» شبکه های اجتماعی » بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی (SMO) چیست؟
photo 1579869847557 1f67382cc158 بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی (SMO) چیست؟
شبکه های اجتماعی

بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی (SMO) چیست؟

21 آذر 1399 12134

بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی (SMO) چیست؟

بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی استفاده از شبکه‌های رسانه‌ای اجتماعی برای مدیریت و رشد پیام سازمان و حضور آنلاین آن است. به عنوان یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای افزایش آگاهی از محصولات و خدمات جدید، ارتباط با مشتریان و از بین بردن اخبار مخرب بالقوه مورد استفاده قرار گیرد.

نکات کلیدی

 • بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی استفاده از شبکه‌های رسانه‌ای اجتماعی برای مدیریت و رشد پیام سازمان و حضور آنلاین آن است.
 • به عنوان یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای افزایش آگاهی از محصولات و خدمات جدید، ارتباط با مشتریان و از بین بردن اخبار مخرب بالقوه مورد استفاده قرار گیرد.
 • پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، از جمله فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت، یوتیوب و پینترست را می توان برای بازاریابی دیجیتال استفاده کرد.

درک بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی (SMO)

سال‌های سال بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استاندارد فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال بود. بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی و بهینه‌سازی موتور جستجو اهداف مشابهی دارند؛ ایجاد ترافیک وب و افزایش آگاهی برای وب سایت یک شرکت. در عین حال بهینه‌سازی موتور جستجو فرآیند افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وب سایت با افزایش قابلیت دیده شدن یک وب سایت یا یک صفحه وب برای کاربران موتور جستجوی وب به ویژه گوگل است.

اخیرا، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ظهور پیدا کرده‌است، گاهی اوقات با SEO هم‌گرایی دارد. اما در برخی موارد به عنوان موثرترین روش برای تقویت برند، هدایت تولید پیشرو، افزایش دیده شدن یک شرکت در فضای آنلاین و اتصال به مخاطب جایگزین می‌شود. پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، از جمله فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت، یوتیوب و پینترست را می توان برای بازاریابی دیجیتال استفاده کرد.

بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی اغلب افراد را از این پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به وب سایت شرکت، که در آن اطلاعات بیشتری را می توان ارائه داد، هدایت می‌کند. به عنوان مثال، کمپینی برای افزایش آگاهی در مورد یک اتومبیل جدید در شبکه‌های اجتماعی ممکن است بازدید کننده را به یک صفحه وب شرکت هدایت کند که در آن اطلاعاتی در مورد محل استقرار نمایندگی‌های محلی و چگونگی زمان‌بندی تست‌های رانندگی ارائه می‌شود.

استراتژی‌هایی برای بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی

شرکت‌هایی که از پلتفرم‌های متعدد شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند ممکن است از ابزارهای اینترنتی طراحی‌شده برای بهبود سازماندهی و تحویل محتوا، استفاده کنند. این ابزارها به کارمندی که وظیفه ایجاد محتوای شبکه‌های اجتماعی را بر عهده دارد این امکان را می‌دهد تا محتوا را در پلتفرم‌های متعدد به طور همزمان برنامه‌ریزی کند و همچنین به هر گونه تعامل در پست‌ها از جمله نظرات یا پیام‌هایی از سوی مخاطب پاسخ دهد. برخی از ابزارهای محبوب مدیریت شبکه‌های اجتماعی عبارتند از: Loomly، Agorapulse، Promo Republic، Hootsuite، Buffer، و Sprout Social.

ابزارهای به اشتراک گذاری در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به کاربران این امکان را می‌دهد که محتوا را تقریبا به طور آنی در اینترنت به اشتراک بگذارند. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند محتوایی را ایجاد کنند که کاربران آن را برای دوستان و آشنایان خود بفرستند. این استراتژی، که بازاریابی ویروسی نامیده می‌شود، تلاش می‌کند تا کاربران تعامل کننده را وادار کند به جای اینکه منتظر بمانند تا سایر افراد محتوای پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را خودشان پیدا کنند، آن را به اشتراک بگذارند. در نتیجه شرکت می‌تواند به یک دسترسی گسترده‌تر دست یابد.

مثالی از بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی

پیغام‌های مربوط به پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را می توان طوری طراحی کرد که تاثیر بیشتری بر گروه‌های خاصی از افراد داشته باشد. بازاریابان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند محتوای خود را براساس پروفایل‌های جمعیتی و جغرافیایی سفارشی‌سازی کنند. برای مثال، یک سازنده نوشیدنی بدون الکل، ممکن است پیامی در مورد یک نوشیدنی خنک برای کاربران اینترنتی در آب و هوای گرم است، ارسال کند. برای مخاطبانی در آب و هوای سرد، این شرکت ممکن است به کاربران بگویند که نوشیدن نوشیدنی آن‌ها تابستان را به یاد آن‌ها خواهد آورد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 2

 1. Avatar
  حمید بابایی

  اگر فالوور های اینستاگراممون خیلی بالا باشه روی سایتمون تاثیر داره؟ یا نه سایت مهمتر تا شبکه های اجتماعی؟

 2. Avatar
  امیر عسگری

  توی اینستاگرام برای یک سایت تخصصی لازم هست چند وقت یکبار پست بزاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت