دی ام رمپ
رسانه بازاریابی دیجیتال
5/5 - (1 امتیاز)

6 سوال که پیش از استخدام متخصص سئو باید از خودتان بپرسید!

9

به ‌عنوان صاحبان کسب‌ و کار، غالباً فکر می‌کنیم توان انجام هر کاری را برای کسب‌ و کار خود داریم. اما آیا واقعاً می‌توانیم؟

حقیقتاً … هیچ‌کس نمی‌تواند.

در مقاطع خاصی، باید برخی از نیازهای خود را برون‌سپاری کنید. این موضوع در سئو و بهینه‌سازی موتور جستجو اهمیت ویژه‌ای دارد. هر کسی نمی‌تواند مانند یک متخصص سئو عمل کند. به همین دلیل اگر صاحب کسب ‌و کار هستید و می‌خواهید برای تبلیغ کسب ‌و کار خود از طریق سئو برنامه‌ریزی کنید، باید از یک متخصص سئو ( SEO Specialist ) کمک بخواهید.

به هر حال استخدام متخصص سئو به این سادگی که فکر می‌کنید نیست. برخی افراد شاید خودشان را متخصص سئو بدانند، اما واقعاً دانش یا تجربه لازم برای ارتقای عملکرد آنلاین کسب ‌و کارتان را در چنته ندارند. بنابراین قبل از اینکه با متخصص سئو قرارداد ببندید، تعدادی پرسش هستند که باید از خودتان بپرسید.

1- هدف نهایی من چیست؟

در مجموع، هدف ما از سئو ارتقا و تبلیغ کسب‌ و کار است. اما زمانی که اهداف ترسیم‌ شده برای وب‌ سایت یا کسب‌ و کار مبهم باشند، نمی‌توان موفقیت را به شکلی دقیق اندازه گرفت. بنابراین انتظارات قابل سنجش و متناسب را برای کمپین سئو در نظر بگیرید. آیا می‌خواهید ترافیک بیشتر و ارتقای رتبه‌ی جستجو را داشته باشید؟ آیا می‌خواهید قدرت نام تجاری و شناساندن آن را پی بگیرید؟ آیا می‌خواهید ایجاد درآمد کرده و آن را افزایش دهید؟ صرف ‌نظر از نوع هدف پایانی، این هدف باید قابل سنجش و متناسب باشد تا موفقیت تعیین گردد.

پیش از استخدام متخصص سئو، باید مواردی که نیاز دارید را به شرکت سئو طرف قرارداد یا سئوکار تحت استخدام خود ارائه دهید. یک فرد با تجربه یا یک شرکت سئوی خوب پروپوزال جامعی را برای دستیابی به این اهداف در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین این کمپانی می‌تواند یک تیم سئوی خوب و باتجربه را در اختیارتان گذاشته و البته استراتژی‌ها و برنامه‌های معینی را در اختیارتان بگذارد. انتخاب صحیح می‌تواند باعث شود چیزهایی که می‌خواهید را با قیمت معقول به دست بیاورید.

2-آیا آن‌ها می‌توانند ارتباط شفافی با من داشته باشند؟

ارتباط یکی از مهم‌ترین مسائل هنگام استخدام متخصص سئو برای کسب‌وکارتان می‌باشد. هیچ‌وقت فریب کسی که پیش از امضای قرارداد واژگان زیبا تحویلتان می‌دهد اما نمی‌تواند پس از امضا، به آن‌ها متعهد باشد را نخورید. به کسی نیاز دارید که بتواند یک ارتباط را آغاز کند و ادامه دهد.

ارتباط فراتر از گفت ‌و شنود یک‌ طرفه است. باید این ارتباط دوطرفه باشد. مشاوری انتخاب کنید که به ایده‌های شما گوش می‌کند اما در آنِ واحد، از استراتژی‌ها و فرآیندهای خودش می‌گوید. متخصص سئویی انتخاب کنید که صرفاً بله‌ قربان‌ گو نباشد، بلکه بتواند به‌صورت صریح نظرش را در مورد پیشنهاداتتان عنوان کند.

حتماً متخصصی را انتخاب کنید که هیچ‌گاه دستتان را در پوست گردو نگذارد.

3-آیا آن‌ها در مورد تجربیاتشان به من می‌گویند؟

یک فرد به‌راحتی می‌تواند ادعا کند که سال‌ها تجربه در این صنعت دارد. اما صحبت در مورد کارهایی که در طول این سال‌ها کرده، داستان دیگری است. فریب متخصص سئویی که می‌گوید چند سال تجربه دارد اما نمی‌تواند با دانش خود از این ادعا پشتیبانی کند را نخورید.

یک متخصص سئوی خوب نه ‌تنها پر از تجربه می‌باشد، بلکه در طول این سالها دانش لازم را نیز کسب کرده است. یک مشاور سئوی حرفه ‌ای در برابر چندین تغییر و چالش این صنعت تاب آورده است. او یک رزومه‌ی قوی دارد که به کمک آن حضور قوی ‌تر و بهتر در دنیای آنلاین را برایتان به ارمغان آورده و البته می‌تواند با به‌روزرسانی‌ها و تغییرات کنار بیاید.

4-آیا هزینه‌ها با استانداردهای صنعت شما هم‌ راستا هستند؟

اگر با کسی صحبت می‌کنید که سئوی بسیار ارزان را پیشنهاد می‌کند، آگاه باشید. احتمالاً تله‌ای در کار است. بعضی از افراد یا شرکت های خدمات سئو که بسته‌های ارزان را پیشنهاد می‌کنند؛ یا از تکنیک‌های کلاه سیاه بهره می‌گیرند یا اینکه اصلاً کاری نمی‌کنند.

بازاریابی دیجیتال یک صنعت بسیار پویا است. مسیر رسیدن کسب‌ و کارتان به رتبه‌های بالا سخت و سخت‌ تر می‌شود. تکنیک‌ های سئو کلاه‌ سیاه شما را به صدر نخواهند رساند. در عوض وب‌سایت شما را در چاهی می‌اندازند و حتی پیش از اینکه بدانید، آسیب به شما وارد شده است. باید کاری کنید که ارزش بیشتری نسبت به پول هزینه ‌شده دریافت نمایید.

بنابراین تکلیف خود را انجام دهید. بر روی هزینه‌های استاندارد سئو در کسب و کار خود تحقیق کنید و به دنبال مشاورانی در این حوزه بگردید. همچنین پیش از استخدام متخصص سئو، نگاهی به تجربیاتشان بیاندازید. آیا دستمزد پیشنهادی آن‌ها با تجربیاتشان همخوانی دارد؟ اگر فکر می‌کنید دستمزد خیلی بالا یا پایین است، باید انتخاب‌های خود را دوباره ارزیابی کنید.

5-چه چیزهای دیگری می‌توانند به من ارائه دهند؟

یک متخصص سئو نباید صرفاً در همین کار خوب باشد، بلکه باید آمادگی و هماهنگی نسبی در سایر حوزه‌های بازاریابی دیجیتال را هم داشته باشد. این روزها سئو باید به همراه سایر تکنیک‌های بازاریابی نظیر توسعه‌ی وب، بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کار کند تا به حداکثر بازدهی و پتانسیل خود برسد.

به دنبال متخصص سئویی بگردید که بتواند سئوی جامع را به شما ارائه کند. زمانی که صحبت از سئوی جامع است، مجری سئوی شما باید از کل سیستم بازاریابی دیجیتال اطلاع داشته باشد. بازاریابی دیجیتال دیگر به افزایش رتبه‌ی وب‌سایت محدود نیست؛ باید ارتقای قدرت نام تجاری و فراهم آوردن تجربه‌ی کاربری بهتر برای کاربران نیز در آن گنجانده شود. با در نظر گرفتن این مورد، تنها یک متخصص سئوی کاملاً باتجربه و با دانش می‌تواند به شما در راه دستیابی به اهدافتان یاری برساند.

6-آیا می‌توانم به متخصص سئوی منتخبم اطمینان کنم؟

زمانی که یک متخصص سئو را برای بهینه‌ سازی وب ‌سایت استخدام می‌کنید، دسترسی به اطلاعات محرمانه‌ی وب‌سایتتان را در اختیارش می‌گذارید. به همین دلیل در زمان یافتن یک مجری حرفه‌ای سئو، اطمینان یک عنصر حیاتی است.

صرف ‌نظر از مواردی که یک مشاور سئو می‌تواند در اختیارتان بگذارد، اعتبار و ارزش‌های فرد باید برایتان در بالاترین اولویت باشند. جدای از مهارت‌ها، باید صداقت و اعتبار افراد یا شرکت های سئو مدنظرتان را از دیگران پرس‌وجو کنید. آیا تا کنون متهم شده‌اند؟ آیا تا کنون از وب ‌سایت مشتریان سوء استفاده کرده‌اند. آیا از راهنماهای موتورهای جستجو پیروی می‌کنند؟ این‌ها تنها بخشی از سوالاتی هستند که باید پیش از سپردن سکان وب‌ سایتتان به دیگران، از خود بپرسید.

اگر در مورد آژانس سئوی منتخب‌تان بدبین هستید، شاید نشان‌گر عدم اطمینانتان به آن‌ها باشد. احتمالاً موردی هست که شما را دلزده کرده است. آیا تجربه‌شان پایین است یا اخیراً عملکرد خوبی نداشته‌اند؟ هرچه هست، بهتر است که سریعاً به سراغ چک‌ لیست سئو خود رفته و گزینه‌هایتان را بازبینی کنید.

تقصیر استخدام فرد اشتباه برای بهینه‌سازی وب ‌سایتتان تماماً بر گردن خودتان است. زمانی که به دنبال مشاور سئو برای کمک به بازاریابی دیجیتالتان می‌گردید، سوالاتی هستند که باید به دنبال پاسخشان بگردید. صرفاً گوش کردن به مواردی که فرد یا کمپانی ارائه می‌کند کافی نیست؛ باید یاد بگیرید که خودتان جواب‌ها را بیابید.

بنابراین فهرست افراد یا کمپانی‌های سئوی مدنظر را مرور کرده و سعی کنید به این سوال‌ها پاسخ بدهید. امیدوارم این سوالات دیدتان را باز کرده و در انتخاب صحیح به شما یاری برسانند.

5/5 - (1 امتیاز)
9 نظرات
 1. آواتار علیرضا موسوی
  علیرضا موسوی می گوید

  سلام. عالی بود.

  1. آواتار علیرضا پیر
   علیرضا پیر می گوید

   ارادتمندم

 2. آواتار سارا همتی
  سارا همتی می گوید

  حدود سه سال پیش با فردی در زمینه سئو همکاری کردم به مدت شش ماه. بابت لینک سازی و رپورتاژ خبری حدود 60 تومان از من پول گرفت!! در انتها هم شخص دیگری که تجربه بیشتری در سئو داشت به من گفت که ایشون بک لینک خریداری کرده و گزارش هایی برام فرستاد که نشون میداد این شخص هیچ کاری برای من انجام نداده!!!
  چجوری میتونن این پول ها رو بخورن!!!!

  1. آواتار علیرضا پیر
   علیرضا پیر می گوید

   سلام. ارادتمندم. متاسفم. هر از چندگاهی چنین مواردی به گوشم میخوره و خیلی ناراحت میشم. کاش قبل از انجام هرکاری حداقل چند نمونه کار ازشون بخواهید و همچنین رزومه شون رو به دقت بررسی کنید. قرارداد رو هم بهتر هست چند مرحله ای بنویسید تا در صورت انجام نشدن هرمورد بتونین به قرارداد استناد کنید و جلوی ادامه کار و پرداخت های بعدی رو بگیرید. همچنین اگه آشنایی کافی با سئو رو ندارین پیشنهاد میکنم از شخص دومی جهت اعتبارسنجی کار اون کارشناس و گزارش هایی که به شما ارائه میده کمک بخواهید.

 3. آواتار اشکان فراهانی
  اشکان فراهانی می گوید

  دقیقا باید بدونیم در دنیای گوگل قرار هست به چه جایگاهی برسیم و بر طبق اون سئو کار استخدام کنیم

 4. آواتار کامیار ستاری
  کامیار ستاری می گوید

  سلام
  من یک سایت آموزشی دارم، شما سئو ساستم رو میتونید انجام بدین؟

  1. آواتار علیرضا پیر
   علیرضا پیر می گوید

   سلام و احترام. لطفا جهت بررسی درخواست با ادرس [email protected] در تماس باشید

 5. آواتار کامیار ستاری
  کامیار ستاری می گوید

  سلام
  من یک سایت آموزشی دارم، شما سئو سایتم رو میتونید انجام بدین؟

  1. آواتار علیرضا پیر
   علیرضا پیر می گوید

   سلام و احترام. جهت بررسی درخواست لطفا با ادرس [email protected] در تماس باشین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.