» تحلیل » دنبال‌ کردن بازگشت میزان ROI کلمه کلیدی
workplace team cooperation businesswoman laptop office 1418 44 دنبال‌ کردن بازگشت میزان ROI کلمه کلیدی
تحلیل - بازاریابی محتوا - دیجیتال مارکتینگ

دنبال‌ کردن بازگشت میزان ROI کلمه کلیدی

9 بهمن 1399 1018

امروز من مستندی درباره انجمن رفاهی فنلاند را تماشا کردم. پیام ساده بود: سیاست همه چیز را بوسیله‌ی پول اندازه‌گیری می‌کند تا کارآمدترین راه‌حل را پیدا کند. این روش برای تسهیل تصمیم‌گیری‌های سخت در جایی که احساسات و عوامل دیگر می‌توانند موجب اختلال شوند کارایی دارد. من باید اقرار کنم که دخالت انسان در تحقیق کلمات کلیدی موجب گمراهی می‌شود. در مطالب وبلاگم برخی معیارهای مورد استفاده در تحقیقات کلیدواژه‌ها را مطرح کرده‌ام، اما اکنون زمان آن رسیده که در مورد ROI (نرخ بازگشت سرمایه) کلمه کلیدی صحبت کنم.

بیشتر مواقع بازگشت سرمایه کلمه کلیدی در بازاریابی PPC (پرداخت به ازای کلیک) استفاده می‌شود. با این حال، می‌تواند ابزار ارزشمندی در سئو ارگانیک باشد؛ زمانی که ارزیابی می‌کنیم که برروی کدام محصولات/کلمات کلیدی تمرکز کنیم.

وضعیتی را تصور کنید که شما تحقیق در مورد کلمات کلیدی را برای یک مشتری انجام داده‌اید. بله، تقریبا می‌دانید که هر کلیدواژه چقدر ترافیک ایجاد می‌کند. بله، شما می‌دانید که این کلمات کلیدی چقدر رقابتی هستند. و بله، براساس این اطلاعات معمولا برخی از کلیدواژه‌ها را بر کلیدواژه‌های دیگر ترجیح می‌دهید. برای مثال دو کلیدواژه مرتبط با محصولات را در نظر بگیرید:

  1.  انتظار می‌رود کلمه کلیدی محصول A روزانه ۲۵۰۰ بازدیدکننده داشته باشد. ضریب کارایی آن 100 است.
  2. انتظار می‌رود کلمه‌ کلیدی محصول B روزانه ۱۰۰ بازدید کننده داشته باشد. ضریب کارایی آن 90 است.

براساس این اطلاعات اغلب سئوکارها کلیدواژه محصول A را ترجیح می‌دهند. این کلیدواژه ترافیک بیشتری فراهم می‌کند و رقابت کمتری دارد. اما چگونه می‌توانید بگویید که به مشتری نرخ بازگشت سرمایه بهتری ارائه می‌دهد؟ راه‌حل من محاسبه نرخ بازگشت سرمایه مخصوص کلمه کلیدی است. فرمول ساده شده این است:

نرخ بازگشت سرمایه کلمه کلیدی = ترافیک مورد انتظار x محصول هدف / درآمد ناخالص خدمات

من معمولا از مشتری می‌خواهم تا سود ناخالص هر محصول/خدمات را با توجه به تحقیق کلمه کلیدی به من بگوید. اگر ارقام به شکل زیر باشند:

  1. قیمت فروش محصول A دو دلار به ازای هر واحد و سود ناخالص ۰.۷۰ دلار به ازای هر واحد است.
  2. محصول B قیمت فروشی برابر با ۷۵ دلار به ازای هر واحد و سود ناخالصی برابر با ۲۵ دلار به ازای هر واحد دارد.

ناگهان محصول B وسوسه‌کننده‌تر به نظر می‌رسد. محاسبات این را اثبات می‌کنند:

نرخ بازگشت سرمایه کلمه کلیدی محصول اول = 2500 بازدیدکننده * 0.70 دلار = 1750 دلار

نرخ بازگشت سرمایه کلمه کلیدی محصول دوم = 100 بازدیدکننده * 25 دلار =2500 دلار

البته، این ارزش واقعی برای استفاده از آن را نمی‌دهد-فقط بخشی از بازدیدها منتهی به فروش می‌شوند، محدوده قیمت بر نرخ فروش تاثیر می‌گذارد و غیره. با این حال، این مقیاس خوبی برای اندازه‌گیری ارزش درآمدزایی بالقوه برای یک کلمه کلیدی با مقدار مشخصی از ترافیک است.
همانند پرداخت به ازای کلیک و بازاریابی وابسته، هرچه سود ویژه محصول بالاتر باشد، هدف نیز اقتصادی‌تر است. این درس ارزشمندی است که هنگام مطالعه کلمات کلیدی باید به یاد داشت.

 


به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ×
    ورود / عضویت