» آموزش سئو » لینک فالو چیست؟
photo 1520130084402 3b9caac318fb لینک فالو چیست؟
آموزش سئو - اصطلاحات سئو

لینک فالو چیست؟

22 آذر 1399 50127

هر لینکی که در یک صفحه ساخته می شود دارای یک سری ویژگی است که رابطه آن با سایر صفحات یا وبسایت ها را بیان می کند. برای مثال انکر تکست، روابط میان صفحات مختلف را بیان می کند و به موتورهای جستجو کمک می کند که موضوع هر صفحه را درک کنند. فالو یا نوفالو بودن یک لینک هم جزو ویژگی های لینک می باشد که می تواند نحوه ارتباط بین صفحات مختلف را بیان کند. در این نوشته به طور اختصاصی به سوال های لینک فالو چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و در چه مواردی از آن استفاده می شود؟ پاسخ می دهیم. پس تا انتهای نوشته با ما همراه باشید.

 

لینک فالو (follow) چیست؟

فالو یک ویژگی لینک ها می باشد که کمک می کند، اعتبار صفحه یا سایتِ هدف بیشتر شود. برای آشنایی بیشتر، موضوع را از دو جنبه فنی و اعتبار دهی به سایت هدف مورد بررسی قرار می دهیم:

خصوصیات فنی لینک follow :
از نظر تکنیکالی هر لینکی که ایجاد می شود، به صورت پیش فرض فالو می باشد و لزومی ندارد که ویژگی follow در آن به کار رفته باشد. در واقع هر لینکی که ویژگی nofollow برای آن تعریف نشده باشد، یک لینک فالو می باشد. لینک زیر یک لینک فالو می باشد:

<a href=”https://test.ir/shoes”/>کفش</a>

اعتبار دهی به سایر صفحات:
وقتی از یک سایت به سایت دیگری لینک می دهیم در واقع به نوعی آن را مرجع قرارداده و تائید می کنیم. در این حالت موتورهای جستجو اینطوری فرض می کنند که وبسایت هدف یک سایت معتبر است که شما به آن لینک فالو داده اید. در نتیجه به آن اعتبار و اهمیت بیشتری می دهند و باعث می شود که در نتایج گوگل رتبه بهتری کسب کند.

لینک dofollow چیست؟

در برخی از وبسایت ها دیده می شود که برای لینک دهی از ویژگی rel=”dofollow” استفاده شده است. اما به چنین مشخصه ای نیاز نداریم. در واقع دو لینک زیر هر دو، لینک هایی فالو می باشند و از نظر اعتبار دهی هیچ تفاوتی با هم ندارند:

<a href=”https://test.ir/shoes”/>کفش</a>

<a href=https://test.ir/shoes” rel=”dofollow”>کفش</a>

وجود یا عدم وجود rel=”dofollow” هیچ ارزش خاصی ایجاد نمی کند و بهتر است که وجود نداشته باشد.

 

تاثیر لینک فالو بر سئو سایت

برای اینکه بتوانید در گوگل رتبه های بهتری به دست بیاورید، باید بک لینک های با کیفیت و معتبری کسب کنید. واضح است که این لینک ها باید follow باشد تا اعتبار مورد نیاز به سایت شما منتقل شود. کسب لینک فالو مزایای زیر را به دنبال دارد:

1-      کسب رتبه های بهتر در صفحه نتایج،

2-      افزایش domain authority و page authority؛

3-      ایجاد اعتبار و اعتماد برای برند شما.

 

از هر صفحه چند بک لینک فالو بگیریم؟

از نظر فنی شما از هر صفحه می توانید بی نهایت بک لینک بگیرید، اما برای اینکه بتوانید بهتر نتیجه بگیرید، چند نکته زیر را فراموش نکنید.

1-      با افزایش تعداد لینک های خروجی، اعتباری که هر صفحه دارد، بین لینک های مختلف پخش می شود؛

2-      اگر چند لینک خروجی به یک صفحه از یک وبسیات داشته باشید، گوگل تنها لینک اول را بررسی می کند و لینک دومی را نادیده می گیرد (در این مورد گوگل تفاوتی بین لینک های فالو و نوفالو، قائل نمی شود)؛

3-      اگر از لینک نوفالو استفاده کنید، اعتباری که قرار بود به آن منتقل شود، از بین خواهد رفت و به دیگر لینک ها منتقل نمی شود.

با توجه به مباحثی که بیان شد، می توان گفت از یک صفحه می توانید چند بک لینک بگیرید، به شرطی که صفحات هدف آن ها متفاوت باشد.

 

در چه مواقعی باید به سایت های دیگر لینک فالو بدهیم؟

همانطور که ما انتظار داریم که دیگران به ما لینک بدهند، آن ها هم انتظار دارند که ما به آن ها لینک بدهیم. شما می توانید به سایت هایی که به سایت شما مرتبط هستند، لینک فالو بدهید. لینک دادن به سایت های دیگر اصول و قواعدی دارد که باید رعایت شود. اگر یک وبسایت در یک موضوع، مرجع است به راحتی و بدون نگرانی به آن لینک فالو بدهید. برای مثال لینک دادن به ویکی پدیا کار رایجی است. البته به سایت هایی هم که مرجع نیستند اما هم با وبسایت شما ارتباط موضوعی دارند و هم مطالب با کیفیتی تولید می کنند، می توانید لینک فالو بدهید.

 

لینک سازی داخلی

تمام لینک های داخلی از جنس لینک فالو می باشند به جز لینک صفحاتی، که نیازی نیست در گوگل رتبه کسب کنند. برای مثال صفحه ثبت نام یا سبد خرید نیازی به لینک فالو ندارند و می توان در این موارد از لینک های نوفالو استفاده کرد. همانطور که در بخش های قبل هم اشاره شد، استفاده از لینک نوفالو باعث نمی شود که گوگل به سایر لینک ها اعتبار بیشتری اختصاص بدهد.

 

چطور می توانیم لینک های فالو و نوفالو را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن این ویژگی ها روش های زیادی وجود دارد که سه روش زیر از بقیه کاربردی تر هستند:

1-      از منبع کدها استفاده کنید

در مروگر کروم و فایرفاکس با فشردن کلید های CTRL+U می توانید به منبع کدهای هر صفحه دسترسی پیدا کنید و از آنجا هم با بررسی لینک ها، نوع لینک را پیدا کنید.

2-      از افزونه ها استفاده کنید

افزونه های زیادی وجود دارند که لینک های داخلی و خارجی هر صفحه را به شما نمایش می دهند. این افزونه ها، لینک های نوفالو و فالو را هم برای شما مشخص می کنند. برای این کار می توانید از افزونه سایت moz.com یا افزونه meta seo inspector  استفاده کنید.

3-      ابزارهای آنالیز وبسایت

ابزارهای زیادی وجود دارند که لینک های داخلی و خارجی شما را بررسی و آنالیز می کنند. این ابزارها می توانند نوع لینک را برای شما مشخص کنند. Ahrefs.com و moz.com نمونه های خوبی از این ابزارها می باشند.

اگر چه این نوشته ما به پایان خودش رسیده است اما قصه لینک سازی همچنان ادامه دارد و نیاز به تمرین و آنالیز بیشتر دارد تا مفهموم لینک فالو و کاربردهای آن را به خوبی درک کنیم. امیدواریم از خواندن این نوشته اطلاعات مفیدی را به دست آورده باشید و شما را تشویق کند که تجربه های خودتان را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

مسعود اکرامی

متخصص بازاریابی محتوایی و عاشق نوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت