» آموزش سئو » پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه چیست؟
پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه چیست؟ سئو
آموزش سئو - اصطلاحات سئو

پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه چیست؟

29 شهریور 1399 0239

 • پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه چیست؟

امتیازی برای سنجش اعتبار هر صفحه از سایت که توسط شرکت Moz (ماز) توسعه داده شده را پیج اتوریتی می نامیم. این امتیاز به هر صفحه از سایت داده می شود.

مفهوم این امتیاز چیست؟

– مفهوم پیج اتوریتی به این معناست که هر چقدر عدد اعتبار صفحه بیشتر باشد، شانس رتبه گرفتن آن صفحه بیشتر است. به بیانی دیگر، پتانسیل دریافت رتبه بهتر، از آن پیج هایی با اتوریتی بالاست. پیج اتوریتی نیز مانند دامین آتوریتی با استفاده از یک سری معیار ها و الگوریتم های مشخص سنجیده می شود.

 • پیج اتوریتی چگونه امتیاز دهی می شود؟

به صورت لگاریتمی، امتیازی بین 1 تا 100 به هر پیج داده می شود و کیفیت ان صفحه را مشخص می کند. اگر با نمودار های لگاریتمی آشنا باشید، می دانید که کسب امتیاز و پیشرفت از 25 تا 35 بسیار راحت تر از افزایش امتیاز از 75 به 85 خواهد بود. هرچقدر که پیشرفت کنید، بالا بردن این امتیاز سخت تر خواهد شد. درست مثل مراحل بازی های کامپیوتری، مراحل اول راحت و مراحل آخر، سخت هستند. الگوریتم های رتبه بندی شرکت ماز، همواره در حال آپدیت شدن هستند و امتیاز پیج آتوریتی سایت ها، هرچند وقت یکبار تغییر خواهد کرد.

 • یک صفحه سایت با پیج آتوریتی بالا چه صفحه ای است؟

بهترین روش برای سنجش توانایی رتبه گرفتن یک صفحه، مقایسه است. در حقیقت، همانند دامین آتوریتی، شما نمی توانید یک صفحه از سایت فروش لبنیات را با سایتی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند، مقایسه کنید. بلکه باید در کلمه کلیدی های مرتبط  و رقیب، پیج اتوریتی های رقبا را بسنجید.

امتیاز یک پیج، به صورت نسبی مشخص می کند که چقدر از رقبا بهتر کار کرده است؛ یا چقدر از مسیر پیشرفت آنها، عقب تر است. پس صرفا عدد پیج اتوریتی نباید برای شما اهمیتی داشته باشد، در زمان مقایسه با رقیبان است که این عدد اهمیت پیدا می کند. معیار بزرگی که پیج اتوریتی با آن سنجش می شود، لینک وب سایت و تعداد بک لینک های ارزشمند وارد شده به آن صفحه هستند.

 • چگونه پیج آتوریتی یک صفحه را چک کنیم؟

بسیاری از وبسایت ها هستند که در این زمینه فعالیت می کنند و می توان این عدد را از آنها دریافت کرد. کافیست کلماتی همچون PA checker  یا page authority checker را جستجو کنید و لیستی از سایت های خدمات دهنده در این حوزه را ببینید.

اما پیشنهاد ما به شما، استفاده از ابزار Moz است. در قسمت link explorer  “با لینک : (https://moz.com/link-explorer) ” می توانید اعتبار یک دامنه یا اعتبار یک صفحه مشخص ( page authority ) را مشاهده کنید. در کمپین های Moz pro (اکانت پریمیوم Moz) نیز می توانید از این خدمات، بهره مند شوید.

 • مفهوم تکنیکالی Page authority

پیج اتوریتی همانند دامین اتوریتی سنجش می شود و موارد تاثیر گذار بر آن نیز، مشابه دامین اتوریتی هستند. اما در این مورد، سئو داخل صفحه ( On page SEO) و سئو کلمات کلیدی، سنجش نمی شوند. ( این سنجش تنها توسط گوگل انجام می شود.) حدود 40 مشخصه برای سنجش اعتبار یک صفحه از سایت از سمت شرکت Moz  مورد بررسی قرار می گیرند و این فاکتور ها، در سئو سایت نیز بسیار مهم هستند. ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و با دریافت پیج اتوریتی های رقبا در رتبه بندی مورد نظر، میزان توانایی صفحه خود را برای گرفتن رتبه های بالاتر بسنجیم. در آخر، در صورت نیاز و با روش های مختلف، صفحه خود را ارتقا دهیم.

 • چطور می توانیم پیج اتوریتی را افزایش دهیم؟

افزایش دادن پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه کاری دشوار و همانند دامین اتوریتی، به صورت مستقیم، نشدنی است. تنها با بهبود شرایط سایت می توان روی اعتبار پیج تاثیر گذاشت. بهترین راه تاثیر روی اعتبار یک صفحه از سایت، افزایش کیفیت لینک پروفایل آن سایت است. به این صورت که سعی کنید به جای دریافت لینک های زیاد و بی کیفیت از تعداد محدودی از وبسایت ها، بک لینک هایی با کیفیت از وبسایتهای متنوع جذب کنید. از پیج های با آتوریتی بالا لینک دریافت کنید تا پیج اتوریتی شما نیز بالا برود.

 • مقایسه پیج اتوریتی با دامین اتوریتی

اعتبار تمامی صفحات سایت را دامین اتوریتی و اعتبار تنها 1 صفحه از سایت را پیج اتوریتی می نامیم. تفاوت این اعتبار جایی معنا پیدا می کند که صفحه ای از وبسایت دارای پیج اتوریتی پایین تر نسبت به دامین آتوریتی باشد، پس تلاش می کنیم محتوای ان صفحه را با تغییرات مناسب، با ارزش تر کنیم.

مثال پیج آتوریتی و دامین آتوریتی همانند بازار بورس است. در خیلی از مواقع، شاخص بازار رشد کرده و ارتفاع زیادی می گیرد، اما امکان دارد شرکت هایی در این میان در حال ضرر رسانی باشند و برعکس.

در وبسایت نیز احتمال دارد اعتبار یک صفحه از اعتبار دامنه بیشتر یا کمتر باشد. این مشخصه می تواند به آنالیز های ما کمک شایانی کند.

در یک کلام: قدرت هر صفحه برای رتبه گرفتن: پیج اتوریتی
قدرت کل سایت برای رتبه گرفتن: دامین اتوریتی

یک تحلیل ساده:
اگر در وبسایتی با دامین اتوریتی 40، صفحه ای با پیج اتوریتی 30 داشته باشیم؛ با رفع مشکلات احتمالی و بهبود محتوای صفحه و همچنین دریافت لینک؛ میتوانیم به راحتی پیج اتوریتی را به میانگین امتیاز دامین اتوریتی نزدیک کنیم. مفهوم دامین اتوریتی همین است.

در مقاله فوق، سعی کردیم آنچه معنای پیج اتوریتی را به صراحت بیان می کند با شما در میان بگذاریم. اعتبار دامنه و اعتبار صفحه، دو شاخصه کیفیت و پتانسیل رتبه گرفتن وبسایت ها هستند. در صورتی که در راستای پیشبرد آنها فعالیت کنیم، می توانیم در امتیاز آنها تاثیر بگذاریم. در نتیجه، با سئو سایت؛ رتبه های بالای گوگل را ببینیم. اگر می خواهید در اطلاع رسانی به کاربران سهیم باشید، اطلاعات خود در این حوزه را با ما در میان بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 2

 1. Avatar
  افشین

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت