» آموزش سئو » 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو
gmnc 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو
آموزش سئو - الگوریتم های گوگل

8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

14 آذر 1399 10146

گوگل تقریبا هر روز تغییراتی را در الگوریتم رتبه‌بندی خود ایجاد می‌کند. برخی از آن‌ها تغییرات کوچکی دارند، و برخی دیگر به طور جدی SERPها را زیرورو می کنند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا مهم‌ترین تغییرات را درک کنید و از جریمه‌هایی که در سال‌های اخیر با یک مرور کوتاه کلی و توصیه‌های سئو (SEO) در مورد هر کدام مطرح شده‌اند را آگاه شوید. مقاله را بخوانید یا آن را با فرمت PDF رایگان دریافت کنید.

اما قبل از اینکه شروع کنیم، بیایید یک کار جالب انجام دهیم. چه می‌شد اگر می‌دیدید کدام یک از این به‌روزرسانی ها بر ترافیک ارگانیک شما تاثیر گذاشته‌است و به چه روشی؟ خبر شگفت آور اینکه، شما می‌توانید با ابزاری به نام Rank Tracker این کار را انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که Rank Tracker را راه‌اندازی کرده و یک پروژه برای سایت خود ایجاد کنید. سپس، در منوی بالایی Rank Tracker روی دکمه به روزرسانی ترافیک کلیک کرده، و اعتبارنامه های تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل را وارد کنید تا حساب خود را با ابزار همگام کنید. در قسمت پایین داشبورد  Rank Tracker خود، به ترافیک ارگانیک سوئیچ کنید:

screen 01 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

آیا هیچ یک از تغییرات ترافیک شما با به‌روزرسانی های گوگل مرتبط است؟ بیایید ببینیم هر کدام از به‌روزرسانی ها درباره چه چیزی بوده و چگونه باید تنظیم شوند.

۱. پاندا ، Panda

تاریخ آغاز: ۲۴ فوریه ۲۰۱۱

خطرات: تکثیر، سرقت یا محتوای ضعیف؛ اسپم تولید شده توسط کاربر؛ کلید واژه‌ها

چگونه کار می‌کند: پاندا به اصطلاح یک «امتیاز کیفیت» را به صفحات وب اختصاص می‌دهد؛ سپس از این امتیاز به عنوان یک عامل رتبه‌بندی استفاده می‌شود. در ابتدا، پاندا به جای بخشی از رتبه‌بندی گوگل یک فیلتر بود، اما در ژانویه ۲۰۱۶ رسما در الگوریتم اصلی گنجانده شد. چرخش های پاندا بیشتر تکرار شده‌اند، بنابراین هم جریمه‌ها و هم بهبود سریع‌تر اتفاق می‌افتند.

چگونگی تنظیم:کنترل منظم سایت برای تکرار محتوا، محتوای کم و کلید واژه‌ها . برای انجام این کار، شما به یک کاوشگر سایت نیاز دارید، مانند ممیز سئو (SEO) وب سایت PowerSuite.

screen 02 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

برای بررسی نمونه‌هایی از تکرار محتوای خارجی، از یک جستجوگر سرقت علمی مانند Copyscape استفاده کنید.

اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک دارید و نمی‌توانید ۱۰۰ درصد محتوای منحصر به فرد داشته باشید، سعی کنید در جایی که می‌توانید از تصاویر اصلی استفاده کنید، و از بررسی‌های کاربر برای متمایز کردن توصیف محصول از جمعیت استفاده کنید. برای نکات بیشتر در مورد حسابرسی محتوا، به این راهنمای شش مرحله‌ای مراجعه کنید.

۲. پنگوئن ، Penguin

تاریخ آغاز: ۲۴ آوریل ۲۰۱۲

خطرات: لینک های غیر مرتبط با متن اصلی بیش از حد بهینه

نحوه کار: هدف شرکت گوگل پنگوئن، رتبه‌بندی کم سایت‌هایی است که این شرکت آن‌ها را دستکاری شده می‌داند. از اواخر سال ۲۰۱۶، پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی گوگل بوده‌است؛ بر خلاف پاندا، در زمان واقعی کار می‌کند.

نحوه تنظیم: کنترل رشد پروفایل لینک خود و انجام حسابرسی‌های منظم با یک کنترل‌کننده بک لینک مانند SEO Spyglass. در داشبورد خلاصه ابزار، یک نمودار فرایند برای رشد پروفایل لینک خود پیدا خواهید کرد. به دنبال هر گونه جهش غیر معمول باشید: اینها دلایل کافی برای نگاه کردن به بک لینک هایی هستند که به طور غیر منتظره به دست آورده‌اید.

screen 03 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

آماری که می‌دانیم پنگوئن در نظر می‌گیرد در فرمول Penalty Risk سئو (SEO) Spyglass گنجانده شده‌است. برای چک کردن ریسک‌های جریمه، به داشبورد Linking Domains بروید، به تب لینک Penalty Risk بروید، لینک‌ها را انتخاب کنید، و بر روی Update Penalty Risk کلیک کنید. وقتی چک تکمیل شد، ستون Penalty Risk را چک کنید، و اطمینان حاصل کنید که هر لینک را با امتیازی بیش از ۵۰ درصد بررسی کنید.

screen 04 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

۳. مرغ مگس‌خوار ، Hummingbird

تاریخ آغاز: ۲۲ اوت ۲۰۱۳

خطرات: کلمات کلیدی بی نهایت؛ محتوای با کیفیت پایین

چگونه کار می‌کند: مرغ مگس‌خوار به گوگل کمک می‌کند تا پرس و جوهای جستجو را بهتر تفسیر کند و نتایجی را ارایه دهد که با قصد جستجو کنندگان مطابقت داشته باشد (در مقابل شرایط خاص در جستجو). در حالی که کلمات کلیدی همچنان مهم هستند، مرغ مگس‌خوار امکان رتبه‌بندی یک صفحه برای یک پرس و جو را فراهم می‌آورد، حتی اگر حاوی کلمات دقیق جستجو کننده نباشد. این امر با کمک پردازش زبان طبیعی به دست می‌آید که بر نمایه‌سازی معنایی نهفته، اصطلاحات مشترک و مترادف‌ها تکیه دارد.

نحوه تنظیم: تحقیق در مورد کلمات کلیدی را باز کنید و بر روی مفاهیم تمرکز کنید، نه کلمات کلیدی. تحقیقات مرتبط با تحقیق دقیق، مترادف‌ها و اصطلاحات همزمان. منابع بزرگ چنین ایده‌هایی، جستجوهای مرتبط با گوگل و تکمیل خودکار گوگل هستند. شما همه آن‌ها را در ماژول تحقیق کلمات کلیدی Rank Tracker وارد خواهید کرد.

screen 05 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

از این دیدگاه ها برای درک بهتر زبان مخاطبین خود و تنوع بخشیدن به محتوای خود استفاده کنید. با ایجاد محتوای جامعی که هدف جستجو کننده را ارضا کند، شما هم از نظر تعامل و هم از نظر سئو (SEO) برنده خواهید شد. بعدا در این پست، وقتی درباره RankBrain صحبت می‌کنیم، به جامعیت با جزئیات بیشتری نگاه می‌کنیم.

۴. کبوتر ، Pigeon

تاریخ آغاز: ۲۴ جولای ۲۰۱۴ (ایالات‌متحده) ؛ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۴ (انگلستان، کانادا، استرالیا)

خطرات: سئو (SEO) ضعیف روی صفحه و خارج از صفحه

نحوه کار: کبوتر بر جستجوهایی که در آن‌ها مکان کاربر نقش مهمی ایفا می‌کند، تاثیر می‌گذارد. به‌روزرسانی روابط نزدیکتری بین الگوریتم محلی و الگوریتم اصلی ایجاد کرده‌است: عوامل سنتی سئو (SEO) در حال حاضر برای رتبه‌بندی نتایج محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای تنظیم بهینه SEO به صورت درون و برون‌ صفحه‌ای تلاش و سرمایه‌گذاری کنید. یک نقطه شروع خوب اجرای یک تحلیل صفحه با WebSite Auditor است. داشبورد تحلیل محتوای ابزار ایده خوبی در مورد جنبه‌های بهینه‌سازی در صفحه به شما خواهد داد که باید بر روی آن تمرکز کنید.

یک راه خوب برای شروع با سئو (SEO) خارج از صفحه در راهنماهای کسب‌وکار مربوطه فهرست می‌شود. نه تنها مانند لینک‌های پشتیبان عمل می‌کنند، بلکه به رتبه سایت شما نیز کمک می‌کنند؛ آن‌ها خودشان در گوگل رتبه خوبی دارند. شما می‌توانید به راحتی راهنماهای با کیفیت را پیدا کنید و به وب مستر بروید و درخواست کنید که در لیست LinkAssistant قرار بگیرید.

screen 06 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

فقط روی جستجوی Prospec ها کلیک کنید، Directories را انتخاب کنید و کلید واژه‌های خود را وارد کنید. ایده خوبی است که کلمات کلیدی خاص به علاوه موقعیت خود را مشخص کنید (مثلا، «دندان‌پزشکی Denver»). در یک لحظه، ابزارها لیستی از راهنماهای مربوط به جایگاه شما، همراه با آدرس‌های ایمیل مالک سایت را باز می‌گردانند.

۵. موبایل

تاریخ آغاز : ۲۱ آوریل ۲۰۱۵

خطرات: فقدان نسخه متحرک از صفحه؛ عدم قابلیت استفاده موبایل

چگونه کار می‌کند: ابزار موبایل گوگل (معروف به Mobilegeddon) تضمین می‌کند که صفحات دوست‌دار موبایل در بالای جستجوی موبایل قرار دارند، در حالی که صفحاتی که برای موبایل بهینه‌سازی نشده اند، از سرورها فیلتر می‌شوند و یا به طور جدی رتبه‌بندی نمی‌شوند.

نحوه تنظیم: به سراغ موبایل بروید و بر سرعت و قابلیت استفاده تمرکز کنید. تست دوستانه موبایل گوگل به شما کمک می‌کند ببینید کدام جنبه‌های نسخه موبایل صفحه شما نیاز به بهبود دارد. این تست در ترکیب با WebSite Auditor به طوری که شما بتوانید به سرعت حالت دوستانه موبایل صفحات خود را بررسی کنید. شما آن را تحت تب عوامل فنی در Content Analysis > Page Audit را پیدا خواهید کرد.

screen 07 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

۶. RankBrain

تاریخ آغاز: ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵

خطرات: فقدان ویژگی‌های مربوط خاص پرس و جو؛ محتوای سطحی؛ UX ضعیف

نحوه کار: RankBrain بخشی از الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل است. این یک سیستم یادگیری ماشین است که به گوگل کمک می‌کند تا معنای نهفته در پرس و جو را بفهمد و بهترین نتایج جستجو را در پاسخ به آن پرس و جوها ارایه دهد. گوگل RankBrain را سومین عامل مهم رتبه‌بندی می‌نامد. در حالی که ما بخش‌های داخلی و خارجی RankBrain را نمی‌دانیم، نظر کلی این است که ویژگی‌های مربوط به رتبه‌بندی صفحات وب برای یک پرس و جو را شناسایی می‌کند، که اساسا عوامل رتبه‌بندی خاص پرس و جو هستند.

چگونه محتوای بهینه برای ارتباط و جامعیت را با کمک تحلیل رقابتی تنظیم کنیم. با کمک ابزار TF-IDF حسابرس وب سایت، شما می‌توانید اصطلاحات و مفاهیم مرتبط مورد استفاده توسط تعداد زیادی از رقبای رده بالای خود را کشف کنید: این ها یک راه عالی برای تنوع بخشیدن به محتوای شما هستند.

screen 08 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

۷. موش کور (Possum)

تاریخ آغاز:  اول سپتامبر ۲۰۱۶

خطرات: رقابت در محل هدف شما

چگونه کار می‌کند: به‌روزرسانی Possum تضمین می‌کند که نتایج محلی بسته به محل جستجو گر متفاوت باشند: هرچه به آدرس یک کسب‌وکار نزدیک‌تر باشید، احتمال اینکه آن را در میان نتایج محلی ببینید، بیشتر است. Possum همچنین منجر به تنوع بیشتری در میان رتبه‌بندی نتایج برای درخواست‌های بسیار مشابه شد، مانند «dentist denve» و «dentist denver co.» به طور قابل‌توجهی، Possum همچنین به کسب و کارهای واقع در خارج از منطقه شهر فیزیکی کمک کرد.

نحوه تنظیم: فهرست کلید واژه‌ها را باز کنید و پی‌گیری رتبه خاص مکان را انجام دهید. با توجه به نوسانات ایجاد شده در سرورهای محلی، شرکت‌های محلی اکنون باید کلمات کلیدی بیشتری را نسبت به گذشته مورد هدف قرار دهند. زمانی که رتبه‌هایتان را بررسی می‌کنید، مطمئن شوید که این کار را از محل هدف خود انجام می‌دهید (و یا در عین حال یک دسته از آن‌ها،). شما می‌توانید این کار را در Rank Tracker تحت Preferences > Preferred موتورهای جستجو انجام دهید. بر روی Add سفارشی در کنار Google کلیک کنید. سپس مکان مورد نظر خود را مشخص کنید-می‌توانید آن را به صورت آدرس خیابان خاص وارد کنید.

screen 09 8 به روزرسانی عمده در الگوریتم ‌های گوگل و تاثیر هر یک بر فعالیت‌ های سئو

۸. Fred

تاریخ آغاز: ۸ مارس ۲۰۱۷

خطرات: محتوای سنگین یا آگهی محور وابسته به محتوی

نحوه کار: آخرین اخبار تایید شده گوگل، Fred وب سایت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که دستورالعمل‌های وب سایت گوگل را نقض می‌کنند. اکثر سایت‌های تحت‌تاثیر قرار گرفته بلاگ هایی با پست کیفیت پایین هستند که به نظر می‌رسد بیشتر به منظور ایجاد درآمد آگهی ایجاد شده‌اند.

نحوه تنظیم: دستورالعمل‌های کیفیت جستجوی گوگل را بررسی کنید و محتوای ضعیف را مشاهده کنید. اگر آگهی‌ها را نشان می‌دهید، مطمین شوید که صفحات موجود در آن‌ها کیفیت بالایی دارند و اطلاعات کافی و مرتبط را ارایه می‌دهند. که اساسا به این صورت است: سعی نکنید گوگل را فریب دهید تا فکر کنید که صفحه شما در مورد چیزی است که واقعا یک صفحه دروازه پر از لینک‌های وابسته است. اغلب ناشران از تبلیغات پول در می‌آورند و این تا زمانی که تقلب نکنید، کاملا قانونی است.

از شما برای مطالعه این مطلب ممنونیم. خوشحال میشیم اگه نقطه نظراتتون رو باهامون درمیون بذارین

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت