6 مورد از مهم‌ترین الگوهای شبکه‌های اجتماعی در سال 2017

6 مورد از مهم‌ترین الگوهای شبکه‌های اجتماعی در سال 2017

شبکه‌های اجتماعی که زمانی یک فضای رقابتی و پویا بودند، هم‌اکنون قابل پیش‌بینی شده‌اند. فیس‌بوک طی سه ماه صد میلیون کاربر اضافه کرده است؟ چه خبر جدیدی دارید؟ فیس‌بوک به خاطر عدم موفقیت در توقف اخبار جعلی، پیغام‌های افراطی و موارد غیر اخلاقی کودکان به دردسر افتاده است؟ قابل انتظار است. فیس‌بوک با بی‌شرمی یک ویژگی دیگر از اسنپ‌چت را کپی کرد؟ خمیازه‌ام گرفت.

این موارد سال‌هاست جریان دارند. همان‌طور که مشاهده کردید من فقط اخبار فیس‌بوک را بیان کردم، زیرا تاکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین نقش‌آفرین در دنیای شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است.

در سال 2016، فیس‌بوک تقریباً دوسوم از کل مخارج تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. بر اساس گزارش اخیر BI Intelligence انتظار می‌رود که این سهم افزایش بیابد، زیرا این شبکه طی هفت ماه گذشته یک‌میلیون تبلیغ‌کننده‌ی بیشتر را به فهرست قطور و قابل توجه خود اضافه کرده است.

با این اوصاف کماکان مفروضات مهمی پیرامون شبکه‌های اجتماعی هستند که باعث می‌شوند چرخ بازاریابی بچرخد. جدیدترین گزارش eMarketer در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی، مقداری شفافیت را وارد این عرصه می‌کند.

در اینجا شش الگوی شبکه‌های اجتماعی که هر بازاریاب باید از آن‌ها اطلاع داشته باشد آورده شده است.

1- تحول موبایل فیس‌بوک تقریباً تکمیل شده است

موبایل طی سالیان پیش سروصدای زیادی ایجاد کرده است، اما به نظر می‌رسد اخیراً بسیاری از بازاریاب‌ها فراموش کرده‌اند که ما کماکان در میانه‌ی یک گذار عظیم از دستگاه‌های رومیزی (دسکتاپ) قرار داریم.

در سال 2012 و در اثنای یک IPO، فیس‌بوک تلاشی هماهنگ را برای گذار از دسکتاپ به سمت موبایل انجام داد. 5 سال بعد، این گذار تقریباً تکمیل شد. تا 2020، eMarketer پیش‌بینی کرده که 59 درصد از کاربران آمریکا تنها از طریق موبایل به این اپ دسترسی پیدا کنند. و 80 درصد از درآمد کمپانی هم‌اکنون هم از طریق تبلیغات موبایلی می‌آید.

اینکه بزرگ‌ترین سرویس اینترنتی در دنیا به شکل فزاینده‌ای به سمت انحصار موبایلی می‌رود، یک اتفاق نیست. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که گسترش کاربران فیس‌بوک عمدتاً از ناحیه‌ی آسیا و اقیانوسیه می‌آید که استفاده از موبایل در آن‌ها غالب است و تمرکز اصلی کمپانی بر روی موبایل به نظر حاکی از پیش‌آگاهی آن‌ها می‌باشد. افزایش در تبلیغات موبایلی باید ادامه داشته باشد، هرچند روند این افزایش کند می‌شود. تا سال 2021، eMarketer پیش‌بینی کرده که سهم 24 درصدی موبایل از کل مخارج تبلیغات در تمامی رسانه‌ها به 37 درصد افزایش بیابد.

2- ویدئو، سلطان حال حاضر و آینده

در کنار موبایل، ویدئو هم به جدیدترین و بزرگ‌ترین هماورد فیس‌بوک تبدیل شده است. بر اساس مقاله‌ی جدید Verge در زمینه‌ی مشکلات مقالات فوری (یکی از ویژگی‌های فیس‌بوک)، شعار «دوربین یک صفحه‌کلید است» به یک «الگوی محبوب» در میان کارمندان فیس‌بوک تبدیل شده است. مارک زاکربرگ به‌صورت مکرر مقاصد خود در زمینه‌ی تبدیل فیس‌بوک به پلتفرمی با اولویت ویدئو را بیان کرده است – یکی از مدیران اجرایی پا را فراتر گذاشته و می‌گوید که تا 2021 این اپ به حالت «تماماً ویدئو» تغییر خواهد یافت. اکثر تغییرات بر روی به‌کارگیری (برخی از لفظ کپی‌برداری استفاده می‌کنند) ویژگی‌های محبوب اسنپ‌چت نظیر استوری‌های لایو متمرکز شده‌اند.

در این میان اسنپ‌چت از ابتدا به سمت ویدئو گرایش داشت. کمپانی از دیرباز خود را به‌جای شبکه‌ی اجتماعی یک «کمپانی مبتنی بر دوربین» می‌دانست که به‌شدت با شعار جدید فیس‌بوک هم‌راستا به نظر می‌رسد.

توییتر نیز به ویدئو تاکید کرده است و در کنار آن انتشار یک پابلیشر ویدئوی مخصوص، یکپارچه‌سازی پلتفرم استریم لایم Periscope در قالب و خرید معاملات تلویزیون شبکه‌‎ای را مدنظر دارد. پینترست نیز در روندی مشابه ویدئو را در قالب پلتفرم خود جای داده است. لینکداین هم در سکوت خبری ویدئو را وارد ویژگی‌های خود کرده، هرچند هم‌اکنون تنها برای افراد تاثیرگذار حاضر در این شبکه در دسترس است.

محتوای متنی عمر طولانی دارد، اما برای بازاریاب‌هایی که می‌خواهند در تمامی پلتفرم‌های اجتماعی باقی بمانند، واضح است که باید به دنبال کدامین قالب از محتوا بروند.

3- شبکه‌های اجتماعی فقط برای نوجوان‌ها نیست

شبکه‌های اجتماعی به اینکه حیاط خلوتی برای بازی کم‌سن‌و‌سال‌ها باشند عادت کرده بودند. هم‌‎اکنون پلتفرم‌های موجود در این فضا برای افراد مسن‌تر هم بومی شده‌اند. می‌توان در این زمینه به نقش فیس‌بوک اشاره کرد که 53 درصد از کاربران آمریکایی آن هم‌اکنون 35 سال به بالا دارند (در توییتر هم بازه‌های سنی نسبتاً به همین ترتیب است: حدود 45 درصد از کاربران اقلاً 35 سال دارند).

البته اینستاگرام و اسنپ‌چت هنوز محلی برای جوان‌ترها هستند: 69 درصد از کاربران اینستاگرام زیر 35 هستند و مقدار قابل توجه 82 درصد از کاربران اسنپ‌چت زیر 35 سال دارند. انتظار می‌رود تا سال 2020 کلیه‌ی پلتفرم‌ها علی‌الخصوص اینستاگرام و اسنپ‌چت مسن‌تر شوند.

4- خط میان «کاربر اینترنت» و «کاربر شبکه‌های اجتماعی» محو شده است

اگر از اینترنت استفاده می‌کنید، احتمالش زیاد است که از شبکه‌های اجتماعی هم بهره بگیرید. شاید این امر واضح به نظر برسد، اما بر اساس گفته‌های Pew Research در 2009، تنها 46 درصد از بزرگ‌سالان آنلاین از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. امروز این آمار به 70 درصد رسیده است. این افزایش به خاطر نسل ایکس[1] و انفجار جمعیت بوده که به سمت خدمات شبکه‌های اجتماعی (و به‌طورکلی اینترنت) روانه شده‌اند.

در این مرحله، نفوذ شبکه‌های اجتماعی در دنیای توسعه‌یافته راکد شده است. درصد کاربران شبکه‌های اجتماعی به کاربران اینترنت در طی 4 سال اخیر تنها 2 درصد افزایش داشته است. هم‌اکنون تمرکز شبکه‌های اجتماعی به سمت استخراج حداکثر پول ممکن از این کاربران است.

5- درآمد میانگین به ازای هر کاربر نقطه‌ی تمرکز جدید است

درحالی‌که تمامی پلتفرم‌های اجتماعی خواهان رشد کاربر هستند – شاید به غیر از اسنپ‌چت که برای رشد کاربر زیادی فضای کودکانه‌ای دارد – افزایش درآمد متوسط به ازای هر کاربر (ARPU) به‌عنوان معیار جدیدی برای سنجش موفقیت مطرح شده است.

به‌عنوان مثال، فیس‌بوک مقدار APRU خود را طی تنها یک سال از 13.7 به 19.81 دلار افزایش داده است. به همین ترتیب اسنپ‌چت هم به سرمایه‌گذارانش قول داده که رشد به ازای کاربر (نه رشد کاربران) باعث بازده بیشتر برای آن‌ها شود. کمپانی طی سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2016 APRU خود را از 0.67 به 2.15 دلار افزایش داده است. توییتر کاهش APRU خود در سال 2016 را گزارش کرده که نشانه‌ای از اقبال ضعیف این پلتفرم است.

بازاریاب‌ها باید خوشحال باشند که هم‌اکنون رشد را معادل با ارزش‌آفرینی به ازای هر کاربر می‌دانند، نه اینکه صرفاً پایگاه و تعداد کاربران رشد کند. درحالی‌‎که امکان دارد برندها برای افزایش APRUشان هزینه‌های بیشتری برای تبلیغات بپردازند، اما پلتفرم‌های اجتماعی باید این مبالغ بالاتر را با هدف‌گذاری بهتر، فضاهای تبلیغاتی بیشتر و ویژگی‌های بهبودیافته توجیه کنند.

6- دلارهای فناوری بازاریابی به سمت شبکه‌های اجتماعی جریان می‌یابند

با توجه به گستردگی شبکه‌های اجتماعی، بازاریاب‌های صنایع مختلف کم‌کم این پلتفرم‌ها را جدی می‌گیرند. پول به سمت نرم‌افزارهایی سرازیر می‌‎شوند که ساماندهی، بهینه‌سازی و مدیریت حضور اجتماعی برندها را در برنامه‌هایشان جای داده‌اند. بر اساس مطالعه‌ای در مورد وضعیت فناوری بازاریابی توسط Walker Sands (یک شرکت روابط عمومی)، بازاریاب‌ها قصد دارند در سال 2017، نرم‌افزار شبکه‌های اجتماعی را بیش از سایر انواع فناوری‌های بازاریابی مورد سرمایه‌گذاری قرار دهند.

بازار نرم‌افزار شبکه‌های اجتماعی نیز رو به تکامل است. Sprinklr که شاید بزرگ‌ترین نقش‌آفرین باشد، اخیراً خود را به‌عنوان «فضای ابری برای تجربه‌ی مشتری» معرفی کرده است. این جنبش که انعکاسی از افزایش اهمیت تجربه‌ی مشتری است، نشان می‌دهد بازاریاب‌ها شبکه‌های اجتماعی را فراتر از کانال‌های توزیع مشاهده می‌کنند. این تاکید بر روی نرم‌افزاری است که بتواند روابط با مشتریان را مدیریت کند. حتی اگر شبکه‌های اجتماعی در این لحظه قابل پیش‌بینی باشند، سرمایه‌گذاری فناوری بازاریابی می‌تواند این فضا را طی چند سال آینده جذاب‌تر کند. زیرا چه برای تبلیغات و چه برای بازاریابی و چه برای فراهم‌سازی خدمات مشتریان، پلتفرم‌هایی نظیر فیس‌بوک هستند که هر کاری می‌‎کنند تا به بهترین دوست برای یک بازاریاب تبدیل شوند.

نسل ایکس به نسلی می‌گویند که بعد از اتمام انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم و قبل از نسل ایگرگ زاده شده‌اند. بیشتر جمعیت‌شناسان، مورّخان و صاحب‌نظران معتقدند که تولّد این نسل در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ آغاز شد و در اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ به پایان رسید که در ایران مابین دهه‌ی ۴۰ تا شروع دهه‌ی ۶۰ است

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

عضویت در تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۵

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *