» آموزش سئو » لینک دهی Absolute چیست؟
photo 1487097726881 87b3f9f7e0ee لینک دهی Absolute چیست؟
آموزش سئو - اصطلاحات سئو

لینک دهی Absolute چیست؟

22 آذر 1399 30178

لینک سازی از مباحث پیچیده و سخت سئو است که در آن هر کسی بر اساس تجربه و مطالعات خود، روش لینک سازی خاص خودش را دارد. بعضی ها لینک دهی به صورت Absolute را ترجیح می دهند، برخی لینک دهی relative را بیشتر قبول دارند. آشنایی با انواع لینک دهی ها می تواند مسیر ما را برای استفاده از کدهای مورد نیاز روشن تر کند. بحث بر سر لینک دهی Absolute زیاد است و همچنین ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد. اگر شما هم نمی دانید در کجا باید از لینک Absolute استفاده کنید و همچنین نمی دانید استفاده از آن در چه مواردی کاربردی نیست، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

 

لینک دهی Absolute یا لینک دهی مطلق به چه معنی است؟

لینک دهی مطلق حالتی است که برای آدرس دهی به یک صفحه، آدرس آن را به طور کامل در داخل تگ a وارد می کنیم. در واقع این حالت مثل این است که آدرس یک مکان را بر اساس کشور، استان، شهر، محله، خیابان، کوچه، پلاک، طبقه و واحد به صورت کامل وارد کنیم. در این حالت فرد از هر جا که باشد می تواند به آدرس مورد نظر مراجعه کند.

در مورد لینک دهی هم دقیقا همین رابطه برقرار است. لینک Absolute را هر کجا کپی کنید، کاربران به همان صفحه مورد نظر شما هدایت خواهند شد. برای مثال فرض کنید می خواهیم به یکی از محصولات سایت خود که کفش است و در دسته بندی x قرار دارد، لینک بدهیم. برای این کار به صورت زیر به آن لینک می دهیم:

<a href=https://test.ir/x/shoes>کفش<a>

این موضوع در لینک سازی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اگر این لینک را در یک سایت دیگر هم کپی کنید، باز هم به صفحه کفش در سایت ما لینک می دهد.

لینک Absolute یک لینک کاملا یکتا می باشد

در مثال بالا لینک

<a href=https://test.ir/x/shoes>کفش<a>

یک لینک کاملا خاص و یکتا می باشد. هیچ لینک دیگری نمی تواند مشخصات لینک ما را داشته باشد. مثل آدرس خانه شما که یک آدرس خاص است و هیچ خانه دیگری آدرس شما را ندارد. اگر در آپارتمان زندگی می کنید همسایه کناری شما، شماره واحد متفاوتی دارد. پس آدرس خانه شما، مخصوص یک مکان خاص است که فقط یک نقطه از کره زمین دارای آن مشخصات می باشد.

 

لینک دهی Absolute چه مزایایی دارد؟

گوگل لینک دهی  Absolute را بیشتر می پسندد و توصیه ما هم این است که تا جایی که ممکن است از این نوع لینک دهی استفاده کنید. دلایل زیر هم می توانند دلیلی باشند بر درست بودن توصیه ما:

1-      کپی کردن مطالب شما سخت تر می شود

با استفاده از لینک سازی Absolute افراد کار سخت تری برای کپی کردن محتوای شما دارند و در صورتی که محتوای شما را کپی کنند، باید تک تک و به صورت دستی لینک های شما را حذف کنند. البته دیده شده است که برخی از افراد محتواهای کپی را بدون پاک کردن لینک های داخلی، در سایت خودشان بارگذاری می کنند. پس استفاده از لینک دهی مطلق ممکن است، بک لینک های خوب و طبیعی را برای شما به همراه داشته باشد.

2-      احتمال ایجاد لینک های شکسته کمتر است

با استفاده از لینک دهی مطلق، احتمال اینکه لینک شکسته ایجاد شود، به حداقل ممکن می رسد، زیرا شما آدرس کامل صفحه مورد نظر را وارد کرده اید. در این حالت فقط خطاهای انسانی یا حذف صفحه ای که به آن لینک می دهید، می تواند لینک شکسته به دنبال داشته باشد.

3-      جلوگیری از ایجاد مطالب تکراری

اگر نسخه های مختلف از وبسایتتان را به درستی ریدایرکت 301 نکرده باشید، استفاده از لینک های relative ممکن است duplicate content را به دنبال داشته باشد. برای مثال ممکن است گوگل هدف لینک را نسخه http سایت شما در نظر بگیرد در حالی که می خواستید به نسخه https سایت خود، لینک بدهید. اما با استفاده از لینک دهی Absolute دیگر از چنین مشکلاتی خبری نیست.

4-      بهینه سازی بودجه خزش

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، هر وبسایت نسخه های مختلفی دارد. اگر بخواهیم دقیق تر حرف بزنیم هر وبسایت، چهار نسخه جداگانه دارد که به شرح زیر می باشند:

http://test.ir

https://test.ir

http://www.test.ir

https://www.test.ir

در هر حال شما باید نسخه های مختلف را روی یکی از نسخه های بالا ریدایرکت کنید. اگر این کار را به درستی انجام ندهید علاوه بر مشکل شماره 3 ممکن است بودجه خزش شما هدر برود و گوگل بین نسخه های مختلف سایت شما سرگردان شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است لینک دهی absolute استفاده کنید.

 

مشکلات استفاده از لینک دهی absolute

یکی از مشکلاتی که سایت های ایرانی با آن روبرو هستند، موضوع تحریم ها و فیلتر شدن می باشد. بعضی مواقع به خاطر تحریم ها مجبور می شوید دامنه خود را عوض کنید. مخصوصا برای اجرای کمپین های گوگل ادز با مشکل مواجه می شوید. اما در برخی از موارد به دلیل فیلتر شدن یک سایت ممکن است، مجبور شوید دامنه را به کلی عوض کنید. در هر دو حالت نیاز است که تمام لینک های داخلی را عوض کنیم. در این حالت اگر از لینک های absolute استفاده کرده باشید، کار سختی در پیش دارید که زمان و دقت زیادی می طلبد. غیر از این نمی توان مشکل خاصی برای این نوع لینک دهی متصور بود.

البته اگر از دامنه با پسوند های جهانی مانند com یا net استفاده می کنید بابت تحریم ها مشکل خاصی نخواهید داشت و اگر از بابت فیلتر شدن هم مشکلی نداشته باشید، می توانید با خیال راحت از لینک دهی مطلق استفاده کنید.

در این نوشته سعی کردیم شما را با ابعاد مختلف لینک دهی absolute آشنا کنیم. آنچه که می توان به عنوان نتیجه در نظر گرفت این نکته است که در کل استفاده از این نوع لینک دهی مشکل خاصی در وبسایت شما ایجاد نمی کند  و با اطمینان بالا می توان گفت که برای لینک سازی داخلی بهترین گزینه است. اگر مطالعه این نوشته برای شما مفید بود، انتظار داریم آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از خواندن آن لذت ببرند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

مسعود اکرامی

متخصص بازاریابی محتوایی و عاشق نوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت