» آموزش سئو » بررسی کامل Mobile First Indexing و تاثیرش در سئو
acfisrtgmg بررسی کامل Mobile First Indexing و تاثیرش در سئو
آموزش سئو - الگوریتم های گوگل

بررسی کامل Mobile First Indexing و تاثیرش در سئو

15 آذر 1399 21204

از زمانی که گوگل در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار اعلام کرد که در حال آزمایش و معرفی الگوریتم موبایل فرست ایندکس خود است، اطلاعات بسیار زیادی در این مورد منتشر شده‌ که SEO کارها می‌توانند از آن استفاده کنند.
 در طول سال‌ها، گوگل اطلاعات جدید و به‌روزرسانی هایی در مورد نحوه کار این الگوریتم و نحوه آماده‌سازی برای آن به متخصصان سئو داده‌است.
در زیر مجموعه‌ای از چیزهایی که تاکنون برای معرفی الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل می‌دانیم آورده شده‌است
هیچ ایندکس جداگانه‌ای برای موبایل وجود ندارد
از میان تمام چیزهایی که برای معرفی الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل لیست شده‌است، این مورد به طور گسترده شناخته شده‌است.
البته این مورد برای سئو کارها کاملا شناخته شده‌است، اما هنوز هم برای کسانی که در این صنعت نیستند مفهوم گیج‌کننده‌ای است.
فقط برای اطمینان از عدم وجود سو تفاهم، گوگل اعلام کرده‌است که هیچ ایندکس جداگانه برای موبایل وجود ندارد.
در عوض، موبایل فرست ایندکس به این معنی است که گوگل در درجه اول از نسخه موبایل صفحه وب برای اهداف رتبه‌بندی و ایندکس کردن استفاده می‌کند. این موضوع بسیار مهمی برای سئو کارها است.
در سال ۲۰۱۸ گوگل توضیح داد که با این الگوریتم، نشانی اینترنتی نسخه موبایل سایت شما ایندکس شده‌است.
اگر وب سایت شما نشانی‌های اینترنتی موبایل و دسکتاپ جداگانه دارد، گوگل نشانی اینترنتی موبایل را به کاربران موبایل، و نشانی اینترنتی دسکتاپ را به کاربران دسکتاپ نشان می‌دهد.
با این حال، بدون در نظر گرفتن این مورد، محتوای ایندکس شده، نسخه موبایل خواهد بود.
شما نمی‌توانید برای SEO سایتتان به اجبار سمت موبایل فرست ایندکس حرکت کنید-همچنین نمی‌توانید آن را انتخاب کنید.
در پایان سال ۲۰۱۷، گوگل اعلام کرد که کم کم شروع به پیاده سازی الگوریتم موبایل فرست ایندکس خواهد کرد.گوگل تا مارس ۲۰۱۸ اعلام کرد که این سیستم در حال توسعه است و به وب سایت‌ها آموزش‌هایی جهت آماده‌سازی برای این الگوریتم داد.
با این حال، تا تاریخ این مقاله، همه وب سایت‌ها برای موبایل فرست ایندکس فعال نشده اند. در آگوست سال ۲۰۱۹، جان مولر صاحبان سایت را تشویق کرد که صبور باشند زیرا در نهایت سایت‌های آن‌ها انتقال خواهند یافت.
مارتین اسپلیت، که در ارتباطات توسعه‌دهنده گوگل کار می‌کند، توضیح داد که هیچ راهی وجود ندارد که دقیقا بدانید چه زمانی یک وب سایت به این الگوریتم منتقل خواهد شد و در عین حال، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید کاری کنید که این فرآیند سریع‌تر اتفاق بیفتد.
علاوه بر این که نمی‌توانید وب سایت خود را مجبور کنید که به موبایل فرست ایندکس منتقل شود، همچنین نمی‌توانید آن را انتخاب کنید.
گوگل آمادگی یک وب سایت برای الگوریتم جدیدش را براساس برابری متن، لینک‌ها، تصاویر و ویدئوها، و همچنین داده‌های ساختار یافته و دیگر فراداده ها تعیین می‌کند.
مولر همچنین مدتی پیش به صاحبان وب سایت‌ها هشدار داد که استفاده زیاد از جاوا اسکریپت ممکن است از انتقال وب سایت به این الگوریتم جلوگیری کند.
به گفته مولر، اگر شما از یک برنامه واسط برای جایگزین کردن صفحه اصلی سایت خود استفاده می‌کنید، باید بدانید که این مورد نیز مشکل‌ساز خواهد بود.
وقتی گوگل تعیین کند که سایت برای موبایل فرست ایندکس آماده است، به وبمسترها (متخصصان SEO) در سرچ کنسول اطلاع داده خواهد شد.

توضیحات بیشتر برای متخصصان SEO

می‌توانید توضیحات مولر و اسپپیت را در مورد معرفی موبایل فرست ایندکس برای متخصصان SEO و زمانی که سایت‌ها به موبایل فرست ایندکس منتقل می‌شوند را در ویدیوی زیر بشنوید.

 

ممکن است مدتی طول بکشد. سوال دیگری [ در این راستا ] وجود دارد که می‌پرسد چگونه می‌توانم به ربات موبایل گوگل منتقل شوم. هیچ راهی برای ورود یا خروج وجود ندارد، ما به طور فزاینده سایت‌ها را به موبایل فرست ایندکس تغییر می‌دهیم اما هیچ راهی وجود ندارد که به شما بگوییم «اوه بله، هفته آینده نوبت شما خواهد بود». صبر کنید. اتفاق خواهد افتاد. همه چیز درست خواهد شد.
مطلبی مهم برای متخصصان سئو: الگوریتم موبایل فرست ایندکس به طور پیش‌فرض به وب سایت‌های جدید اعمال می‌شود.
اگر وب سایت شما بعد از ۱ جولای ۲۰۱۹ منتشر شده باشد، به طور پیش‌فرض این الگوریتم برای آن فعال می‌شود. گوگل این خبر را در می ۲۰۱۹ اعلام کرد و توضیح داد که تغییر بر روی وبسایت‌هایی اعمال می‌شود که قبلا برای گوگل سرچ ناشناخته بودند.
این اعلامیه به طور مفصل در مورد این که چرا گوگل موبایل فرست ایندکس را پیش‌فرض وب سایت‌های جدید قرار می‌دهد، توضیح داد.
طبق گفته گوگل، آن‌ها در طول سال‌ها خزش (crawling) در وب با ربات گوگل گوشی هوشمند، به این نتیجه رسیدند که وب سایت‌های جدید به طور معمول برای این نوع خزش آماده هستند.
برخلاف وب سایت‌هایی که قبل از ۱ جولای ۲۰۱۹ منتشر شده‌اند، گوگل به وبمسترها و متخصصان سئو در سرچ کنسول اطلاع نمی‌دهد که سایت برای موبایل فرست ایندکس آماده است.
برای SEO مناسب وب سایت‌ها باید تجربه مشابهی را هم در دسکتاپ و هم در موبایل ایجاد کنند.
گوگل بهترین تجارب الگوریتم جدید خود را در ژانویه ۲۰۲۰ به‌روز کرد و تاکید اصلی آن بر ارائه یک تجربه یک‌سان بر روی موبایل و دسکتاپ بود. SEO کارها می‌توانند استفاده زیادی از این لیست بکنند.
مت ساوترن یک لیست خلاصه عالی از منظور گوگل از «تجربه یکسان» ارائه کرد:

 

 •      حصول اطمینان از این که گوگل بات می‌تواند به محتوای صفحه موبایل و دسکتاپ و منابع دسترسی داشته باشد.
 •     اطمینان از این که سایت موبایل حاوی همان محتوای سایت دسکتاپ است.
 •      استفاده از برچسب‌های متا روبات مشابه بر روی موبایل و دسکتاپ.
 •      عناوین مشابه در سایت موبایل و سایت دسکتاپ.
 •      اطمینان از این که سایت‌های موبایل و دسکتاپ داده‌های ساختاری مشابهی دارند.
گوگل هشدار می‌دهد که اگر شما به صورت هدفمند محتوای کمتری را در نسخه موبایل یک صفحه نسبت به نسخه دسکتاپ ارائه دهید، احتمالا شاهد کاهش ترافیک خواهید بود.
چرا؟به گفته گوگل، آن‌ها قادر نخواهند بود اطلاعات بیشتری نسبت به قبل (زمانی که نسخه دسکتاپ استفاده می‌شد) از صفحه به دست آورند .
در عوض، گوگل توصیه می‌کند که محتوای اولیه در سایت موبایل مشابه سایت دسکتاپ باشد.گوگل حتی استفاده از عناوین مشابه در نسخه موبایل را پیشنهاد می‌کند.
متخخصان سئو باید بدانند که قابلیت استفاده موبایل همان موبایل فرست ایندکس نیست
شما به عنوان یک SEOکار باید بدانید که اگر گوگل می‌تواند متن را بر روی وب سایت شما پیدا کند و متن می تواند بر روی یک دستگاه موبایل نمایش داده شود، در این صورت وب سایت شما می‌تواند به موبایل فرست ایندکس اضافه شود.
در ژانویه ۲۰۱۹ مولر توضیح داد که اگر محتوای شما از آزمون قابلیت استفاده موبایل رد نشود، هنوز هم می‌تواند به الگوریتم جدید منتقل شود. حتی اگر گزارش «قابلیت استفاده موبایل» سرچ کنسول نشان دهد که سایت شما نشانی‌های اینترنتی معتبر دارد و از نظر سئو مناسب است، به این معنی نیست که آن صفحات برای سیستم جدید آماده هستند.
طبق گفته مولر قابلیت استفاده موبایل «کاملا مجزا» از الگوریتم موبایل فرست ایندکس است. در نتیجه، صفحات می‌توانند برای موبایل فرست ایندکس فعال شوند حتی اگر در یک دستگاه موبایل قابل‌استفاده نباشند.
بنابراین، شما و همه متخصصان SEO نباید از تست یا گزارش قابلیت استفاده موبایل گوگل، در سرچ کنسول به عنوان سیگنالی در جهت آماده بودن وب سایتتان برای این الگوریتم، استفاده کنید.
توضیحاتی درباره تفاوت سازگاری با موبایل برای SEO مناسب و الگوریتم جدید گوگل
شما می‌توانید توضیحات مولر را در ویدئوی زیر بشنوید که از دقیقه ۴۱:۱۲ شروع می‌شود.

 

«بنابراین، اول از همه، قابلیت استفاده موبایل کاملا از الگوریتم موبایل فرست ایندکس جدا است. یک سایت می‌تواند یا نمی‌تواند از نقطه‌نظر موبایل قابل‌استفاده باشد، اما هنوز هم می‌تواند شامل تمام محتوای مورد نیاز ما برای موبایل فرست ایندکس باشد. یک مثال بسیار بزرگ، اگر چیزی مانند فایل پی‌دی‌اف را در نظر بگیرید، گشتن درون آن بر روی موبایل، وحشتناک خواهد بود. کلیک کردن روی لینک‌ها و خواندن متن سخت خواهد بود. اما همه متن هنوز وجود دارد، و ما می‌توانیم آن را با موبایل فرست ایندکس مقایسه کنیم. قابلیت استفاده موبایل همان موبایل فرست ایندکس نیست.»

 

به طور خلاصه، سازگاری با موبایل و پاسخگویی نسبت به موبایل ( که هردو معیارهای مهمی در سئو سایت هستند) برای الگوریتم موبایل فرست ایندکس اجباری نیستند. از آنجا که صفحات بدون نسخه‌های موبایل نیز بر روی موبایل کار می‌کنند، واجد شرایط ایندکس شدن هستند.
گوگل بهترین تجارب را برای معرفی و استفاده از الگوریتم موبایل فرست ایندکس منتشر (و به‌روزرسانی) می‌کند
گوگل فهرستی از بهترین شیوه‌های این الگوریتم را به شما ارائه می‌دهد تا مطمئن شوید که کاربران شما بهترین تجربه را دارند.
بیشتر اطلاعاتی که گوگل به عنوان بهترین تجارب به اشتراک می‌گذارد، واقعا جدید نیستند. در عوض، این لیست تلفیقی از توصیه‌ها و پیشنهادات مختلفی است که گوگل در طول سال‌ها در جای دیگری ارائه کرده‌است.
علاوه بر لیست توصیه‌های بالا برای SEO کارها در مورد ایجاد تجربه مشابه بر روی موبایل و دسکتاپ، برخی دیگر از بهترین تجارب عبارتند از:

 

 •  اطمینان حاصل کنید که گوگل می‌تواند محتوای سنگین را هم ببیند.
 •  مطمئن شوید که گوگل می‌تواند منابع شما را کاوش کند.
 •   برای سئو بهتر سایت، از همان متاداده بر روی موبایل و سایت دسکتاپ استفاده کنید.
 •  اطمینان حاصل کنید که آگهی‌های شما باعث تجربه بد برای کاربر تلفن همراه نمی‌شوند.
 •  ارائه تصاویر با کیفیت بالا در نسخه موبایل سایت.
 •  استفاده از یک فرمت پشتیبانی شده برای تصاویر و ویدئوها.
 •  از همان متن alt بر روی موبایل و سایت دسکتاپ استفاده کنید.
 •  اجتناب از نشانی‌های اینترنتی تصویری و ویدیویی که با هر بار بارگذاری صفحه در سایت موبایل تغییر می‌کند.
 •  اطمینان حاصل کنید که پیدا کردن ویدئو و مشاهده آن در وب سایت موبایل آسان است.
گوگل یک بخش کامل از مستندات بهترین تجارب برای متخصصان سئو متمرکز بر پیشنهادها برای نشانی‌های اینترنتی جداگانه دارد.
در اینجا یک لیست کوتاه آورده شده‌است، اما می‌توانید تمام توصیه‌ها را در بهترین روش‌های گوگل برای سند موبایل فرست ایندکس ببینید.
 •  اطمینان از این که وضعیت صفحه خطا روی موبایل و سایت‌های دسکتاپ یکسان است.
 •  اجتناب از نشانی‌های اینترنتی بریده شده در سایت موبایل.
 •  اطمینان از این که صفحات دسکتاپ، صفحات موبایل معادل دارند.
 •  تایید سایت موبایل و دسکتاپ در سرچ کنسول.
 •  بررسی لینک‌های hreflang روی نشانی‌های اینترنتی جداگانه تلفن همراه.
 •  اطمینان از این که سایت موبایل می‌تواند نرخ خزش افزایش‌یافته را کنترل کند.
 •  حصول اطمینان از این که دستورات robot.txt بر روی موبایل و سایت‌های دسکتاپ یک‌سان هستند.
گوگل همچنین بخش عیب‌یابی بهترین مستندات را دارد که ارزش بررسی کردن را دارد.
این بخش شامل خطاهای رایجی است که می‌تواند باعث شود سایت شما برای موبایل فرست ایندکس آماده نباشد، یا می‌تواند منجر به افت رتبه‌بندی‌ها پس از فعال شدن سایت شما شود.
گوگل تغییراتی را روی الگوریتم موبایل فرست ایندکس ارائه می‌کند
گوگل تغییرات در بهترین تجارب ایندکس بر اساس نسخه موبایل خود را ثبت و منتشر کرد که یک تصحیح سریع از تغییرات از سال ۲۰۱۶ ارائه می‌دهد. شما می‌توانید این تغییرات ثبت‌شده را در زیر ببینید.
درباره الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل به‌روز بمانید
همانطور که می‌توانید ببینید، چیزهای زیادی درمورد موبایل فرست ایندکس وجود دارد و موارد بیشتری نیز منتشر خواهد شد.
اطمینان حاصل کنید که در راس بهترین روش‌ها قرار دارید و سلامت وب سایت خود را در سرچ کنسول بررسی کنید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

تعداد دیدگاهها: 1

 1. Avatar
  سهیلی

  خیلی عالی بود و اصولا انقدر نکته های مهمی رو میگین که همیشه منتظر مقالات جدیدی که منتشر میکنید هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت