» آموزش سئو » 7 ترفند برای تگ عنوان که می‌تواند منجر به بهبود سئو و افزایش رتبه شود
title tags 7 ترفند برای تگ عنوان که می‌تواند منجر به بهبود سئو و افزایش رتبه شود
آموزش سئو

7 ترفند برای تگ عنوان که می‌تواند منجر به بهبود سئو و افزایش رتبه شود

24 اردیبهشت 1396 1032

شاید تردید داشته باشید که آیا تگ عنوان هنوز هم در سئوی مدرن اهمیت دارد یا خیر. وقتی‌که صحبت از نرخ کلیک می‌شود، جواب قطعاً «آری» خواهد بود! در مطلب امروز می‌خواهیم در مورد 7 روشی که برای بهبود تگ عنوان و افزایش ترافیک و رتبه‌ی سایت وجود دارد، صحبت کنیم

حال امکان دارد از خودتان بپرسید که «آیا تگ‌ها در سئوی مدرن، همانند گذشته اهمیت دارند؟»

شک نکنید که همین طور است. تعداد زیادی از مطالعات مرتبط را در گذشته انجام داده‌ایم. این مطالعات نشان دادند که در طول سالیان گذشته، برخی از موارد کم‌ارزش‌تر شده‌اند. اما اخیراً تعداد زیادی آزمایش انجام داده‌ایم و مشاهده کردیم که با تغییر تگ عنوان توسط افراد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در رنکینگشان مشاهده گردید.

یکی از جنبه‌‌های دیگر تگ‌های عنوان که گاهی اوقات مردم آن را نادیده می‌گیرند، نرخ کلیک حاصل از آن‌هاست که می‌تواند به شکل قابل ملاحظه‌ای بر ترافیکتان تاثیر داشته باشد، البته اگر به‌درستی آن را رعایت کنید. نکته‌ی مهم، افزایش ترافیک از طریق بیشتر کردن نرخ کلیک است که در بسیاری از آزمایشات آن را مشاهده کرده‌‌ایم و با افزایش یکی، دیگری نیز رو به فزونی می‌رود.

ترافیکی که از طریق کلیک بیشتر حاصل می‌شود می‌تواند منجر به افزایش رتبه در شرایطی معین شود. بنابراین یک مزیت دوگانه را دریافت خواهید کرد. این چیزی است که می‌خواهم امروز درباره‌ی آن صحبت کنم؛ افزایش رتبه و افزایش ترافیک با تغییر مورد اول، چیزی است که بازدیدکننده‌ی شما در SERPها خواهد دید.

نکته‌ی مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که باید با این عناوین آزمایش کنید. قرار نیست تمامی این ترفندها برایتان کارایی داشته باشند. سئو در استفاده از بهترین روش‌ها نهفته است، اما موفقیت واقعی در زمانی حاصل می‌‎شود که شما موارد مختلف را آزموده باشید. بنابراین تعدادی از این موارد را امتحان کنید تا بتوانید به‌صورت آزمایشی تگ عنوانتان را تعیین نمایید.

1- اعداد

اعداد به‌نوعی شما را تحریک می‌کنند. مثلاً «5 نشانه‌ی آخرالزمان زامبی‌ها» یا «چگونه جهش‌ها می‌توانند 22 درصد از بیمه‌ی ماشین را ذخیره نمایند».

  • گرایش شناختی – وقتی‌که شما چنین عناوینی را در SERP ها می‌بینید، تمایل به کلیک بیشتری بر روی آن‌ها دارید و بدین ترتیب نرخ کلیکشان افزایش می‌یابد. چنین رفتاری به‌واسطه‌ی گرایش شناختی صورت می‌گیرد. مغز ما به‌گونه‌ای آموزش داده شده که موارد برجسته را به دید ویژه نگاه می‌کند. وقتی‌که شما نتایج جستجو را اسکن می‌کنید، اطلاعات زیادی را مشاهده خواهید کرد. بنابراین مغزتان سعی می‌کند مواردی که به نظرش معتبر هستند را پیدا کند. اعداد ازجمله مواردی هستند که هم ویژه بوده و هم به‌خوبی برجستگی‌شان را در متن نشان می‌دهند. بنابراین گاهی اوقات و در موقعیت‌های مشخص، می‌توانید با استفاده از اعداد در تگ‌های عنوانتان، نرخ کلیک بالاتری دریافت کنید.

2- تاریخ‌ها

مواردی همچون «نامزدهای بهترین بازیگر زن در سال 2017» یا حتی موارد ویژه‌تر با ذکر ماه نظیر «بهترین‌های NFL در سپتامبر 2017» وجود دارند که مهم هستند.

حالا Rand به مقدار زیاد در مورد این‌ها صحبت می‌کند. او در مورد راه‌هایی برای یافتن تاریخ در جستجوی کلیدواژه‌ها سخن می‌گوید. کلید این تحقیق در این است که حین استفاده از ابزارهایی همچون Keyword Explorer یا Google AdWords  باید به عملکرد سالیان پیش نگاه کنید. بنابراین اگر صرفاً به جستجوی اطلاعات امسال بپردازم، نمی‌توانم داده‌های کافی را برای 2017 پیدا کنم و بدین ترتیب دنبال «نامزدهای بهترین بازیگر زن اسکار 2016» می‌گردم.

  • CMS خود را تجهیز کنید – اگر از WordPress استفاده می‌کنید یا افزونه‌ی Yoast را دارید، می‌توانید سال‌به‌سال یا حتی ماه‌به‌ماه تگ‌های عنوانتان را به‌صورت خودکار به‌روزرسانی نمایید. این موضوع برای تمامی شرایط درست نیست، اما برای برخی از تعداد معین از کلیدواژه‌ها خوب عمل می‌کند.

3- طول

این مورد یکی از پربحث ترین موارد است که در حین بررسی یا مشاهده‌ی تگ‌های عنوان، مجادلات زیادی را در بین متخصصین سئو به وجود می‌آورد. به‌صورت ناگزیر و در حین حساب‌رسی سئو، دو مورد را پیدا می‌‎کنید. تگ‌های عنوانی پیدا می‌کنید که زیادی کوتاه هستند، نظیر «کت‌وشلوار»، یا تگ‌های عنوانی نظیر «کت‌وشلوار قرمز تاهیتی با خط اطو، کمربند میدرایز، زیپ، طراحی خاص در فروشگاه Mercy» که بسیار طولانی هستند و می‌خواهید تمامی کلیدواژه‌ها را در آن جای دهید!

این دو مورد تگ‌های خوبی هستند اما دو مشکل دارند. مورد اول یعنی «کت‌وشلوار» بسیار گسترده است و هر چیزی می‌تواند باشد. تگ عنوان خیلی کلی است. به‌سختی می‌توان متوجه شد در مورد چه است. شما سعی می‌کنید آن را اسکن کنید و بخوانید. موتورهای جستجو نیز با همین دید به آن نگاه می‌کنند. آیا این در مورد کت‌وشلوار است؟ آیا قرار است جلیقه داشته باشد؟ درک آن دشوار است.

  • مطالعه‌ی Etsy – بدین ترتیب Etsy اخیراً مطالعه‌ای انجام داده که در آن صدها هزار URL سنجیده شدند که تگ عنوانشان را کوتاه‌تر کرده‌اند، زیرا در اغلب موارد هرقدر تگ بلندتر باشد مشکل بیشتری ایجاد می‌کند. تگ‌های عنوان کوتاه‌تر، آن‌قدر زیاد نیستند و تگ‌های عنوان بلندتر بیشتر مشاهده می‌شوند. وقتی‌که تگ‌های عنوان را کوتاه کردند، میزان قابل ملاحظه‌ای در افزایش رتبه‌شان مشاهده گردید.
  • 50 الی 60 کرکتر – این یکی از مواردی است که بهترین روش‌ها معمولاً به دنبال آن می‌روند، زیرا طول بهینه‌ی کرکترها معمولاً بین 50 تا 60 است.
  • استفاده از کلیدواژه‌های برتر – وقتی‌که در هنگام کوتاه‌سازی تگ عنوان، به کلیدواژه‌هایی که می‌‎خواهید نگه دارید فکر می‌کنید، باید از جستجوی کلیدواژه بهره بگیرید و مواردی که واقعاً بازدیدکنندگانتان مورد استفاده قرار می‌دهند را بیابید.

بنابراین وقتی‌که وارد Analytics یا کنسول جستجوی گوگل می‌شوم، می‌توانم ببینم که مردم برای «کت‌وشلوار» چه چیزهایی را جستجو می‌کنند. می‌توانم تگ عنوان را متناسب با این پارامترها در نظر بگیرم نظیر «کت‌وشلوار قرمز تاهیتی» که در دسته‌ی «کت‌وشلوارها» و فروشگاه «Mercy» قرار دارد. این مورد می‌تواند تگ برنده‌ی شما باشد و احتمالاً افزایش رتبه را با آن تجربه خواهید کرد.

4- مترادف‌ها و مشابهات

احتمالاً متوجه شده باشید که در این تگ عنوان آخری، از دسته‌ای با اسم جمع «کت‌وشلوار» استفاده شد. این مورد می‌تواند در برخی از موقعیت‌ها کمک کند. اما باید تشخیص دهید که قرار نیست همواره تفکرات شما در مورد جستجوی کاربران با واقعیت همخوانی داشته باشد.

فرض کنید شما جستجوی کلیدواژه را انجام داده و کلیدواژه‌ی برترتان «تاکسی‌های ارزان» است. می‌خواهید همین مورد را بهینه‌سازی کنید. امکان دارد مردم به طرق مختلف به دنبال آن بگردند. امکان دارد عبارت «ماشین‌های خوش‌قیمت» یا «کم‌هزینه» یا «اسنپ ارزان» و مواردی از این دست را جستجو کنند.

پس باید از این مشابهات نیز استفاده کرده و متوجه شوید که تگ عنوانتان چه مترادفات و مشابهاتی را دارد. امکان دارد تگ عنوان من «تاکسی‌های خوش‌قیمت و سریع، تاکسی سریع‌السیر، سواری ارزان شما» باشد. این تگ برای سه مورد مختلف بهینه‌سازی شده، در محدوده‌ی 50 الی 60 کرکتر قرار می‌گیرد و می‌تواند تمامی مترادفاتی که برای افزایش رتبه مورد استفاده قرار بگیرند را در نظر بگیرد.

  • استفاده از ابزارهای SERPها/کلیدواژه – روشی که برای یافتن مترادفات و مشابهات استفاده می‌کنید، می‌تواند برای جستجو در SERPها استفاده شود. کلیدواژه‌ی خود را در SERPهای گوگل تایپ کنید و ببینید که چه مواردی در نتایج جستجو برجسته می‌شوند. این کار باعث می‌شود مترادفات و موارد دیگری که مردم در پایین صفحه جستجو می‌کنند را به دست بیاورید. ابزار کلیدواژه‌ی محبوب شما نظیر Keyword Explorer یا هرچه که شما و Analytics انتخاب کرده‌اید. کنسول جستجوی گوگل به‌عنوان یک منبع عالی اطلاعات برای این مترادفات و مشابهات محسوب می‌شود.

5- دکمه‌ی فراخوان

غالباً شما دکمه‌های فراخوان را در جستجوی کلیدواژه‌ی خود نمی‌یابید، اما آن‌ها واقعاً به کلیک کردن مردم کمک می‌کنند.

  • کلمات فراخوانی – خریدن، یافتن، دریافت، جستجو، مشاهده، یادگیری و دسترسی. وقتی‌که از این موارد استفاده می‌کنید، شاید جذابیت اندکی داشته باشند اما نشان می‌دهد که کاربر می‌تواند عملی فراتر از کلیدواژه را انجام دهد. بنابراین آن‌ها لزوماً در باکس جستجو تایپ نمی‌شوند. وقتی‌که کاربر در نتایج آن‌ها را ببیند با خود می‌گوید، «عجب، باید چیزی را دانلود کنم». درواقع می‌تواند به‌نوعی موارد اضافه‌تر را فراهم کند و نرخ کلیکتان را بدین طریق افزایش دهد.

6- کلمات کلیدی دارای بیشترین ارجاع

این مورد تا حدودی به‌صورت سرسری نگاه شده و به‌نوعی یک مفهوم پیچیده است. غالباً ما صفحاتمان را برای یک مجموعه از کلیدواژه‌ها بهینه‌سازی می‌کنیم، اما ترافیکی که به سمت سایت می‌آید از طریق یک مجموعه کلیدواژه‌ی دیگر است. اما مورد بسیار خوب در زمانی است که فرد کلماتش را در باکس جستجو تایپ می‌کند و می‌بیند که دقیقاً همان کلمات در تگ‌های عنوان وجود دارند و همین امر می‌تواند منجر به افزایش نرخ کلیک شود.

بسیار مهم است که صفحه‌ی خود را نه‌تنها برای ترافیک مدنظر بلکه برای ترافیک واقعی بهینه‌سازی کنید. وقتی‌که بتوانید این دو را پیوند دهید، می‌توانید از تمامی جنبه‌ها قدرتمندتر شوید.

7- سوالات

سوالات به‌عنوان ابزارهایی بسیار خوب در تگ‌های عنوان استفاده می‌شوند. مثلاً تگی نظیر «چگونه پروانه‌ها کوچ می‌کنند؟» استفاده می‌شود. شاید بتوانید کلیدواژه‌ی خودتان را «کوچ پروانه‌ها» قرار دهید، اما با پرسیدن سوال، می‌توانید کنجکاوی را تحریک کرده و انگیزه‌ی کلیک کردن را به مردم بدهید. یا مثلاً بنویسید «رتبه‌ی صفحه چیست؟»

در اغلب اوقات با پرسیدن یک سوال از مزیت داشتن یک قطعه‌ی برجسته بهره خواهید برد.

این از هفت موردی که در ابتدای متن ذکر کردیم. اگر ترفندی برای تگ عنوان دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مطلب را دوست داشتید، خوشحال می‌شوم آن را با دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. باز هم شما را ملاقات خواهم کرد. با تشکر از شما.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت