» آموزش سئو » بررسی الگوریتم پنگوئن گوگل برای سئو سایت
dfvdfvdfv بررسی الگوریتم پنگوئن گوگل برای سئو سایت
آموزش سئو - الگوریتم های گوگل

بررسی الگوریتم پنگوئن گوگل برای سئو سایت

15 آذر 1399 11128

تاریخ انتشار اولیه الگوریتم پنگوئن گوگل: ۲۴ آوریل ۲۰۱۲

به دنبال الگوریتم پاندا، به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن توسط گوگل به عنوان تلاشی جدید برای پاداش دادن به وب سایت‌های با کیفیت و سئو مناسب و کاهش حضور وب سایت‌هایی که برای بهبود SEO در طرح‌های لینک دستکاری شده و تکرار کلمات کلیدی درگیر بودند در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)، معرفی شد.

راه‌اندازی اولیه الگوریتم پنگوئن بر٪ ۳.۱ از جستارهای موتور جستجوی زبان انگلیسی تاثیر گذاشت. بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، این فیلتر از ۱۰ به‌روزرسانی مستند عبور کرد، در طول زمان تکامل یافت و بر درک جامعه متخصصان SEO از شیوه‌های مشکل‌سازی که الگوریتم پنگوئن به دنبال رسیدگی به آن‌ها بود، تاثیر گذاشت. در اوایل سال ۲۰۱۷، الگوریتم پنگوئن به بخشی از الگوریتم اصلی گوگل تبدیل شد.

اهداف معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل در سئو

الگوریتم پنگوئن دو فعالیت خاص برای سئو را هدف قرار داد:

 • طرح‌های لینک‌سازی – توسعه، کسب یا خرید بک‌لینک‌ها از وب سایت‌های با کیفیت پایین یا غیر مرتبط، ایجاد تصویری مصنوعی از محبوبیت و ارتباط در تلاش برای حقه زدن به گوگل و دستیابی به رتبه‌ بالا. به عنوان مثال، یک شرکت بیمه در تامپا می‌تواند انجمن‌های اینترنتی را با نظرات اسپمی پر کند که خود را به عنوان «بهترین شرکت بیمه در تامپا» معرفی می‌کند، و به اشتباه باعث ایجاد ارتباط با این لینک‌های غیر طبیعی شود. یا همان شرکت ممکن است برای داشتن لینک‌هایی با عنوان «بهترین شرکت بیمه در تامپا» در مقاله شخص ثالث غیر مرتبط در مورد آرایش سگ پول پرداخت کند؛ محتوایی که هیچ ارتباطی با موضوع ندارد.
 • تکرار کلمات کلیدی-مشهور کردن یک صفحه وب با تعداد زیادی کلمه کلیدی یا تکرار کلمات کلیدی با هدف تغییر رتبه از طریق نمایش ارتباط با عبارات جستجوی خاص. برای مثال، تکرار غیر طبیعی کلمات کلیدی در یک صفحه ممکن است به شکل زیر باشد:

« کلیدساز AAA در دنور، CO قفل‌ساز در دنور است که ساکنان دنور به هنگام نیاز به قفل‌ساز دنور برای کمک سریع به آن‌ها در رفع نیازهای قفل‌ساز دنور اعتماد می‌کنند.»

یا شاید قفل‌ساز فرضی در دنور، مجموعه بزرگی از اسامی شهرها را در یکی از صفحات وب سایت خود قرار دهد، مانند:

ما به دنور، تورنتون، بولدر، لیک‌وود، آروادا، تورنتون، هندرسون، سنتنیال، موریسون، گلدن، اورورا، لون تری، کاستل پینس، روکسبرو، آسپن، کونیفر، الدورادو اسپرینگز، لافایت، واتکینز، آلتونا، لانگمونت، داکونو، پوندوسا پارک، هادسون، کریک و جیمزتاون خدمت می‌کنیم.

چطور می‌توانم بفهمم که الگوریتم پنگوئن من را شناسایی کرده است؟

اول از همه باید بین الگوریتم پنگوئن و یک جریمه دستی برای لینک غیر طبیعی تفاوت قائل شوید. به طور خلاصه، الگوریتم پنگوئن یک فیلتر ایندکس گوگل است که برای تمام وب سایت‌ها قابل‌استفاده است، در حالی که جریمه دستی برای یک وب سایت خاص است که بخاطر فعالیت‌هایی که برای سئو انجام داده، گوگل آن را به عنوان اسپم شناسایی کرده‌است. این جریمه‌های دستی ممکن است نتیجه این باشد که وب سایتی توسط کاربران گوگل به عنوان اسپم گزارش شده‌است و همچنین تصور می‌شود که گوگل ممکن است به صورت دستی برخی صنایع (مانند شرکت‌های وام نزول) را بیشتر از سایر صنایع (مانند نانوایی‌ها) کنترل کند.

Google penguin update analytics 1 بررسی الگوریتم پنگوئن گوگل برای سئو سایت

اگر تجزیه و تحلیل وب سایت شما در تاریخ مربوط به معرفی و به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن کاهش رتبه یا ترافیک را نشان می‌دهد، ممکن است تحت‌تاثیر این فیلتر برای SEO قرار گرفته باشید. مطمئن شوید که نوسانات ترافیک مورد انتظار بخاطر پدیده‌هایی مانند فصلی بودن (به عنوان مثال، یک مزرعه درخت کریسمس در ماه آوریل) را  حذف کرده‌اید، و با دقت ارزیابی کنید که آیا بهینه‌سازی کلید واژه یا شیوه‌های لینک دادن شما به منظور سئو توسط گوگل اسپم تلقی می‌شود یا خیر، تا ببینید که سایت شما در برابر به‌روزرسانی مانند الگوریتم پنگوئن آسیب‌پذیر هست یا نه.

چگونه بعد از این الگوریتم دوباره SEO سایت خود را بسازیم

برخلاف جریمه لینک دستی، که برای آن شما باید بعد از از بین بردن آن یک درخواست بازبینی برای گوگل پر کنید، لازم نیست چنین درخواستی را برای لغو جریمه الگوریتم پنگوئن پر کنید. در عوض، دفعه بعد که گوگل‌بات به سراغ سایت شما می‌آید، اقدام برای درمان مشکلات اغلب باعث «بخشش» می‌شود. این مراحل بازیابی عبارتند از:

 • حذف هر گونه لینک غیر طبیعی که کنترل آن را در دست دارید، از جمله لینک‌هایی که خودتان ایجاد کرده‌اید یا باعث شده‌اید در وب سایت‌های شخص ثالث قرار بگیرند.
 • انکار پیوندهای اسپمی که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید
 • بازبینی محتوای وب سایت برای اصلاح سئو و بهینه‌سازی بیش از حد، تضمین این که کلمات کلیدی به جای روباتیک، تکراری یا غیر مرتبط بودن، به طور طبیعی در صفحات قرار گرفته‌اند و ارتباطی بین موضوع و کلمات کلیدی مورد استفاده در صفحات وجود دارد.

در مجموع، الگوریتم پنگوئن برای رفع ضعف شدید در آن سیستم گوگل ایجاد شد که اجازه داد الگوریتم‌ها توسط تعداد زیادی از لینک‌های با کیفیت پایین و بهینه سازی بیش از حد کلمات کلیدی در صفحات «فریب داده شوند». برای این که از نام‌گذاری وب سایت خود توسط گوگل به عنوان اسپم خودداری کنید، تمام محتوایی که منتشر می‌کنید باید منعکس‌کننده زبان طبیعی باشند و شیوه‌های ایجاد و کسب لینک شما برای فعالیت‌های SOE باید «ایمن» تلقی شوند.

حقایق دیگر در مورد به‌روزرسانی مرتبط با SEO این الگوریتم

 • الگوریتم پنگوئن در ابتدا به عنوان یک «فیلتر» جداگانه راه‌اندازی شد که نتایج جستجو از آن رد می‌شد، اما در سپتامبر ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد که الگوریتم پنگوئن به بخشی از الگوریتم اصلی رتبه ‌بندی موتور جستجو تبدیل شده‌است.
 • جان مولر کارمند گوگل، الگوریتم پنگوئن را یک الگوریتم سایت‌گستر نامید، به این معنی که وجود تعداد زیادی از لینک‌های با کیفیت پایین که به یک صفحه از وب سایت شما اشاره می‌کنند می‌تواند منجر به کاهش اعتماد گوگل به کل وب سایت شما شود. با این حال، برخی از متخصصان SEO تاکید کرده‌اند که با تکرار الگوریتم پنگوئن ۴.۰، ممکن است فیلتر کمی نرم شده باشد به طوری که دیگر کل حوزه را جریمه نکند.

منبع: سایت Moz

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 1

 1. Avatar
  محمد فتحی

  من الگوریتم پنگوئن رو خیلی دوست دارم چون انجام دادنش خیلی مهمه و روی سایت ها تاثیر مستقیم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت