6 الگوی شبکه‌های اجتماعی که 2018 را تسخیر خواهند کرد

6 الگوی شبکه‌های اجتماعی که 2018 را تسخیر خواهند کرد

سال پیش هم در صنعت شبکه‌های اجتماعی تغییرات کمی نداشتیم، تغییراتی که شامل چندین ویژگی جدید، ترجیحات مشتری و فرصت‌های برند می‌شدند. با حرکت به سمت 2018، الگوهای شبکه‌های اجتماعی به تکامل خود ادامه داده و ما را غافلگیر می‌کنند.

درحالی‌که پیش‌بینی نحوه‌ی تغییرات چشم‌انداز بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در طول سال غیرممکن است، اما در مورد چند الگوی رخ‌داده در سال پیش مطمئن بودیم. به‌عنوان مثال، لنزهای هوش مصنوعی با ظهور استوری‌های اینستاگرام به فهرست پرهوادارها آمدند. پدیده‌ای تحت عنوان «خرید اینستاگرامی» را مشاهده کردیم که کاربران را به خریدهای آن بیشتر ترغیب می‌کند.

حتی سایت ما خود را برای یکی از الگوهای سال پیش یعنی «ظهور ربات‌های گفتگو در شبکه‌‎های اجتماعی» آماده کرده بود و دیدیم که هم فیس‌بوک و هم توییتر چنین ربات‌هایی را منتشر کردند. اما پس از چنین سال پرتراکمی، برای 2018 باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

در همین راستا 6 الگوی شبکه‌های اجتماعی در 2018 را آماده کرده‌ایم که بازاریاب‌ها باید نیم‌نگاهی به آن‌ها داشته باشند:

1- نرخ تعامل بیشتر میان برندها و مشتریان

ارتباط میان برندها و مشتریان هیچ‌گاه نزدیک‌تر از چیزی که امروز می‌بینیم نبوده است. باور نمی‌کنید؟ ایندکس سایت ما نشان می‌دهد از هر 3 مشتری، یک نفر در هنگام اشتراک‌گذاری دستاوردهای شخصی در شبکه‌های اجتماعی نام یک برند را ذکر می‌کند.

مصرف‌کنندگان نه‌تنها به اشتراک‌گذاری دستاورهای شخصی در شبکه‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند، بلکه دوست دارند در این نقاط عطف بازخوردهایی را به برندها ارسال کنند. در واقع داده‌ها نشان می‌دهند 41 درصد از نوجوانان در نقاط عطف زندگی خود نام برندی را ذکر کرده و از آن تشکر می‌کنند.

برندها بالاخره تاثیر تعامل در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد روابط پایدار را تشخیص داده‌اند و دیگر از شبکه‌های اجتماعی صرفاً به‌عنوان پلتفرم تبلیغات محصولاتشان بهره نمی‌گیرند. باید با فراهم‌سازی شبکه‌ای که امکان مشاهده و دسترسی را به شما می‌دهد، دنبال‌کنندگان خود را کاملاً راضی نگه دارید. بر اساس اینستاگرام، حداقل 80 درصد از کاربران هم‌‎اکنون یک برند را در فهرست دنبال‌کنندگانشان دارند.

این نوع فرصت‌ها در سال 2018 می‌توانند برای برند شما خوب باشند. تنها در سال 2016، ایندکس سه‌ماهه‌ی دوم ما نشان داد که 89 درصد از پیام‌های شبکه‌های اجتماعی نادیده گرفته شده‌اند. درحالی‌که این تعداد در طول سال اندکی کاهش پیدا کرد، اما برندها کماکان توان این دارند که چنین الگویی را بازگردانده و از طریق پیام‌ها، اعلان‌ها، نظرات و غیره به مشتریانشان دسترسی پیدا کنند.

فرصت‌های طلایی خود برای برقراری ارتباط را رها نکنید. در 2018، برقراری ارتباط و فراهم‌سازی بازخورد ادامه خواهد یافت، آن‌هم در زمانی که کاربران بیشترین خواسته‌ها را از شما دارند.

2- ربات‌های گفتگوی قابل تنظیم

همان‌طور که مطرح کردیم، پیام‌های اجتماعی وارده به برند شما باید پاسخ دریافت کنند. اما اگر سازمانتان صدها یا هزارها پرسش مشابه در زمینه‌ی خدمات مشتری را دریافت کند، چه باید کرد؟ برندها پاسخ این پرسش را در ربات‌های گفتگو یافته‌اند.

همان‌طور که سال پیش ذکر کردیم، الگوهای شبکه‌های اجتماعی در سال 2018 به دوره‌ی رشد جدیدی با ربات‌های گفتگو خواهند رسید. اگر به تاریخچه‌ی ربات‌های گفتگو نگاه کنیم، یک رشد قابل توجه را در طول سال پیش می‌بینیم و این رشد احتمالاً ادامه پیدا خواهد کرد.

تنها در پیام‌رسان فیس‌بوک، بیش از 100 هزار ربات گفتگو هستند که برای جمع‌آوری اطلاعات، ارائه‌ی راهنمایی محصول و دریافت سفارش‌های واقعی استفاده می‌شوند. در واقع، ربات‌های گفتگو در پیام‌رسان فیس‌بوک نشان داده‌اند که می‌توانند بهره‎‌وری سازمانی را تا 3.5 برابر افزایش دهند.

درحالی‌که کمپانی‌های بیشتری به اجرای ربات گفتگو رو می‌آورند، یک مورد هنوز شفاف نیست – تمامی ربات‌های گفتگو یکسان ساخته نشده‌اند. بدین ترتیب برندها باید بر روی قابل تنظیم بودن این ربات‌ها و قابلیت پاسخ‌گویی آن‌ها به پرسش‌های ویژه اتکای بیشتری داشته باشند.

ما صدای شما را شفاف و واضح شنیدیم و به همین دلیل نرم‌افزار «ربات‌ساز» خود را برای خودکارسازی جریان مکالمات ساخته‌ایم. این ویژگی به برندها اجازه می‌دهد ربات‌های چت خود را بسازند، پیش‌نمایش آن را مشاهده کنند و آن‌ها را در توییتر و فیس‌بوک به کار بگیرند.

با دوستان خود در Evernote همکاری کرده‌ و یک ربات گفتگوی توییتر ساخته‌ایم تا به استراتژی مراقبت از مشتریان اجتماعی آن‌ها یاری برسانیم. چه اتفاقی افتاد؟ Evernote مشاهده کرد تعداد مشتریانی که از طریق پیام‌های مستقیم یاری رسانده می‌شوند، هر ماه 80 درصد افزایش می‌یابد.

همچنین کمپانی کاهش 18 درصد را در پاسخ‌های ارسالی به ازای هر مکالمه مشاهده کرد که همین امر فشار کاری وارد بر دوش تیم شبکه‌های اجتماعی این شرکت را کاهش می‌دهد. داستان‌های موفق نظیر این مورد در سال 2018 افزایش خواهند یافت، زیرا برندها به سمت ربات‌های گفتگوی سفارشی روی آورده‌اند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ربات‌ساز داشته باشید یا می‌خواهید عملکرد آن را ببینید، همین امروز نسخه‌ی آزمایشی را دریافت نمایید!

3- برندها به ابزارهای شنود اجتماعی روی می‌آورند

اگر هنوز متوجه نشده‌اید، ما یک تم کلی برای الگوهای شبکه‌های اجتماعی خود در سال 2018 داریم: اهمیت گذاشتن برای مشتریان. الگوی بعدی ما نیز از همین ایده پیروی کرده و می‌گوید برندها به سمت ابزارهای شنود اجتماعی روی می‌آورند.

شنود اجتماعی چیست؟ رویه‌ی رهگیری مکالمات که پیرامون عبارت‌ها، واژه‌ها یا برندهای مشخص می‌چرخد. سپس از همین واژه‌ها یا عبارات برای یافتن فرصت‌های جدید بهره می‌گیریم تا محتوای مخصوصی را برای آن مخاطبین بسازیم.

مسلماً این رویه فراتر از این است که صرفاً نظردهندگان برای مطلب جدید اینستاگرام خود را رصد کنیم. ابزارهای شنود اجتماعی به برندها اجازه‌ی تحلیل اقدامات مخاطبین و واکنش بر اساس آن‌ها را می‌دهند. همچنین سازمان‌ها می‌توانند سلامت کلی برند را رهگیری کنند، کمپین‌های بازاریابی بهتری بسازند و به‌طورکلی تجربیات مشتری را ارتقا دهند.

ابزارهای شنود اجتماعی چه کمکی را به برندتان در سال 2018 خواهند کرد؟ در اینجا تعدادی دلیل آورده شده که نشان می‌دهد چرا این گزینه را در این مطلب آورده‌ایم:

  • محافظت از مشتریان: گزینه‌ی برتر افراد برای محافظت از مشتریان، شبکه‌های اجتماعی هستند. بدین ترتیب باید وضعیت سلامت برند خود را از طریق تحلیل احساسات رهگیری کنید. بدین ترتیب می‌توانید به شکلی صحیح گفته‌های کاربرانتان را تحلیل کنید.
  • محتوای تعامل‌برانگیز بیشتر: محتوای واقعاً درگیرکننده چیزی است که موجب بقای هر استراتژی شبکه‌های اجتماعی می‌شود. بنابراین چرا از ابزارهای شنود به‌منظور مشاهده‌ی بهترین محتوا برای اشتراک‌گذاری در 2018 بهره نگیریم؟ می‌توانید عناوین مهم را بدون گمانه‌زنی و با پیگیری هشتگ‌ها، عناوین یا کلیدواژه‌های مورد استفاده در مورد برندهایتان بیابید.
  • کمپین‌های بازاریابی جدیدتر: اگر کمپین‌های بازاریابی اجتماعی شما وضع خوبی ندارند، هم‌اکنون وقتش رسیده با استفاده از شنود اجتماعی به دنبال فرصت‌های جدید بروید. این ویژگی‌ها به برندها اجازه می‌دهند که الگوها را ساده‌تر بیابند و بیشترین ارزش را از عناوین یا محتوای ساخته‌شده توسط کاربر به دست بیاورند.

همانند اکثر سالیان ظهور دنیای شبکه‌های اجتماعی، 2018 هم می‌تواند به یادگیری و پرورش اختصاص بیابد تا یک گام پیش بیافتید. استفاده از ابزارهای شنود اجتماعی، الگویی هستند که می‌توانند برند شما را به مسیر صحیح هل بدهند.

4- استوری‌های اینستاگرام و پیام‌رسانی داخل پلتفرم

خیلی از زمان ظهور استوری‌های اینستاگرام و رقابت آن‌ها با اسنپ‌چت نگذشته است. اما در همین دوره‌ی زمانی کوتاه، استوری‌های اینستاگرام بیش از 250 میلیون کاربر روزانه جمع‌ کرده‌اند. درحالی‌که تعداد کل کاربران روزانه‌ی فعال در اسنپ‌چت 173 میلیون است و همین مقدار هم در گذر سالیان ساخته شده‌اند.

استوری‌های اینستاگرام در صدر فهرست الگوهای شبکه‌های اجتماعی ما برای سال 2018 قرار می‌گیرند، زیرا آمار تعامل آن‌ها بسیار بالا است. مثلاً به ازای 5 استوری اینستاگرام ارگانیکی که هر برند می‌گذارد، حداقل یک مورد پیام مستقیم (دایرکت) از سوی مشتری دریافت خواهد کرد. این نرخ تعامل برای یک مدیوم که به‌نوعی جدید است، نشان‌گر پتانسیل بالقوه‌ی آن می‌باشد.

فشاری که برای محتوای ویدئویی «کوتاه‌مدت» وجود دارد (محتوایی که پس از یک دوره‎ی زمانی کوتاه ناپدید می‌شود)، در میان پلتفرم‌های اجتماعی رو به رشد است. در کمال غافلگیری اینستاگرام، پیشرو مسیر برندها برای دریافت پیغام‌های بیشتر از طریق اپ می‌باشد.

در واقع از زمان ظهور استوری‌، زمان متوسط سپری‌شده بر روی اینستاگرام به 28 دقیقه در روز رسیده است. این مقدار بین 7 الی 13 دقیقه بیشتر از محدوده‌ی زمان پیش از استوری‌ها می‌باشد. درهرحال تنها کاربران نیستند که مشارکت می‌کنند. اینستاگرام بیش از 1 میلیون تبلیغ‌کننده دارد که به‌صورت فعال هر ماه از استوری‌ها بهره می‌گیرند.

کسب‌وکارها باید بدانند که این کاربران وقتشان را در کجا می‌گذرانند. نه‌تنها شناسایی ورودی‌ها و خروجی‌های استوری‌های اینستاگرام هوشمندانه است، بلکه گنجاندن آن در استراتژی‌های اجتماعی باید مدنظر قرار بگیرد.

اما تنها قابلیت ارسال محتوای کوتاه‌مدت نیست که کاربران اینستاگرام را جلب می‌کند، بلکه پیام‌رسانی داخل پلتفرم و ویژگی‌های ارتباطی هم دخیل هستند. هر ماه بیش از 375 میلیون کاربر فعال، از طریق دایرکت اینستاگرام ارتباط برقرار می‌کنند.

کاربران قابلیت گفتگو از طریق عکس‌ها و ویدئوها را دوست دارند. بدین ترتیب نیاز آن‌ها به ارسال نظرات عمومی یا پیامک کاهش می‌یابد. بازاریاب‌ها باید انتظار افزایش این رویه را داشته باشند.

5- واقعیت افزوده و فیلترهای چهره‌ی بیشتر

اگر فکر می‌کنید فیلترهای چهره (که تحت عنوان لنزهای هوش مصنوعی هم معروف هستند) سال گذشته محبوب بوده‌اند، صبر کنید و بهره‌برداری شبکه‌ها از این ویژگی را در سال 2018 مشاهده نمایید. فیلترهای چهره در طول این سالیان رشد کرده‌اند، اما با مطرح شدن استوری توسط اینستاگرام، باید انتظار مشاهده‌‎ی مقدار بیشتری از آن‌ها را داشته باشید.

اینستاگرام گوش سگ را به‌عنوان محبوب‌ترین فیلتر چهره‌ی خود اعلام کرده است که البته جای تعجب ندارد، زیرا فیلتر سگ در اسنپ‌چت نیز محبوب‌ترین است. درهرحال نکته‌ی جالب در مورد این دو رقیب در زمینه‌ی فیلتر چهره، قابلیت تبلیغاتی آن‌‎ها است.

اسنپ‌چت به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد در طول یک دوره‌ی زمانی مشخص، از فیلترهای چهره‌ی سفارشی خود برای کاربرانشان بهره بگیرند. اما برچسب قیمت برای این تبلیغات فیلتر چهره‌ی سفارشی می‌تواند چند صد یا چند هزار دلار برای یک دوره‌ی محدود در اسنپ‌چت باشد.

اینستاگرام می‌تواند نفر بعدی در این صف باشد و به برندها اجازه‌ی اندرکنش با کاربران از طریق فیلترهای چهره‌ی سفارشی و مخصوص را بدهد. با توجه به اینکه آیفون ایکس از فناوری واقعیت افزوده و تشخیص چهره بهره می‌برد، شبکه‌های اجتماعی احتمالاً اولین گروهی باشند که وارد این عرصه می‌شوند.

اینستاگرام بیش از 20 مورد را در سال 2017 منتشر کرده که تعدادی از آن‌ها بخشی از استوری اینستاگرام بودند. برندها می‌توانند انتظار داشته باشند فیلترهای چهره، استیکرها و واقعیت افزوده به نقش حیاتی خود برای هدایت محتوای شبکه‌های اجتماعی در سال 2018 ادامه دهند.

6- فرهنگ دادخواهی اجتماعی و موضع‌گیری

خیزش فرهنگ دادخواهی در شبکه‌های اجتماعی باعث شده که مسئولیت بیشتری بر دوش تیم شبکه‌های اجتماعی برندها قرار بگیرد. مشتریان هر زمان که حس کنند اشتباه کرده‌اند به شبکه‌های اجتماعی روی آورده و از این کانال برای شنیدن صدای خود بهره می‌گیرند.

بر اساس ایندکس سایت Sprout Social، 81 درصد از مشتریان موافق‌اند که شبکه‌های اجتماعی موجب افزایش مسئولیت‌ کسب‌وکارها شده‌اند. اما چه چیزی باعث می‌شود مشتریان عقاید خود را به‌صورت آنلاین بیان کنند؟ همین ایندکس می‌گوید از هر 5 مشتری، سه نفر اعتقاد دارند که عدم صداقت برندها موجب دادخواهی آن‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

در دنیای اجتماعی امروز، حتی وفادارترین هوادارانتان هم در صورت اشتباه به‌سختی سکوت می‌کنند. تنها 8 درصد از مشتریان می‌گویند در صورت ارسال مطلبی نامناسب از برندها در شبکه‌های اجتماعی سکوت خواهند کرد.

بدین ترتیب برندها تلاش بیشتری برای شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند یا به تقویت موضع خود از طریق این شبکه‌ها می‌پردازند. یکی از اختلافات اساسی در انتهای سال پیش پیرامون «بی‌طرفی اینترنت» بود. درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها از موضع‌گیری سیاسی اجتناب می‌کنند، Comcast تلاش کرد با ارسال توییت‌های ارگانیک و پولی، موضع خود را در اینترنت آزاد تبلیغ کند.

شاید برخی از برندها فکر کنند که اشاره به مشکلات بزرگ یک فاجعه‌ی بازاریابی است، اما ایندکس ما نشان داده تنها 14 درصد از مشتریان به خاطر سیاست‌زدگیِ بیش‌ازحد برندها دست به دادخواهی می‌زنند. البته منظورمان این نیست که به هر مشکل واکنش نشان دهید، اما در 2018 احتمالاً برندهای بیشتری را خواهید دید که به مشکلات اجتماعی و دادخواهی‌‌ها اشاره کنند.

پیشروی

با رسیدن به سال 2018، باید با تیم اجتماعی همکاری کنید تا مطمئن شوید که تمامی مسائل ردیف شده‌اند. یاد بگیرید، به مسائلی که جواب داده‌اند واکنش نشان دهید و آن‌هایی که نیاز به بهبود دارند را در نظر بگیرید تا چشم‌انداز شبکه‌های اجتماعی شما موثرتر شوند. انتظار داریم که موارد بزرگی در سال 2018 رخ دهند و امیدواریم که امسال برای لحاظ کردن جدیدترین الگوهای شبکه‌های اجتماعی موفق باشید.

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

عضویت در تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۵

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *