آموزش سئو

سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو مخفف عبارت «بهینه سازی موتور جستجو» است که معادل با افزایش کمیت و کیفیت ترافیک ارگانیک ورودی به وبسایت از طریق نتایج موتور جستجو است.

در سئو چه می گذرد؟

به منظور درک معنای واقعی سئو، بیایید این تعریف را به چند بخش تقسیم کنیم و هر کدام از اجزا را به صورت جداگانه در نظر بگیریم:

  • کیفیت ترافیک: فرض کنید تمامی بازدیدکنندگان دنیا به سایتتان آمده اند؛ علت ورود آنها به سایتتان این است که گوگل شما را منبع کامپیوترهای اپل می نامد، در حالی که یک کشاورز فروشنده اپل (سیب) هستید؛ نمی توان چنین ترافیکی را باکیفیت دانست. در عوض باید بازدیدکنندگانی جلب کنید که علاقه ویژه ای به محصولات پیشنهادی شما داشته باشند.
  • کمیت ترافیک: اگر کاربران مدنظرتان شما را از میان نتایج گوگل انتخاب کنند، افزایش هرچه بیشتر ترافیک به نفعتان خواهد بود.
  • نتایج ارگانیک: حجم زیادی از صفحات نتایج، تبلیغ هستند. ترافیک ارگانیک یعنی هرگونه ترافیک که هیچ هزینه ای بابت آن نپرداخته باشید.

به بیان دقیق تر ترافیک جستجوی ارگانیک را می توان هرگونه ترافیکِ بدون پرداخت هزینه دانست که از صفحه نتایج می آید.

نحوه عملکرد سئو

شاید موتور جستجو را یک وبسایت بدانید که سوالتان را داخل باکس تایپ می کنید (یا از طریق میکروفن می گویید) و گوگل، یاهو، بینگ یا هر موتور جستجوی دیگر، یک فهرست بلندبالا از صفحات وب می آورد که احتمالاً حاوی پاسخ شما هستند.

درست است. اما آیا تا کنون به این موضوع اندیشیده اید که چه سازوکاری پشت این فهرست جادویی از لینکها وجود دارد؟

رویکرد آن بدین طریق است: گوگل (یا هر موتور جستجو که از آن بهره می گیرید) یک خزنده دارد که اطلاعات مرتبط با تمامی محتواهای موجود در اینترنت را گردآوری می کند. این خزنده ها تمامی صفرویک ها را به موتور جستجو می آورند تا یک ایندکس بسازد. سپس این ایندکس به الگوریتم خورانده می شود تا تطابق میان انبوه داده ها و جستارهای شما را برقرار کند.

انبوهی از عوامل تاثیرگذار در الگوریتم موتور جستجو وجود دارند و این نظر گروهی از متخصصین درباره میزان اهمیت هر کدام از این عوامل است:

این بخش SE (موتور جستجو) از SEO است.

اما بخش O از SEO – بهینه سازی – جایی است که نویسندگان محتوای سایتها وارد می شوند و شرایطی را می سازند که موتورهای جستجو بتوانند مشاهداتشان را درک کنند و مطالبی را در اختیار کاربران بگذارند که دقیقاً منطبق با خواسته هایشان است.

بهینه سازی می تواند فرمهای گوناگونی داشته باشد و کلیه مسائل ازجمله اطمینان از آگاهی بخشی تگهای عنوان و توضیحات متا تا طول مناسب لینکهای داخلی برای بهترین صفحات سایت را شامل شود.

یادگیری سئو

این بخش از سایت ما آورده شده تا تمامی اطلاعات مدنظرتان درباره سئو را بیاموزید. اگر تازه کار هستید، از همان ابتدا آغاز کنید و «راهنمای سئو برای تازه کارها» را بخوانید. اگر خواهان دریافت توصیه درباره یک موضوع خاص هستید، به سراغ بخشهای مربوط به کار خودتان بروید.

این یک مرور کلی بر عناوین مطرح شده است:

ساخت یک سایت سئوپسند

وقتی آماده پیگیری این مسیر شدید، وقت آن رسیده که تکنیکهای سئو را روی سایتتان پیاده کنید، چه یک سایت جدید زده و چه در صدد ارتقای یک سایت قدیمی باشید.

این صفحات به شما کمک خواهند کرد تا همه چیز از انتخاب یک نام دامنه سئوپسند تا بهترین رویکردها برای به کارگیری لینکهای داخلی را بیاموزید.

محتوا و نشانه گذاری های مرتبط

تا وقتی محتوا نداشته باشید، یک سایت هیچ گاه مبدل به یک سایت واقعی نخواهد شد. اما سئو برای محتوا، آنقدر متغیرهای گوناگون دارد که بخش ویژه ای را به آن اختصاص داده ایم. اگر خواهان کسب اطلاع درباره روند تحقیق کلیدواژه، نحوه نگارش یک متن سئوپسند و انواع نشانه گذاری های کاربردی برای درک محتوا توسط موتورهای جستجو هستید، از اینجا شروع کنید.

عناوین داخل سایت

با کندوکاو در بخش محتوا و نشانه گذاری های مرتبط، هم اکنون هم اطلاعات زیادی درباره عناوین داخل سایت کسب کرده اید. هم اکنون وقت آن رسیده که با کسب اطلاعات درباره robots.txt، دیدگاه فنی تری پیدا کنید.

عناوین مرتبط با لینک

بررسی عمیقی بر روی تمامی اطلاعات موردنیاز درباره لینکها از انکر تکست تا ریدایرکشن داشته باشید. این مجموعه صفحات را بخوانید تا زمان و نحوه بهره گیری از nofollow را یاد بگیرید و ببینید که آیا واقعاً دوره بلاگ نویسی مهمان گذشته است. اگر بیشتر طرفدار لینکسازی هستید (تلاش برای بهبود رتبه سایت از طریق کسب لینک)، مستقیماً به سراغ «دفترچه راهنمای لینکسازی برای تازه کارها» بروید.

سایر روشهای بهینه سازی

تبریک! شما زیر و بم سئوی روزمره را یاد گرفته اید و هم اکنون آماده عناوین پیشرفته تر هستید. از طریق «بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)» مطمئن شوید که شرایط بهینه تبدیل برای کل ترافیکتان فراهم شود، با «سئوی محلی» به سراغ بخشهای خاص جامعه بروید یا از «سئوی بین‌المللی» برای جهانی کردن سایتتان بهره بگیرید.

تکامل سئو

الگوریتمهای موتور جستجو دائماً تغییر می کنند و در واکنش به این تحولات، تاکتیکهای سئو نیز تغییر می یابند. بنابراین اگر فلان توصیه سئو را شنیدید و به نظرتان منطقی نبود، به صفحه بخصوص آن مراجعه کنید.

برای یک نگاه فنی تر نسبت به سئو، این ویدئوی کوتاه از رند فیشکین[1] را ببینید.

پیش به سوی سئو …

 

[1] Rand Fishkin

از سراسر وب

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. خیلی دوست دارم یک روزی همکار شما در زمینه سئو و طراحی سایت بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از سراسر وب
دکمه بازگشت به بالا