» آموزش سئو » بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت
ndpanda بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت
آموزش سئو - الگوریتم های گوگل

بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت

14 آذر 1399 20156

هدف بیان‌شده از به‌روزرسانی و معرفی الگوریتم پاندا گوگل پاداش دادن به وب سایت‌های با کیفیت بالا و کاهش حضور وب سایت‌های با کیفیت پایین در نتایج ارگانیک موتور جستجوی گوگل بود. چنین الگوریتمی تاثیر به‌سزایی بر فعالیت‌های سئو می‌گذاشت. این الگوریتم در ابتدا به نام «الگوریتم کشاورز» شناخته می‌شد. براساس گزارش گوگل، انتشار اولیه الگوریتم پاندا در طی چند ماه تا ۱۲ درصد از نتایج جستجوی زبان انگلیسی را تحت‌تاثیر قرار داده‌است. ما ۲۸ به‌روزرسانی داده را در الگوریتم پاندا بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ ردیابی کرده‌ایم.

 

اهداف معرفی الگوریتم پاندا و نقش آن در سئو سایت

 

به‌روزرسانی الگوریتم پاندا تعدادی از پدیده‌های مساله‌دار در گوگل را هدف قرار داد شامل:

 

 • محتوای ضعیف-صفحات ضعیف با متن و منابعی که کمتر واقعی یا مرتبط بودند، مانند مجموعه‌ای از صفحات که انواع شرایط بهداشتی را توصیف می‌کنند و تنها چند جمله در هر صفحه وجود دارد.
 • وجود محتوای تکراری-محتوای کپی شده که در بیش از یک مکان در اینترنت ظاهر می‌شود. وقتی که چندین صفحه دارید که شامل متن یکسانی با تنوع کم یا حتی بدون تغییر می‌شوند، موضوع محتوای تکراری نیز می‌تواند در وب سایت شما اتفاق بیفتد. برای مثال، یک شرکت دودکش روب ممکن است برای انجام سئو، ۱۰ صفحه بسازد، یک صفحه برای هر شهری که در آن خدمات ارائه می‌دهد، با محتوایی که تقریبا در تمام صفحات یک‌سان است و تنها نام شهر عوض شده‌است (به عنوان نمونه، در یک صفحه «ما دودکش‌های دنور را تمیز می‌کنیم» و در صفحه بعد «ما دودکش‌های بولدر را تمیز می‌کنیم» و در صفحه بعد «مادودکش‌های آسپن را تمیز می‌کنیم»).
 • محتوای با کیفیت پایین-صفحاتی که ارزش کمی برای خوانندگان انسانی فراهم می‌کنند زیرا فاقد اطلاعات عمیق هستند.
 • فقدان مسئولیت/ قابلیت اعتماد-محتوایی که توسط منابعی که قطعی یا تایید نشده اند، تولید شده. یک سخنگوی گوگل اظهار داشت که سایت‌هایی که قصد دارند از تاثیر الگوریتم پاندا اجتناب کنند، باید تلاش کنند تا به عنوان مسئول در مورد موضوع و ماهیت خود شناخته شوند، که یک کاربر انسانی با دادن اطلاعات کارت اعتباری خود به آن احساس راحتی کند.
 • مزرعه محتوا سازی-تعداد زیادی از صفحات با کیفیت پایین، که اغلب از وب سایت‌های دیگر جمع‌آوری شده‌اند. به عنوان مثال، یک مزرعه محتوا ممکن است وب سایتی باشد که برای انجام SEO در وبسایت خود، تعداد زیادی از نویسندگان را با دست‌مزد کم برای ایجاد مقالات کوتاه که طیف وسیعی از جستارهای موتورهای جستجو را پوشش می‌دهند، استخدام می‌کند، و محتوایی تولید می‌کند که فاقد قدرت و ارزش برای خوانندگان است زیرا هدف اصلی آن به دست آوردن رتبه‌بندی در موتور جستجو برای هر عبارت قابل‌تصور است.
 • محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) با کیفیت پایین-مثالی از این نوع محتوای کم ارزش تولید شده توسط کاربر، وبلاگی است که پست‌هایی از وبلاگ مهمان را منتشر می‌کند که کوتاه، پر از خطاهای املایی و دستوری و فاقد اطلاعات معتبر هستند.
 • نسبت بالای آگهی به محتوا-صفحاتی که بیشتر از محتوای اصلی از تبلیغات پولی تشکیل شده‌اند.

Google panda update high ad ratio page 170412 1539150 بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت

اهداف الگوریتم پاندا در ارتباط با نقش سایر وبسایت‌ها در SEO صفحه

 • محتوای با کیفیت پایین در مورد لینک‌های وابسته-محتوای ضعیف در مورد لینک‌هایی که به برنامه‌های وابسته پرداخت‌شده اشاره دارد.
 • وب سایت‌هایی که توسط کاربران مسدود شده‌اند-سایت‌هایی که کاربران انسانی یا به طور مستقیم آن‌ها را در نتایج موتور جستجو مسدود کرده‌اند یا از یک افزونه مرورگر کروم برای انجام این کار استفاده کرده‌اند، کیفیت پایین را نشان می‌دهند.
 • عدم انطباق جستار با محتوا-صفحاتی که «وعده» می‌دهند در صورت کلیک روی آن‌ها نتایج مرتبط خواهید دید، اما در انجام این کار شکست می‌خورند. برای مثال، یک صفحه وب سایت ممکن است با عنوان «کوپن برای غذاهای سالم» باشد، اما وقتی روی آن کلیک می‌شود، ممکن است هیچ کوپنی وجود نداشته باشد یا ممکن است فقط یک صفحه از تبلیغات وجود داشته باشد که منجر به ناامیدی شود.

متخصصان سئو چطور متوجه می‌شوند که تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته‌اند؟

 

یکی از نشانه‌های جریمه شدن بالقوه الگوریتم پاندا، کاهش ناگهانی ترافیک ارگانیک وب سایت یا رتبه‌بندی موتورهای جستجو مربوط به تاریخ شناخته‌شده از معرفی و به‌روزرسانی الگوریتم است.
Google penguin update analytics بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت
با این حال، بسیار مهم است به یاد داشته باشید که بسیاری از چیزها می‌توانند منجر به از دست رفتن رتبه‌ و ترافیک شوند. این موارد شامل ظهور یک رقیب در بازار شما (نگاه کنید که چه کسی برتر از شما است تا ببینید آیا فرد جدیدی شما را پشت سر گذاشته یا نه) ، جریمه‌های دستی (مسائل گزارش‌شده سرچ کنسول گوگل را بررسی کنید) ، تغییرات فصلی مورد انتظار به نفع مشتری (مانند لژ اسکی در ماه جولای) ، یا حتی یک به‌روزرسانی کاملا متفاوت از آنچه شما فکر می‌کنید (برای مثال تاثیر الگوریتم پنگوئن بر اقدامات سئو به جای الگوریتم پاندا).

 

 

زمانی که یک به‌روزرسانی مشخص رخ می‌دهد، مهم است که SEO کارها مستند سازی صنعت از اقدامات ذکر شده درگیر در این به‌روزرسانی را مورد مطالعه قرار دهند. اگر از دست دادن رتبه‌بندی‌ و یا ترافیک شما با تاریخ مشخصی مطابقت دارد، از طریق این لیست روش‌های بد برای کشف این که آیا وبسایت شما شامل آن‌ها است، این مورد را بررسی کنید. سپس، اگر فکر می‌کنید که رابطه‌ای بین روش‌های بد و به‌روزرسانی پیدا کرده‌اید، برای اصلاح این وضعیت اقدام کنید.

 

هنوز مطمئن نیستید که جریمه شده‌اید یا خیر؟ این نمودار جریان یابی را بررسی کنید:
Penalty flowchart بررسی الگوریتم پاندا و تاثیر آن در سئو سایت
چگونه وبسایت خود را از تاثیرات این الگوریتم گوگل بازیابی کنیم

 

در صنعت SEO، الگوریتم پاندا مکررا به عنوان نوعی به‌روزرسانی معرفی شده‌است که بازیابی از آن می‌تواند دشوار باشد. با این حال، با توجه به اینکه به‌روزرسانی الگوریتم پاندا عمدتا بر روی کیفیت وب سایت / محتوا متمرکز است، مراحل بازیابی به طور کلی به بهبود آن کیفیت باز می‌گردد. اقدامات اصلاحی که باید انجام شوند عبارتند از:

 

 • لغو اقدامات مزرعه محتوا سازی
 • اصلاح اقدامات سئو و محتوای وب سایت از نظر کیفیت، سودمندی، ارتباط، قابل‌اعتماد بودن و مسئولیت
 • بررسی مجدد نسبت آگهی / محتوا یا نسبت پیوند/ محتوا به طوری که صفحات تحت تسلط تبلیغات یا لینک‌های پیوند نباشند
 • حصول اطمینان از این که محتوای صفحه SEO شده با جستار کاربر مطابقت دارد.
 • حذف یا اصلاح محتوای تکراری
 • بررسی و ویرایش دقیق محتوای ایجاد شده توسط کاربر و، در صورت امکان، حصول اطمینان از اصیل، عاری از خطا و مفید بودن آن برای خوانندگان
 • استفاده از دستورات ربات noindex و nofollow برای مسدود کردن ایندکس محتوای داخلی تکراری یا تقریبا تکراری وب سایت یا دیگر عناصر مشکل‌آفرین

به طور خلاصه، وب سایت‌هایی که علاوه بر فعالیت‌های SEO به طور مداوم محتوای با کیفیت بالا و اصیل را منتشر می‌کنند، نگرانی کمی در مورد این به‌روزرسانی دارند، اما اگر وب سایت شما درگیر شیوه‌های مشکل‌ساز باشد، ممکن است در مواردی توسط الگوریتم پاندا مورد هدف قرار بگیرد. از نقطه‌نظر عملی و تجاری، بهترین امید شما برای اجتناب از الگوریتم پاندا توسعه یک برند است که به عنوان یک قدرت در رشته خود شناخته شود و همچنین ساخت وب سایتی که بخاطر محتوای عالی خود و همچنین سئو مناسب، به یک منبع مورد اعتماد تبدیل شود.

حقایق دیگر در مورد به‌روزرسانی الگوریتم پاندا
 • الگوریتم پاندا در ابتدا به صورت جداگانه از الگوریتم اصلی معرفی و منتشر شد اما سپس در مارس ۲۰۱۲ با آن ادغام شد.
 • این الگوریتم به افتخار ناونت پاندا، کارمند گوگل، نامگذاری شد.

منبع: سایت Moz

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت