گوگل در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ الگوریتم مرغ مگس‌ خوار را معرفی کرد، اما در واقع در حدود یک ماه پیش از آن، این الگوریتم را راه‌اندازی کرده بود. در حالی که به‌روزرسانی‌های قبلی الگوریتم مانند پاندا و پنگوئن منجر به گزارش از دست رفتن قابل‌توجه ترافیک و رتبه‌ شد، به نظر نمی‌رسید که الگوریتم مرغ مگس‌ خوار اثرات منفی شدیدی بر روی وب عمومی داشته باشد. این الگوریتم تا حد زیادی با ایجاد تاثیر مثبت بر دقت پایگاه دانش گوگل معروف به «نمودار دانش» شناخته می‌شد. با این حال، جامعه متخصصان SEO محلی این فرضیه را مطرح کرد که اثرات مستند شده‌ای در نتایج موتور جستجوی محلی دیده شده‌است.

نمودار دانش، جستجوی معنایی و سئو سایت

برای درک کامل هدف پشت الگوریتم مرغ مگس‌ خوار، ابتدا مهم است که با ویژگی‌های موتور جستجو که به شدت تحت‌تاثیر آن قرار دارد، آشنا باشید: جستجوی معنایی و نمودار دانش.

نمودار دانش

یک سال قبل از انتشار الگوریتم مرغ مگس‌ خوار، گوگل نمودار دانش خود را به راه انداخت: نه یک گراف واقعی، بلکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های SERP که برای ارائه پاسخ سریع و دقیق به جستارهای کاربران در مورد افراد، مکان‌ها و اشیا طراحی‌شده.

شما می‌توانید نمودار دانش را به صورت عملی در صفحه نتایج جستجو برای «کوکی‌هایی با چیپس شکلاتی» ببینید. SERP حاوی نتایج ارگانیک استاندارد و لینک‌هایی به وب سایت‌های مناسب است، اما همچنین شامل یک مجموعه غنی از داده‌های نمودار دانش، از جمله باکسی از یک دستورالعمل، یک پانل دانش در دست‌راست که حقایق تغذیه‌ای در مورد این دسر را نشان می‌دهد، و پیشنهاداتی برای موضوعات جستجوی مرتبط است.

Hummingbird1 بررسی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل برای بهبود سئو سایت

عناصر نمودار دانش به رنگ آبی مشخص می‌شوند.

گوگل چگونه تعیین می‌کند که این نتایج، هدف فرد جستجوگر را بازتاب داده و به طور مناسب نیازهای او را برآورده می‌سازد؟ اینجا جایی است که جستجوی معنایی وارد می‌شود.

جستجوی معنایی

جستجوی معنایی تلاش می‌کند تا نتایج SERP مناسب را با زبان جستارهای کاربران اینترنتی فراتر از معانی کلمات کلیدی منفرد، با در نظر گرفتن یک زمینه وسیع‌تر، حتی زمانی که نیت کاربر به جای صریح، ضمنی است، مطابقت دهد. برای دیدن جستجوی معنایی در عمل، نگاهی به تصویر SERP «کوکی‌هایی با چیپس شکلاتی» در بالا بیاندازید. با وجود این که این جستار برای خود کوکی‌ها بود، جستجوی معنایی پیش‌بینی کرده که با وجود کلمات به کار رفته در جستجو (که به معنای واقعی کلمه می‌تواند به تصاویر یا تعریف کوکی‌ها اشاره کند)، هدف پشت این جستجو متفاوت از زبان مورد استفاده بود. سپس گوگل نتایجی را ارائه داد که به جای زبان جستجوگران، با نیت آن‌‌ها همخوانی داشت. در نتیجه، یک SERP پر از دستور العمل‌ها، حقایق تغذیه‌ای و موضوعات دیگر مربوط به تهیه یا خوردن شیرینی‌ها می‌بینیم.

تسلط روزافزون گوگل بر جستجوی معنایی، آن‌ها را قادر می‌سازد تا به زبان خودشان، «هویت‌های دنیای واقعی و روابطشان با یکدیگر» را درک کنند. تمرکز الگوریتم مرغ مگس‌ خوار بر تطبیق زمینه جستار به نتایج متکی بر هوش تکنولوژی گوگل-توانایی تجزیه قصد و نیت- است.

جستجوی معنایی یک موضوع پیچیده است، بنابراین در اینجا مثال دیگری از نحوه کار این روش بر روی وب آورده شده‌است. تصور کنید که یک کاربر گوگل از این جستار را در موتور جستجو تایپ یا بیان می‌کند: بهترین مکان برای چینی‌ها. تنها با درک هدف و زمینه چنین جستاری گوگل می‌تواند «مکان» را دال بر رستوران و «چینی» را دال بر نوع خاصی از غذای رستوران شناسایی کند.

مشخصات موثر بر SEO این الگوریتم گوگل

یکی از اهداف اصلی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار، ترجمه جستجوی معنایی از یک مفهوم به واقعیت بود-و چیزی که در نهایت به استاندارد جستجو تبدیل می‌شد. گوگل با معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار به دنبال تخمین بهتر نیت واقعی جستجوها بود به طوری که برای جستاری مانند مثال غذای چینی که در بالا اشاره شد، به جای این که نتیجه بهترین مکان‌ها برای زندگی مردم در چین یا دیگر داده‌های نامربوط باشد، کاربر مجموعه‌ نتایجی از رستوران‌های چینی محلی را دریافت می‌کند تا از میان آن‌ها انتخاب کند.

Hummingbird2 بررسی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل برای بهبود سئو سایت

الگوریتم مرغ مگس‌ خوار و جستجوی صدا

به‌روزرسانی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار را می توان گامی برای گوگل در مسیر تسلط بر ظهور اجتناب‌ناپذیر جستجوی صدا دانست. هنگامی که الگوریتم مرغ مگس‌ خوار در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، «جستجوی محاوره‌ای» در جامعه SEO موجی ایجاد می‌کرد. چند سال پیش رو و ظهور جستجوی صدا، گوگل را ملزم می‌کند که به درک زبان طبیعی کامل، با استفاده از کلمه گفتاری برای جستجوهایی مثل «ارزان‌ترین مکان برای غذاهای مکزیکی نزدیک من کجاست؟» ، مجهز شود.

در مجموع، تکنولوژی که به درک کلمه کلیدی به کلمه کلیدی زبان جستجو محدود می‌شود، نمی‌تواند وظیفه سنجش نیت را انجام دهد. پیشرفت‌هایی مانند جستجوی معنایی و به‌روزرسانی مانند الگوریتم مرغ مگس‌ خوار برای عملکرد موثر در دنیای زبان طبیعی و سئو طراحی شده‌اند.

معرفی الگوریتم مرغ مگس‌ خوار، سئو و جستجوی محلی

در حالی که جامعه SEO ارگانیک تلاش می‌کرد تا اثرات الگوریتم مرغ مگس‌ خوار را بر روی وب عمومی درک کند، جامعه SEO محلی با برخی از پیامدهای ناشی از به‌روزرسانی ها سر و کار داشت. در ابتدا، به نظر می‌رسید که الگوریتم مرغ مگس‌ خوار نتایج محلی متعددی را با «تک جعبه» نامطلوب پر می‌کند. به عنوان مثال، یک جستار مانند «وکیل دنور» پاسخ واحدی را ارائه می‌دهد که به جای مجموعه معمول تجارت‌های محلی در یک جعبه قرار می‌گیرد. به این دلیل که بسیاری از این کسب و کارهای تک جعبه‌ای، گوگل را با استفاده از نام‌های اشتباه کسب‌وکار اسپم می‌کردند (به عنوان نمونه، لیست کردن خودشان به عنوان «وکیل دنور» به جای نام واقعیشان «دفتر وکالت جیم دیویس»)، گوگل در ارائه تجربه مرتبط به کاربرانش شکست می‌خورد. این سناریوی ناامید کننده در نهایت در اکثر موارد حل شد.

علاوه بر این، جامعه سئو محلی بر این باور بود که الگوریتم مرغ مگس‌ خوار ممکن است اثرات زیر را بر روی نتایج محلی و ارگانیک محلی داشته باشد:

  • مکان‌یابی بهتر نتایج ارگانیک برای جستارهایی با هدف محلی
  • حضور مداوم و قابل‌توجه مثل کتاب راهنما منجر به نتایج محلی-ارگانیک می‌شود.

چطور متخصصان SEO می‌توانند بفهمند که تحت الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل قرار گرفته‌اند؟

در حالی که صاحبان کسب و کارهای محلی ممکن است با برخی مشکلات موقتی درباره کاهش قابلیت دیده شدن در موتور جستجو محلی بخاطر تک جعبه‌های اسپم مواجه شده باشند، بعید است که اغلب وب سایت‌ها اثرات منفی از این به‌روزرسانی تجربه کرده باشند.

اگر متخصصان سئو در وب سایت شما شاهد کاهش ترافیک و یا رتبه‌بندی‌هایی بوده‌اند که به نظر شما ممکن است با الگوریتم مرغ مگس‌ خوار مرتبط باشد، نگاهی به لیست کاملی از به‌روزرسانی های گوگل بیندازید. ممکن است مشخص شود که عامل تغییر برای وب سایت شما یک به‌روزرسانی دیگر مانند پاندا یا پنگوئن بوده‌است.

این الگوریتم گوگل، درباره بهبود SEO نیست-بلکه درباره فرصت است!

الگوریتم مرغ مگس‌ خوار به تمام صاحبان وب سایت‌ها نشان داد که گوگل به دنبال درک بیشتر از نیت واقعی در پس جستجوهای کاربران است؛ به جای اینکه آن‌ها را مانند رشته‌ای از کلمات کلیدی در نظر بگیرد، به جستجوی زمینه در تمام جستار می‌پردازد.

عملی‌ترین کاربرد آن برای صاحبان وب سایت و متخصصان سئو اطمینان از این است که زبان طبیعی در محتوای سایت منعکس شده‌است. ممکن است الگوریتم مرغ مگس‌ خوار به عنوان پل ارتباطی میان شیوه‌های قدیمی، اسپمی و SEO مدرنی دیده شود که به دنبال صحبت کردن با زبان طبیعی خوانندگان با استفاده از کلمات خودشان است.

وب سایت‌هایی که به طور ماهرانه پاسخ‌های محبوب‌ترین جستارهای عمومی را شناسایی و منتشر می‌کنند می‌توانند به دنبال این باشند که گوگل آن‌ها را به عنوان منابع مرتبط برای موضوعات خاص انتخاب کند. هنگامی که محتوای شما مطابق با نیت جستجوگر دیده می‌شود، برای شما فرصتی نه تنها برای رتبه‌بندی ارگانیک و محلی خوب، بلکه برای قرار گرفتن در یک ویژگی SERP مانند جعبه پاسخ یا پانل دانش به وجود می‌آید. در نتایج موتور جستجوی امروز، باید هدف جستجوگر را در بالای فهرست اولویت‌های SEO خود قرار دهید و از ترکیبی از تعامل مستقیم با مخاطب، تحقیق در مورد کلمات کلیدی، و تحقیق در مورد موضوعی برای رسیدن به بهبود در وب سایت خود  استفاده خواهید کرد.

منبع: سایت Moz

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت