تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو

همه میدونیم که شبکه های اجتماعی سیگنال هایی دارند که باعث پیشرفت در سئو سایت خواهد بود. تاثیرشان را در زیر بخوانید.

متخصصین سئو و بازاریاب‌های اجتماعی همواره در مورد تاثیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بر نحوه‌ی عملکرد وب‌سایت‌هایشان در نتایج جستجو گمانه‌زنی می‌کنند. گمانه‌های زیادی وجود داشته و افراد زیادی هم روابطی را به‌عنوان علت این تاثیرگذاری تفسیر کرده‌اند.

اما مت کاتس از گوگل و دوین فورستر از بینگ با صراحت گفته‌اند (بیش از یک بار) که لایک‌های فیس‌بوک، توییت‌ها، پلاس‌های گوگل، پین‌های پینترست و سایر شاخص‌های اجتماعی مشابه بخشی از الگوریتمشان نیستند.

در SMX London اخیر در 13 مه 2014، جان میولر از گوگل و دوین فورستر از بینگ صحنه را در اختیار گرفتند تا در مورد جدیدترین وضعیت تلاش‌هایشان در زمینه‌ی موتورهای جستجو صحبت کنند. هر دو به‌صراحت بیان کردند (مجدداً) که شاخص‌های اجتماعی بخشی از الگوریتم‌ رتبه‌بندی‌شان نیستند.

درهرحال هردوی آن‌ها اطلاعات اندکی در مورد نحوه‌ی رویکرد موتورهای جستجویشان در رابطه با ارجاعات اجتماعی بیان کردند. هم‌اکنون می‌توانیم علت پشت این رابطه را مشاهده نماییم.

جایی که آتش باشد، حرارت هم هست

اولین آیتمی که هردوی آن‌ها برجسته کردند، نحوه‌ی استفاده‌ی دقیق بینگ و گوگل از شاخص‌های اجتماعی می‌باشد. زمانی که آن‌ها می‌بینند فلان صفحه زیاد به اشتراک گذاشته می‌شود، پلاس زیادی دریافت می‌کند (فقط گوگل)، لایک فیس‌بوک زیادی می‌خورد (فقط بینگ) و … می‌دانند که اتفاقی در حال رخ دادن است و حتماً مطلب گرمی در آنجا وجود دارد که مردم به آن جذب می‌شوند.

در نتیجه بات‌هایشان در آن صفحه سکنی می‌گزینند. بسته به چیزهایی که بات‌ها می‌یابند، احتمالی قوی وجود دارد که صفحات سریع‌تر از شرایطی که شاخص‌های اجتماعی وجود ندارد، ایندکس گردند. حرارت نشان‌‎دهنده‌ی آتش است.

شاخص‌های اجتماعی و ارزیابی لینک

وقتی که آن‌ها با سوال مخاطبین در زمینه‌ی تاثیر لینک‌های اجتماعی مواجه شدند، توده‌ی فشرده‌ای از اطلاعات افشا شدند. درحالی‌‎که هیچ‌یک از دو موتور جستجو رسماً استفاده از لینک‌های اجتماعی در الگوریتمشان را تایید نمی‌کنند، اما تمامی این شاخص‎ها کماکان ارزشمند هستند. اینکه موتورهای جستجو دقیقاً چطور از این اطلاعات استفاده می‌کنند هنوز به‌صورت 100 درصد افشا نشده است، اما آن‌قدر در مورد این موضوع صحبت شده که بتوان توضیحات زیر را ارائه کرد:

موتورهای جستجو می‌دانند وقتی یک صفحه حجم شاخص‌های اجتماعی بالایی دارد، یعنی درصد خاصی از افراد ترغیب می‌شوند در بلاگ، وب‌سایت و سایر مایملک آنلاینشان به این محتوا لینک دائم بدهند. این افراد حرکتی فراتر از اشتراک‌گذاری محتوا انجام می‌دهند. آن‌‌ها از همان لینک برای اهداف دیگر استفاده می‌کنند.

در راستای به‌روزرسانی پنگوئن برای گوگل (ارزش‌زدایی از لینک‌های کم‌کیفیت و حتی جریمه‌ی سایت‌هایی که لینک‌های غیرطبیعی دارند)، هم گوگل و هم بینگ هم‌اکنون کمیت و کیفیت شاخص‌های اجتماعی را استفاده می‌کنند تا ببینند که آیا لینک‌های داده‌شده به محتوا طبیعی و همگون هستند یا خیر. البته در اینجا تنها تعداد شاخص‌های اجتماعی مطرح نیست بلکه ماهیت محتوای تحت ارجاع نیز اهمیت دارد.

به بیان ساده‌تر، اگر محتوای جدیدی در همان روز اول 100 لینک دریافت کند ولی اشتراک‌های اجتماعی آن به 5 نرسد، یعنی قضیه بودار است. از سوی دیگر، اگر مطلب 100 لینک و 10 هزار اشتراک‌گذاری اجتماعی داشته باشد منطقی جلوه می‌کند. همچنین موتورهای جستجو اشاره کرده‌اند که تمامی محتواهای خلق‌شده یکسان نیستند و آن‌ها از ارزیابی‌های مفهومی (موضوع محتوا) برای تعیین صحت تعداد اشتراک‌های اجتماعی و لینک‌های متعاقب به آن بهره می‌گیرند.

همانند همیشه، هدف شبکه‌های اجتماعی فراهم‌سازی بهترین کیفیت برای نتایج جستجو است که شامل جدیدترین محتواهای منتشره هم باشد. یکی از چندین رویکرد آن‌ها می‌تواند رصد کردن شاخص‌های اجتماعی باشد تا محتوای جدید را نه‌تنها برای گنجاندن در ایندکس بیابند بلکه رتبه‌ی آن در نتایج جستجو را نیز تعیین نمایند.

نتیجه‌ی نهایی این است که علی‌رغم عدم حضور شاخص‌های اجتماعی به‌عنوان بخشی از ریاضیات پیچیده‌ی الگوریتم موتورهای جستجو، آن‌ها تاثیر داشته و می‌توانند نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار دهند. موتورهای جستجو از طریق شاخص‌های اجتماعی می‌توانند سرعت ایندکس کردن محتوا و اعتبار لینک‌های دائم که به سمت آن اشاره می‌کنند را تعیین نمایند.

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

عضویت در تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۵

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. آیدین آبادانی
    12:37 2019/12/23

    عالی بود