» بازاریابی محتوا » بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت زیادی برای کسب‌ و کارها دارد؟
بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت زیادی برای کسب‌ و کارها دارد؟

21 بهمن 1399 46166

بازاریابی محتوا یکی از اصلی‌ترین زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ است که در سال‌های اخیر بیش‌تر کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک، بودجه قابل توجهی به آن اختصاص داده‌اند. معمولا در این نوع بازاریابی سعی می‌شود محتوای سرگرم‌کننده، جذاب و مفید برای کاربران و مخاطبان تولید شود. البته باید در نظر داشته باشید که مسیر بازاریابی محتوایی بستگی بسیار زیادی هم به نوع کسب‌وکار و حتی موقعیت جغرافیایی کسب‌وکار شما دارد. اگر نگاهی به بازاریابی محتوایی در سال‌های گذشته بیاندازید متوجه می‌شوید که در سال‌های اخیر هزینه بازاریابی محتوایی به‌شدت کاهش پیدا کرده است. این کاهش هزینه بخاطر گسترش فضای مجازی و اینترنت بوده است، برای مثال در سال‌های نه‌چندان دور برای انتشار یک تیزر تبلیغاتی راهی جز تبلیغ در کانال‌های تلویزیونی نداشتید و همین موضوع(قیمت بالای تبلیغات تلویزیونی) باعث شده بود که فقط کسب‌وکارهای بزرگ بتوانند به سراغ بازاریابی محتوایی بروند اما امروزه صرفا با داشتن یک صفحه اختصاصی در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید محتواهای جذاب را به‌صورت رایگان به مخاطبان‌تان عرضه کنید.

 

بازاریابی محتوا دقیقا چیست؟

در قسمت بالا گفتیم که بازاریابی محتوایی در سال‌های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک برای توسعه خود به سراغ آن رفته‌اند. بازاریابی محتوایی از دو واژه (Content) و (Marketing) تشکیل شده است و تعابیر گوناگونی برای این عبارت دو کلمه‌ای ذکر شده است. «ست گادین» و «جو پولیتزی» از اولین افرادی بودند که از اصطلاح بازاریابی محتوا استفاده کردند و البته هرکدام تعریف مشخصی برای این موضوع درنظر گرفته‌اند.

جو پولیتزی Joe Pulizzi

تعریف جو پولیتزی از بازاریابی محتوا به شکل زیر است:

«بازاریابی محتوا فرایندی در کسب‌وکار است که به تولید محتوای گیرا و مجاب‌کننده و توزیع آن برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص از کاربران، با هدف برانگیختن فعالیت‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد»

اما در طرف دیگر تعاریف دیگری هم وجود دارد اما تفاوت این تعریف‌ها آن‌قدری زیاد نیست که در اصل موضوع تغییر مهمی ایجاد کند. در حقیقت نکته مهم این است که بیش‌ازحد نباید درگیر تعاریف و تئوری‌های بازاریابی محتوایی بشوید و بهتر است متناسب با کسب‌وکار و فعالیتی که دارید بازاریابی محتوا را آغاز کنید. دقت داشته باشید که در شروع بازاریابی محتوا ممکن مسیر بازاریابی محتوا، کمی غیرواضح باشد اما مطمئن باشید که رفته‌رفته مسیر خود را پیدا می‌کنید.

 

چرا بازاریابی محتوایی اهمیت زیادی برای کسب‌وکارها پیدا کرده است؟

در قسمت‌های قبل بررسی کردیم که در سال‌های اخیر بازاریابی محتوایی به دلیل رشد فضای مجازی رونق گرفته است اما فقط همین موضوع نیست که باعث اهمیت پیدا کردن بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارها شده است. در حقیقت مجموعه‌ای از دلایل باعث شده است تا بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارها اهمیت دوچندانی پیدا کند. در ادامه به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

 

۱ـ نیاز مخاطبان به محتوای باکیفیت

طبق برخی تحقیقات انجام‌شده، در سال‌های اخیر میزان خریدهای احساسی مردم کمتر از سال‌های قبل شده است و بیش‌تر مردم قبل از خریدشان، تحقیقات زیادی انجام می‌دهند تا کالا و خدماتی مقرون به‌صرفه و باکیفیت دریافت کنند. این موضوع در کشور ایران نیز به دلیل مشکلات اقتصادی اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. برای مثال فرض کنید یک شخص می‌خواهد یک تلفن همراه با امکاناتی متوسط و قیمتی مقرون به‌صرفه تهیه کند. چنین شخصی، سایت‌ها و منابع بسیار زیادی را بررسی می‌کند تا بهترین تلفن همراه را انتخاب کند.

 

۲ـ تمام رقبای شما از بازاریابی محتوایی کمک می‌گیرند

اگر به رقبای مطرح بازار خود نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که بیش‌تر آن‌ها از بازاریابی محتوا کمک می‌گیرند تا محصولات و خدمات خود را به افراد بیش‌تری معرفی کنند. در چنین بازاری اگر شما نیاز محتوایی مخاطبان‌تان را برطرف نکنید نمی‌توانید مشتریان را وفادار کنید و کاربران جدیدی به‌دست بیاورید. پس کاملا منطقی است که پابه‌پای رقبا پیش بروید.

 

۳ـ جلب اعتماد مشتریان

مشتریان تا قبل از اینکه از اطلاعات و ویژگی‌های محصول شما مطلع نشوند نمی‌توانند هیچ قضاوتی روی کیفیت محصول شما داشته باشند. پس کاملا منطقی است که اعتماد چندانی به شما نداشته باشند. حال فرض کنید رقبای شما برای تک‌تک ویژگی‌ها و امکانات محصولات و خدمات‌شان محتوا تولید کرده‌اند تا مشتریان با زیروبم محصول آشنا شوند. پس شما نیز باید برای تک‌تک ویژگی‌ها و مزیت‌های محصولات و خدمات‌تان، محتوا داشته باشید تا مخاطبان به درستی تصمیم‌گیری کنند.

 

۴ـ تقویت brand awareness

گاهی اوقات محتوای تولیدشده حتی قرار نیست به‌صورت مستقیم برای شما مشتری و فروش بیش‌تر به همراه بیاورد. چنین محتواهایی صرفا برای تقویت آگاهی از برند(brand awareness) است. اگر نگاهی به برخی بیلبوردهای شهری بیاندازید متوجه می‌شوید که برخی آن‌ها به هیچ عنوان دعوت مستقیم به خرید نمی‌کنند و حتی تبلیغ محصول یا خدمات آن شرکت هم نیستند اما آشنایی مردم با برند و جزییات کسب‌وکار، می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای آینده شما داشته باشد.

 

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوایی و تبلیغات تفاوت‌های نسبتا زیادی با هم دارند اما ممکن است برخی افراد تفاوت این دو موضوع را به‌خوبی ندانند. ابتدا بهتر است بدانید که تبلیغات پیشینه بسیار قدیمی‌تری نسبت به بازاریابی محتوا دارد که البته این موضوع لزوما یک برتری به حساب نمی‌آید. در ادامه این مطلب به برخی از تفاوت‌های این ۲ نوع بازاریابی اشاره می‌کنیم:

 • بازاریابی محتوایی برخلاف تبلیغات یک پروسه بلند مدت است
 • بازاریابی محتوایی با هزینه کمتری قابل انجام است
 • بازاریای محتوایی صرفا روی فروش تمرکز ندارد
 • تبلیغات برخلاف بازاریابی محتوایی، اثر کوتاه مدت دارد
 • بازاریابی محتوایی، استراتژی‌های پیچیده‌تری نسبت به تبلیغات دارد

 

جمع‌بندی

در این مطلب که اولین قسمت از سری مقالات «آموزش بازاریابی محتوایی» بود سعی کردیم تا به‌طور خلاصه به توضیح کلی بازاریابی محتوایی بپردازیم و بدانیم که بازاریابی محتوایی دقیقا چه چیزی هست و چه چیزی نیست!

اگر کسب‌وکاری دارید که می‌خواهید به‌صورت درست و اصولی برای آن بازاریابی محتوایی انجام دهید، باید با مفاهیم اولیه بازاریابی محتوایی آشنا شوید. البته بازاریابی محتوایی نمی‌تواند جایگزین دیگر کانال‌های تبلیغاتی و بازاریابی شما باشد اما درهرصورت می‌توانید روی آن حساب بازکنید و در آینده آورده‌های زیادی از آن داشته باشید.

زمانی که بازاریابی محتوایی را شروع می‌کنید باید صبر زیادی داشته باشید چرا که بازاریابی محتوایی امری زمان‌بر است و حوصله زیادی می‌خواهد. در مقالات بعدی رمپ دیجیتال مارکتینگ، به سراغ دیگر مباحث بازاریابی محتوایی می‌رویم تا با کمترین هزینه بتوانید بیش‌ترین استفاده را از این نوع بازاریابی داشته باشید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.67
Avatar

محمد فروغی

از سال ۹۴ به عنوان نویسنده در بسیاری از وب ‌سایت‌ها و مجلات فعالیت کرده‌ام. در حال حاضر به صورت جدی در زمینۀ استراتژی محتوا فعالیت می‌کنم. «نوشتن در حوزه دیجیتال مارکتینگ» مهم‌ترین کار من است. همچنین در وب‌سایت‌های این حوزه هرآنچه را یادگرفته‌ام، می‌نویسم تا دیگران نیز از آن استفاده کنند؛ این لذت‌بخش‌ترین کار روزانۀ من است.

تعداد دیدگاهها: 6

 1. Avatar
  حمید کمالی

  چقدرخوبه که به صورت مختصر و در عین حال مفید در مورد بازاریابی محتوا و اهمیت زیادی که برای کسب‌ و کارها داره مطلب نوشتین

 2. Avatar
  مسعود

  خیلی بازاریابی محتوا مهم هست و باید شرکت ها خیلی بهش توجه کنن

 3. Avatar
  مجید احمدی

  برای بحث تبلیغات سایتم توی چه زمینه های هزینه کنم بهتر هست؟

 4. Avatar
  مجید احمدی

  روز بخیر
  برای بحث تبلیغات سایتم توی چه زمینه های هزینه کنم بهتر هست؟

 5. Avatar
  طاهری

  از نظر من بازاریابی محتوا از ابتدای شروع کسب و کار به شدت اهمیت داره و هر چقدر رشد کنیم باید بیشتر بهش اهمیت بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت