» آموزش سئو » تاثیر بلاک چین بر سئو و موتورهای جستجو!
بلاکچین سئو
آموزش سئو

تاثیر بلاک چین بر سئو و موتورهای جستجو!

23 آبان 1396 1042

شاید اسم بلاک چین را شنیده باشید. اما چرا باید به این موضوع اهمیت داد و چرا باید تاثیر بلاک چین در سئو و موتورهای جستجو برای ما مهم باشد؟ تونی ادوارد متخصص سئو، از بلاک چین به عنوان فناوری نام می‌برد که می‌تواند تغییرات اساسی در دنیای سئو و بازاریابی محتوا ایجاد کند.

اگر نام بیت کوین به گوشتان خورده باشد، احتمالاً اسم بلاک چین را هم شنیده‌اید. بلاک چین در واقع همان فناوری است که بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری را قادر به فعالیت می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که این فناوری بتواند صنایع دیگر مانند املاک، قراردادها و… را هم تغییر دهد و سبب خواهد شد تا تراکنش‌های صورت گرفته بین افراد، بدون دخالت واسطه در محیطی امن و شفاف انجام شود.

بعضی صنایع مانند فروش خودرو، رای دادن، ماشین‌های کرایه‌ای، املاک، بیمه، مدیریت ورزشی، باشگاه‌های مشتریان و کنترل سلاح می‌توانند با بکارگیری بلاک چین کاملاً تغییر کنند. اما فکر می‌کنید بلاک چین می‌تواند تاثیری بر سئو و صنعت موتورهای جستجو داشته باشد؟ با این وجود که تاثیر بلاک چین بر سئو و موتورهای جست و جو در مرکز توجه این فناوری نیست، اما پتانسیل تغییرات بسیاری توسط بلاک چین در این زمینه وجود دارد.

البته قبل از اینکه جلوتر برویم، باید اشاره کنم این مطلب در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیست. اما اگر بیت کوین توسط شرکت‌های بزرگی مثل آمازون و وال مارت پذیرفته شود، مطمئناً می‌تواند برای انجام پرداخت‌های آینده بین آژانس‌های بازاریابی، مالکان وب سایت و تبلیغ دهنده‌ها و دیگران مورد استفاده قرار بگیرد. قراردادها هم می‌توانند بر اثر بلاک چین شاهد تغییرات زیادی باشند، چرا که بلاک چین، شفافیت و دقت بیشتری را ایجاد می‌کند.

بلاک چین چیست؟

دان و الکس تاپ‌اسکات نویسندگان کتاب «انقلاب بلاک چین» در تعریف بلاک چین می‌گویند:

بلاک چین دفتر کل فساد ناپذیر و شفاف مالی است که می‌تواند، نه تنها برای ثبت تراکنش‌های مالی برنامه‌ریزی شود، بلکه تقریباً می‌تواند برای ثبت هر چیزی که یک ارزش یا خدمات است از آن بهره برد.

بنا به تعریفی دیگر، استفاده از بلاک چین مثل استفاده از برنامه گوگل داکس (Google Docs) است که با عموم به اشتراک گذاشته می‌شود و هر تغییری در آن ثبت می‌شود. عده‌ی زیادی باور دارند که اثر بلاک چین درست مثل تاثیر اینترنت در دهه ۹۰ میلادی است.

 

اثر بلاک چین روی بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

تاثیر بلاک چین بر سئو

در دنیای بازاریابی محتوا، تعدادی مراکز تصمیم‌گیری مثل گوگل و فیسبوک وجود دارند که تبلیغ دهنده‌ها را با مالکان وب سایت‌ها متصل می‌کنند. به عنوان مثال، گوگل یک مرکز اصلی برنامه‌ریزی تبلیغات است. امکانات شبکه نمایش تبلیغات گوگل، به تبلیغ دهنده‌ها کمک می‌کند تا تبلیغات خود را درون وب سایت‌ها به نمایش بگذارند. گوگل در اینجا نقش یک واسطه را بازی می‌کند و کمک می‌کند این دو طرف به هم اعتماد کنند. اگر آن‌ها از قبل به همدیگر اعتماد داشتند، دیگر نیازی به گوگل نداشتند تا سود این کار را با او تقسیم کنند.

بلاک چین می‌تواند به صورت ۱۰۰ درصد صحت کلیک یک کاربر را تایید کند تا مالک وب سایت فقط به خاطر کلیک‌های حقیقی از تبلیغ دهنده پول دریافت کند. در اینجا دو طرف نیازی به واسطه ندارند تا بین آن‌ها قراردادی را ترتیب بدهد و این برای هر دوی آن‌ها به معنی صرفه‌جویی مالی است. بلاک چین تهدید بزرگی برای شبکه بزرگ تبلیغات گوگل است.

بلاک چین همچنین یک دفتر کل حسابداری غیرقابل هک است که به کاهش کلاهبرداری‌های اینترنتی کمک می‌کند. این فناوری سبب ایجاد شفافیت برای فردی خواهد شد که درگیر یک تراکنش است. جالب اینجا است که در این فرایند، اطلاعات شخصی این فرد هم در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. این فناوری تایید می‌کند که او یک شخص واقعی است. کلاهبرداری در زمینه تبلیغات مشکل بسیار بزرگی است که در سال ۲۰۱۶ سبب ضرر ۷ میلیارد دلاری تبلیغ دهندگان شده است.

بازاریابی موتورهای جستجو

بعضی بازیگران بزرگ این بازار مثل مایکروسافت، اداره تبلیغات تعاملی (IAB) و بستر تبلیغاتی بلاک چین (MetaX) در حال کار روی ایجاد یک سیستم تشخیص هویت براساس فناوری بلاک چین هستند تا از‌ آن در سیستم‌های بازاریابی محتوا و بازاریابی موتورهای جستجو بهره ببرند.

تاثیر بلاک چین بر سئو (SEO)

با گسترش استفاده از بلاک چین توسط شرکت‌ها، آن‌ها نیاز دارند تا این فناوری را در وب سایت‌های خود به کار ببرند. اگر توسعه‌دهندگان وب و همین‌طور متخصصان سئو قصد دارند تا ترافیک بیشتری از موتورهای جستجو به دست آورند و همینطور اطلاعات وب سایت آن‌ها توسط فناوری بلاک چین به نمایش گذاشته شود باید بهره‌گیری از بلاک چین را در طراحی سایت خود لحاظ کنند.

این کار سبب ایجاد مشکلات فنی و همین‌طور فرصت‌های جدیدی خواهد شد که نیاز به همکاری توسعه‌دهندگان وب و متخصصان سئو دارد تا مشکل عدم سازگاری آن با سیستم‌های مدیریت محتوای (CMS) مختلف و پلتفرم وب سایت‌ها را حل کنند. اما در نهایت به نظر می‌رسد مزایای زیاد تاثیر بلاک چین بر سئو، عاملی شود تا توسعه دهندگان وب و طراحان سایت اراده کافی بر غلبه بر این مشکلات را به دست آوردند.

همین الان جامعه کاربران (Schema) در حال تلاش برای ایجاد الگوهای (Schema) برای گواهی نامه‌های بلاک چین و ساختن پروفایل کاربران هستند. کار روی این موارد هنوز به پایان نرسیده و روی وبسایت (Schema.org) قرار نگرفته است.

با پذیرش و توسعه بیشتر بلاک چین، قطعا این فناوری صنعت بازاریابی موتورهای جستجو را دستخوش تغییر می‌کند. در حال حاضر بازاریابان محتوا باید با مطالعه کافی در زمینه بلاک چین، دانش بیشتری در رابطه با این فناوری به دست بیاورند. تاثیر بلاک چین بر سئو و بازاریابی موتورهای جستجو آنقدر مهم و فراگیر خواهد بود که بازیگران این عرصه توجه بیشتری به رشد بلاک چین داشته باشند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت