» دیجیتال مارکتینگ » ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها
n1 ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها
دیجیتال مارکتینگ - ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها

23 دی 1399 21136

دیجیتال مارکتینگ ابزارها و روش‌های گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها مانند شبکه‌های اجتماعی پدیده‌های جدیدی به شمار می‌روند و برخی دیگر مانند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی ابزارهایی قدیمی‌تر هستند که در سال‌های اخیر دستخوش دگرگونی و به‌روزرسانی‌ها بوده‌اند.

در این مقاله قصد داریم درباره ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب‌وکارها صحبت کنیم و در ادامه در بخش آموزش ایمیل مارکتینگ برخی نکات ضروری و اصلی در اجرای ایمیل مارکتینگ را با هم مرور می‌کنیم.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بسیاری گمان می‌کنند ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال ایمیل‌های انبوه تبلیغاتی است اما در سال‌های اخیر ویژگی‌ها و امکاناتی به این سرویس افزوده شده که آن را به ابزاری بسیار قوی‌تر تبدیل کرده است. بیایید در ابتدا ببینیم ایمیل مارکتینگ چیست و چه تفاوتی با ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی دارد؟

ایمیل مارکتینگ به معنای استفاده از ایمیل برای برقراری هر نوع ارتباطی با کاربر یا مشتری است. در حالی که ارسال انبوه ایمیل‌های تبلیغاتی معمولا به صورت انبوه و بدون شخصی‌سازی یا دسته‌بندی مشخص انجام می‌شود، ایمیل مارکتینگ به صورت مستمر می‌تواند امکاناتی برای ارتباط با مشتری به شما بدهد که آن را به صورت هر چه هدفمندتر انجام دهید. در واقع می‌توان گفت اجرای تبلیغات و جذب مشتری تنها یکی از کاربردهای ایمیل مارکتینگ است.

n2 ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

ایمیل مارکتینگ در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند یکی از کانال‌های اصلی فروش باشد. برای مثال مطابق آمارها در رویداد بلک فرایدی، پرفروش‌ترین کانال دیجیتال مارکتینگ برای بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین ایمیل مارکتینگ است. به طوری که حتی از جستجوی ارگانیک گوگل نیز سهم بیشتری به خود اختصاص داده است.

در مورد اغلب کسب‌وکارهای آنلاین به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی می‌توان گفت استراتژی دیجیتال مارکتینگ بدون ایمیل مارکتینگ تکمیل نمی‌شود. برخی مزایای اصلی ایمیل مارکتینگ عبارتند از:

پیاده‌سازی آسان

در سال‌های اخیر سرویس‌های ایمیل مارکتینگ زیادی در دسترس کاربران قرار گرفته و دیجیتال مارکترها حتما از یکی از این سرویس‌ها برای ارسال ایمیل‌های خود استفاده می‌کنند. با استفاده از این ابزارها علاوه‌بر دسترسی به پنل ساده و کاربردی می‌توانید اعتبار و نرخ دلیور شدن ایمیل‌هایتان را نیز افزایش دهید.

سرویس‌های میلرلایت و میل‌چیمپ از پرکاربردترین این سرویس‌ها بودند که متاسفانه در سال‌های اخیر موانع بسیاری بر سر راه کاربران ایرانی خود ایجاد کردند. مشکلات پرداخت ارزی، تحریم آی‌پی ایران، مشکلات فعال‌سازی و صدور تاییدیه و … در استفاده از سرویس‌های خارجی باعث شده بود که اجرای ایمیل مارکتینگ  برای کاربران ایرانی با مشقت‌های زیادی همراه باشد و کسب‌وکارها را با مشکل مواجه کند. اما اکنون سرویس‌هایی مانند سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی نجوا Najva نیز با امکاناتی مشابه سرویس‌های خارجی به بازار آمده‌اند و با پشتیبانی قوی‌تر فارسی و رفع مشکلاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به شرکت‌های ایرانی خدمات ایمیل مارکتینگ ارائه می‌کنند.

اثربخشی سریع و مستقیم

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ایمیل مارکتینگ ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با کاربران و اجازه‌محور بودن آن است. کاربرانی که مشترک دریافت ایمیل‌های شما شده‌اند، به شما اجازه داده‌اند که برایشان ایمیل بفرستید و در صورت تعامل مناسب همواره منتظر دریافت ایمیل‌های شما هستند.

هزینه مقرون به‌صرفه و نرخ بالای بازگشت سرمایه

ایمیل مارکتینگ از روش‌های کم‌هزینه و مقرون‌ به صرفه بازاریابی دیجیتال به شمار می‌رود و به علاوه اجرای آن نیاز به صرف هزینه اولیه زیادی نیاز ندارد. از سوی دیگر ایمیل مارکتینگ هدفمند معمولا نرخ کلیک بالایی دارد و به دلیل تعامل بالا و سفارشی می‌تواند بازگشت سرمایه بسیار خوبی رقم بزند.

n3 ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها

آموزش ایمیل مارکتینگ

حال که با چیستی ایمیل مارکتینگ، مزایای آن و لزوم استفاده از این شیوه بازاریابی آشنا شدید، تلاش می‌کنیم به صورت مختصر نکات اصلی پیاده‌سازی و اجرای ایمیل مارکتینگ را توضیح دهیم:

ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ

برای اجرای ایمیل مارکتینگ مانند هر نوع بازاریابی دیگری به یک استراتژی احتیاج دارید. اما استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق باید به چه نکاتی توجه کند؟

 1. شناخت مخاطبین و پرسونای مشتری: از یاد نبرید یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مورد هر کمپین بازاریابی، این است که این کمپین قرار است کدام دسته از افراد را هدف قرار دهد. بنابراین مخاطب خود را به دقت مطالعه کنید، پرسونای مشتری، نیازها و مشکلات او را شناسایی کنید و با استفاده از این شناخت، محتوای مناسب را برای او تولید و ارسال کنید.
 2. هدف‌گذاری دقیق: تعیین هدف نیز از مراحل اصلی طراحی هر کمپین بازاریابی است. اهداف شما باید مشخص، زمان‌مند و قابل دستیابی باشند و از طریق ابزارهای تحلیلی بتوانید نتایج آن‌ها را اندازه‌گیری کنید.
 3. ایجاد راهی برای ثبت‌نام: با استفاده از فرم‌های عضوگیری که روی وب‌سایتتان قرار می‌دهید می‌توانید از بازدیدکنندگان آدرس ایمیل یا اطلاعات ضروری دیگر دریافت کنید.
 4. زمان‌بندی و فرکانس ارسال:‌ با توجه به شناختی که از بازار هدف خود کسب کرده‌اید، باید مشخص کنید چند وقت یک بار می‌خواهید برای مخاطبین ایمیل بفرستید و چه زمانی برای ارسال مناسب‌تر است. مراقب باشید با ارسال بی‌رویه ایمیل مزاحم کاربران نشوید و به حریم آن‌ها احترام بگذارید.
 5. سنجش و آنالیز نتایج: هیچ کمپینی بدون ارزیابی و تحلیل نتایج به دست آمده کامل نمی‌شود. به همه شاخص‌های مهم توجه کنید و با توجه به آن‌ها کمپین‌های بعدی را بهبود بخشید.

انتخاب یک سرویس ایمیل مارکتینگ مناسب

همان‌طور که اشاره کردیم سرویس‌های ایمیل مارکتینگ مناسبی در جهان وجود دارند که تا مدتی پیش در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما با ایجاد موانعی مانند مشکلات پرداخت و تحریم کاربران ایرانی را با مشکل مواجه کردند.

n4 ایمیل مارکتینگ و لزوم استفاده از آن برای کسب ‌و کارها

ایمیل مارکتینگ نجوا موانع سرویس‌های خارجی را از سر راه کسب‌وکارها برداشته و با امکانات زیر خدمات مناسبی را نیز برای کاربران فراهم کرده است:

 1. ارسال انبوه و زمان‌بندی شده انواع ایمیل
 2. کاربری آسان و امکان استفاده به صورت Drag & Drop
 3. بخش‌‌بندی مشترکان و مخاطبان هدف (سگمنتیشن)
 4. استفاده از قالب‌های پیش‌فرض بدون نیاز به دانش فنی
 5. پشتیبانی فنی و مشاوره مارکتینگی
 6. اتوماسیون بازاریابی
 7. گزارش‌های آماری و تحلیلی
 8. پیاده‌سازی تست A/B
 9. امکان طراحی فرم‌های مختلف

طراحی ایمیل مناسب

در طراحی ایمیل برای کاربران باید به همه اجزای ایمیل توجه کنید. از عنوان ایمیل و فرستنده ایمیل تا محتوا و تصاویر. برخی از اجزای مهم ایمیل مناسب که باید به آن‌ها توجه کنید عبارتند از:

 • عنوان ایمیل: عنوان ایمیل اولین چیزی است که کاربر در اینباکس خود مشاهده می‌کند و نقش تاثیرگذاری در نرخ باز شدن ایمیل‌های شما دارد. عنوان را کوتاه و جذاب انتخاب کنید، از شخصی‌سازی غافل نشوید و سعی کنید در کاربران کنجکاوی ایجاد کنید.
 • متن ایمیل: محتوای ایمیل را با تصاویر جذاب همراه کنید. به ویژه اگر فروشگاه آنلاین دارید، در ارسال تصاویر محصولات جذابیت بصری را در نظر بگیرید. ایمیل‌های طولانی نفرستید و لینک‌ها و محتوای اصلی را در محل مناسبی قرار دهید. توجه کنید قالب ایمیل شما ریسپانسیو یا واکنش‌گرا باشد تا روی دستگاه‌های موبایل به درستی نمایش داده شود.
 • دکمه Call to Action: حتما یک دکمه Call to Action مناسب در مکانی مناسب در نظر بگیرید که کاربر را به سمت رفتار مورد نظرتان هدایت کند.

سخن پایانی

ایمیل مارکتینگ می‌تواند نقش موثر و پررنگی در افزایش فروش و نرخ تبدیل مشتریان شما داشته باشد. با انتخاب یک سرویس ایمیل مارکتینگ مناسب و پیاده‌سازی یک استراتژی مناسب کسب‌وکارتان می‌توانید این کانال‌ بازاریابی را به صورت سفارشی و بهینه مورد استفاده قرار دهید. از قرار دادن فرم عضویت روی وب‌سایتتان غافل نشوید و با ارسال ایمیل‌های مناسب با فرکانس مناسب در زمان مناسب کاربرانتان را به وب‌سایت بازگردانید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 1

 1. Avatar
  حامد

  هرچقدر راه های ارتباطیمون با مشتری ها بیشتر باشه امکان رضایت از شرکت و فروشگاهمون بالاتر میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت