» آموزش سئو » چطور معرفی محصول خود را بهینه سئو کنیم؟
seo prdct چطور معرفی محصول خود را بهینه سئو کنیم؟
آموزش سئو

چطور معرفی محصول خود را بهینه سئو کنیم؟

25 تیر 1396 40136

خریداران آنلاین در جستجوی محصولاتی هستند که نیازهایشان را برآورده کند. آن‌ها می‌توانند به‌سادگی یک محصول آنلاین را با موارد موجود در فروشگاه نزدیک به خانه یا محل کارشان مقایسه کنند. اینترنت همه‌چیز را آسان کرده است.
درهرحال، در دنیای خرید آنلاین، سئوپسند بودن یک صفحه‌ی محصول، به‌راحتی آن برای کاربر نهایی مربوط می‌شود. شما قادر خواهید بود که محتوای بهینه‌شده را برای برآورده‌سازی نیازها، انتظارات و رفتارهای مطالعه‌ی مشترک کاربران نهایی فراهم نمایید. لحظه‌ای که استارت نگارش برای موتور جستجو را می‌زنید، متن توصیف محصولتان می‌تواند از قابلیت مطالعه‌ی آن توسط کاربر و درگیر شدن وی در متن بکاهد.

چرا نگارش توصیف محصول سئوپسند یک لازمه است؟

هر موتور جستجو همانند یک دایرکتوری وب عمل کرده و باید هزاران وب‌سایت را در مورد یک عبارت جستجو رصد نماید. برای این‌که موتور جستجو بتواند با قرار دادن وب‌سایت‌های مرتبط در بالای صفحه‌ی نتایج به کاربرانش کمک کند، باید الگوریتم‌‎های جستجو به ارزیابی یگانگی، اصالت و ارتباط صفحه‌ی اینترنتی بپردازند. بنابراین اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان در بالای صفحه‌ی نتایج باشد، باید یک توصیف سئوپسند برای صفحه‌ی محصولتان داشته باشید.
اگر در مورد نحوه‌‎ی نگارش توصیف محصولتان به شیوه‌ای خواندنی و سئوپسند نگران هستید، لطفاً پیش از شروع، راهنماهایی که در پایین آورده شده را مطالعه نمایید.

1- برجسته کردن ویژگی‌های کلیدی محصول

یک وب‌سایت تجاری غالباً با رقابت مواجه می‌شود. درنتیجه تجار باید ویژگی‌های بیشتر و بیشتری را به سایتشان بیافزایند تا وجه رقابتی خود را حفظ کنند. شما باید کاربردهای موردنیاز مصرف‌کنندگان را فراهم نمایید، اما بدون برجسته کردن ویژگی‌های کلیدی، عواید خاصی را برداشت نخواهید کرد. بنابراین، باید نقاط فروش کلیدی محصولتان را در توصیف بنویسید.
خریداران آنلاین غالباً عجله دارند و به همین دلیل است که گاهی اوقات فقط تعدادی از بخش‌های صفحه‌ی هدف شما را بررسی می‌کنند. می‌توانید با فهرست کردن ویژگی‌های اصلی داخل توصیف، توجه بیننده را جلب نمایید. در اینجا نمونه‌ای از کاربرد تجارت الکترونیک آمده که به شکلی شفاف ویژگی‌های اصلی را دیکته می‌کند.

2- شناساندن محصول

بدون درک کامل از محصول، نمی‌توانید ویژگی‌هایی که کاربر به شکلی مشتاقانه دنبالشان می‌گردد را مورد بحث قرار دهید. برای این کار، نگارنده باید هدف از تولید یا توسعه‌ی محصول را درک کرده باشد. باید بدانید که چرا آیتم‌های فروشگاه تولید شده‌اند و نکات اصلی برای اینکه مخاطب هدفتان واکنش نشان دهد، چه هستند.
برای نگارش یک توصیف سئوپسند نیاز به این دارید که پیش از بحث در مورد محصول، درک کاملی از آن داشته باشید. بدون دانش در مورد محصول، امکان دارد فرد یک معرفی کلی داشته باشد و نکات بی‌همتا برای فروش را نادیده بگیرد. می‌توانید این ترفندها را برای شناسایی محصول و نکات اصلی آن امتحان کنید:

دانستن هدف و کاربرد محصول
امتحان کردن دموی محصول به‌منظور تعیین نحوه‌ی کارکرد آن
ارزیابی سودمندی کالا برای کاربران هدف
درخواست از توسعه‌دهنده/تولیدکننده برای دریافت جزئیات فنی
انجام تحقیقات شخصی

3- تعریف مخاطب هدف

هر محصول یک سری مخاطب به‌خصوص دارد، اما این موضوع بستگی به این دارد که چه‌قدر سریع این مخاطب را شناسایی کرده و آن را هدف بگیرید. باید افرادی که احتمالاً به محصولاتتان علاقه نشان می‌دهند را تعریف کنید.
می‌توانید هنگامی‌که از افراد نیازمند به محصولتان اطلاع پیدا کردید، یک متن عالی برای آن بنویسید.
تجار، توسعه‌دهندگان کسب‌وکار و افرادی که متن تبلیغات می‌نویسند، غالباً دنبال نوعی از محتوا می‌گردند که خریداران بالقوه‌ی محصول به آن علاقه دارند. بدین ترتیب آن‌ها عادات، علائق و روتین‌های مشتریان را درک کرده و می‌توانند آن را در بخش‌های مختلف صفحه‌ی هدفشان بروز دهند.

4- از زبان ساده استفاده کنید

انتخاب کلمات برای توصیف محصول حیاتی بوده و می‌تواند به مخاطب هدف شما بستگی داشته باشد. هر فرد یک دایره‌ی لغات دارد که می‌تواند با دیگری تفاوت داشته باشد. حین نگارش یک مقاله برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌توانید از واژگان متفاوتی استفاده نمایید. اما هنگامی‌که صحبت از قابل مطالعه بودن برای کاربر عادی می‌شود، هر متن نگاشته شده باید ساده و به زبان عموم جامعه باشد.
خرید آنلاین یک رویه‌‎ی رایج است و کاربران عادت ندارند با واژگان ناآشنا مواجه شوند. برای یک وب‌سایت تجارت آنلاین، چه مخاطبتان استاد دانشگاه باشد و چه یک نوجوان، بهتر است که از اطناب‌گویی فزاینده (مثل همین عبارتی که به کار بردم!) دوری کنید و همه‌چیز را ساده نگه دارید.
در این عصر پیشرفت سریع تجارت موبایلی، هیچ‌کس نمی‌خواهد زمان اضافی را صرفاً برای شناخت محصول در یک وب‌سایت تلف کند. آن‌ها تعدادی جمله‌ی ساده می‌خواهند که با یک نگاه بتوانند ایده را بگیرند.

5- اطلاع‌رسان باشید

موتورهای جستجو در تلاش هستند که به‌جای توصیف‌گری بیشتر، اطلاع‌رسان باشند. بنابراین صفحات محصولتان را به‌گونه‌ای بسازید که در مورد فایده ها و سودمندی ها صحبت کنند و اطلاع‌رسان باشند. تحسین مکرر یک محصول با استفاده از عباراتی نظیر «پرفروش‌ترین»، «پرتقاضاترین»، «بالاترین رتبه» و غیره، می‌تواند به‌جای مفید بودن، به نام تجاری شما آسیب بزند.
یک توصیف محصول سئوپسند به بیان ویژگی‌ها و مزایای اصلی در کنار کاربرد عملیاتی استفاده از آن محصول یا خدمت می‌پردازد. ازآنجایی‌که هم‌اکنون موتورهای جستجو بر روی ایجاد ارزش متمرکز شده و دیگر رتبه‌بندی با استفاده از تراکم کلمات کلیدی در صفحات محصول به‌تنهایی تاثیرگذار نیست.

6- نگارش متن متمایز و بی‌همتا

یگانگی صفحه‌ی محصول یکی از المان‌های اصلی در سئو می‌باشد. چند سال پیش، اکثر بازاریاب‌ها عادت داشتند توصیف محصول رقیب را کپی کرده و تغییرات لازم را در آن انجام دهند تا یگانه شود. در آن دوران الگوریتم‌های جستجو آن‌قدر هوشمند نبودند که بتوانند تغییر عبارت و واژگان بی‌معنا را بررسی کنند. الان دیگر شرایط این‌گونه نیست.
فرایند افشای محتوای تکراری اصلاح شده و موتورهای جستجو برای اصالت توصیفات محصولتان ارزش قائل می‌شوند. شاید از سایر محصولات موجود در بازار الهام بگیرید، اما نباید از توصیف نگاشته شده توسط آن‌ها کپی‌برداری نمایید.

ترفندهایی سریع که باید بازبینی کنید:

یک ساختار محتوا تعریف کنید.
با ویژگی‌های اصلی محصولتان شروع کنید.
سودمندی هایی را ذکر کنید تا عذاب وجدان خریدار پس از انجام فرایند خرید کاهش پیدا کند.
نمونه‌های عملی را مورد بحث قرار دهید تا بدانند که محصولتان چه کاربردها و توانمندی‌هایی دارد.
نگارش را برای شخصیت خریدارانتان هدف‌گذاری نمایید و ربات موتور جستجو را هدف نگیرید.

7- افزودن کلمات کلیدی به شکل استراتژیک

استفاده‌ی غیرضروری از کلمات کلیدی می‌تواند به رتبه‌بندی شما آسیب بزند. موتورهای جستجو معمولاً کل پاراگراف را اسکن کرده و میزان معنای آن را مورد قضاوت قرار می‌دهند. اگر کلیدواژه‌ای را بیش از 2-3 بار در یک سند 200-300 کلمه‌ای بگنجانید، به نتایج جستجو سیگنال داده می‌شود که صفحه‌ی محصولتان را به جرم اسپم یا چپاندن کلیدواژه از رتبه‌های بالا حذف کند. در اینجا تعدادی ترفند آمده که باید لحاظ کنید.
از چپاندن کلیدواژه خودداری کنید.
از کلیدواژه‌های LSI (شاخص معنایی نهان) استفاده کنید. (بعدا در مقاله ای به توضیح این مورد میپردازیم )
کلیدواژه را در عناوین اصلی و فرعی و بدنه‌ی محتوای صفحه‌ی هدف قرار دهید.
تصاویر را با گذاشتن کلیدواژه در نام فایل، تگ‌های ALT و توصیف تصویر بهینه‌سازی نمایید.
نگارش برای موتورهای جستجو را هدف قرار ندهید.
ابتدا یک توصیف اطلاع‌رسان بنویسید و سپس آن را برای سئو بهینه‌سازی نمایید.

8- سعی کنید واقع‌گرا باشید

نیازی نیست که در مورد برتری محصولاتتان اغراق کنید. گستره‌ای از مشتریان آنلاین پس از جستجوی زیاد به صفحه‌‎ی هدف می‌رسند. آن‌ها نگاهی به فعالیت‌هایتان دارند تا کیفیت شما را تعیین کنند. آن‌ها غالباً به دنبال توصیه‌های مربوط به محصولاتتان از پلتفرم‌ها و جوامع مختلف می‌گردند. بنابراین در مورد قابلیت اطمینان، بهترین بودن در شهر و تقاضای بالا که برای توصیف آیتم فروشگاهتان استفاده می‌کنید، مراقب باشید.
اگر در این بازار آماتور و نوپا هستید، خودتان را پیشروی این صنعت معرفی نکنید. این دروغ است و مخاطب هدفتان نیز به‌سختی به شما اطمینان می‌کند. بپذیرید که نوپا هستید و تخصصتان در کار را به‌صورت انفرادی یا تحت پرچم نام‌های تجاری مختلف اعلام کنید.

نظرات نهایی

نگارش توصیف بهینه محصول ، تجربی بوده و دارای بهبود پیوسته است. هنگامی‌که نوشتن متن فروش را به اتمام رساندید، یکی دو بار آن را مرور کنید و فضای توسعه را پیدا کنید. نمی‌توانید یک رویکرد یک‌بعدی را برگزینید و تا زمانی که کسب‌وکارتان ادامه دارد از آن استفاده کنید.
راه‌های مختلفی برای توصیف محصول وجود دارند، اما باید یک نوای دوستانه‌تر را برگزیده و ویژگی‌های پرتقاضا را برجسته نمایید. اگر رقبایتان را ارزیابی کنید، امکان دارد صفحات هدفشان به نظرتان خوب بیاید، اما نوعی فقدان اطلاعات یا توضیح برای مشتری نهایی مشاهده می‌گردد.
برای موفقیت در کسب‌وکار، باید خلاهای موجود در پیش‌نویس یک توصیف سئوپسند را پر کنید که به‌صورت ویژه، مزایای اصلی محصولات را برجسته کرده و شما را در چشم خریداران بالقوه‌ی برنده جلوه می‌دهد. امیدواریم که راهنماهای بالا برای شما در راستای خلق معرفی‌های متقاعدکننده و فهرست آتی محصولات، مفید واقع شوند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت