» بازاریابی محتوا » چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟
چگونه تولید محتوای باکیفیت داشته باشیم؟
بازاریابی محتوا

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

18 شهریور 1399 10186

محتوا پادشاه است، قطعا شما هم این جمله معروف را بارها شنیده اید و با خودتان فکر کرده اید چه چیزی محتوا را تا این حد مهم کرده است؟ و چگونه می توان پایه های این پادشاهی را محکم تر کرد؟ جواب ساده این سوال این است: محتوای با کیفیت، تولید و منتشر کنید. اما این گذاره به این راحتی ها نیست و برای خود اصول و قواعدی دارد که باید با آن ها آشنا باشیم. در این نوشته ابتدا محتوا را تعریف می کنیم و سپس به بررسی این سوال می پردازیم که محتوای با کیفیت چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ در مرحله آخر هم نحوه تولید محتوای با کیفیت را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

 

محتوا چیست؟

محتوا ارائه هدفمند اطلاعات به مخاطبان از طریق کانال مشخص و در یک فرمت خاص می باشد. براساس این تعریف، هرمحتوا 5 ویژگی زیر را دارد:

1-         حاوی یک سری اطلاعات می باشد؛

2-         هدفمند است؛

3-         مخاطب خاص دارد؛

4-         کانال و ابزارهای خاصی برای انتشار آن وجود دارد؛

5-         فرمت شناخته شده ای دارد.

حالا که با محتوا آشنا شدیم باید ببینیم که محتوای با کیفیت به چه محتوایی گفته می شود؟

 

محتوای باکیفیت چیست؟

محتوای باکیفیت محتوایی است که ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • قابل دسترسی باشد؛
  • قابل اشتراک گذاری باشد،
  • قابل استفاده و مفید باشد؛
  • قابلیت این را داشته باشد که کاربر آن را به خاطر بسپرد؛
  • قابل نقل کردن باشد.

حالا سوالی که پیش می آید این است که هر محتوایی که این ویژگی ها را داشته باشد، محتوایی باکیفیت است؟ در واقع یک محتوا ممکن است تمامی این ویژگی ها را داشته اما هنوز محتوای با کیفیتی نباشد. یا ممکن است محتوایی فقط یکی از این ویژگی ها را داشته باشد و با کیفیت باشد. در تکمیل این بحث باید به این نکته توجه کنیم که محتوای باکیفیت محتوایی است که به اهداف تعیین شده برای آن برسد و برای ما موفقیت به همراه داشته باشد.

 

چگونه محتوای باکیفیت تولید کنیم؟

برای انجام هر کاری باید یک سری اصول و قواعد را رعایت کنیم. تولید محتوا هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه این نوشته سعی می کنیم مهم ترین اصول در تولید محتوا را با شما به اشتراک بگذاریم:

 

1-برای مخاطبان تولید محتوا کنید

یکی از نکاتی که همواره در سئو مهم بوده است و گوگل همیشه روی آن تاکید داشته و من هم در نوشته هایم به طور مرتب به آن اشاره کرده ام، این است که هدف از تولید محتوا باید جلب رضایت کاربران و پاسخ دادن به نیازهای آن ها باشد نه کسب رتبه در موتورهای جستجو. این قاعده برای تولید محتوای با کیفیت در هر فرمت و پلتفرمی کاربردی است و با رعایت آن می توانید به راحتی رضایت کاربران بیشتری را جلب کنید. برای اینکه بتوانید برای کاربران خود تولید محتوا انجام دهید، باید پرسونای آن ها را در نظر بگیرید. این کار کمک می کند که درک بهتری از وضعیت اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و … کاربر داشته باشید.

 

2-هدف تولید محتوا را در نظر بگیرید

قبل از شروع فرآیند تولید محتوا باید به این سوال پاسخ بدهید که چرا محتوا تولید می کنید و هدفتان از این کار چیست؟ رایج ترین هدف های تولید محتوا را می توان در موارد زیر پیدا کرد:

1-         ایجاد آگاهی از برند؛

2-         به دست آوردن ترافیک بیشتر؛

3-         دانلود برنامه شما؛

4-         فروش محصول؛

5-         درگیر کردن (تعامل) کاربران با محتوا؛

6-         ایجاد Lead

7-         و ….

 

3-محتوای یونیک تولید کنید

محتوای یونیک یا یکتا می تواند شما را از رقبا متمایز کند و در نتیجه ارزش افزوده ای برای کاربران ایجاد می کند. ایجاد ارزش جدید برای کاربران می تواند تعامل آن ها با محتوای شما را افزایش دهد. تولید محتوا به صورت یونیک می تواند کیفیت محتوا را بهبود ببخشد.

4-نوع محتوا را درست انتخاب کنید

متاسفانه در ایران وقتی در مورد محتوا حرف می زنیم، اکثرا به محتوای متنی فکر می کنند. در حالیکه انواع محتوای مختلف وجود دارد که محتوای متنی یکی از انواع آن است. ویدیو، پادکست، اینفوگرافیک، تصاویر، موشن گرافی، گیف ها و خلاصه هر چیزی که بتواند اطلاعاتی را به کاربران منتقل کند؛ محتوا محسوب می شود. در برخی از موارد، استفاده از محتوای متنی بهتر جواب می دهد. در برخی دیگر، محتوای ویدیویی ممکن است راه گشا باشد. پس با توجه به مخاطبین و اطلاعاتی که در اختیار آن ها قرار می دهید، محتوای درست را انتخاب کنید. برای مثال، رایج ترین نوع محتوا برای آموزش، ویدئو می باشد.

5-متناسب با هر پلتفرم محتوا تولید کنید

تولید محتوا در هر پلتفرمی، قواعد و اصول خاص خودش را دارد. برای مثال، در اینستاگرام بیشتر محتواهای تصویری و ویدیویی کارایی خواهند داشت. اما در توییتر، محتوای غالب به صورت متن است و کاربران توییتر کمتر از عکس و فیلم استفاده می کنند.

6-محتوا باید به روز باشد

محتوای آپدیت و به روز قطعا محتوای با کیفیت تری محسوب می شود. چرا که کاربران همیشه به دنبال آخرین اطلاعات و اخبار هستند. یکی از راه هایی که می توانید کیفیت محتواهای قدیمی خود را افزایش دهید، این است که آن ها را آپدیت کنید. با این کار هم محتوای مرده خود را زنده کرده اید و هم رضایت کاربران را جلب می کنید.

7-از افراد متخصص برای تولید محتوا کمک بگیرید

قطعا هر کسی محدودیت هایی دارد و همه ما نمی توانیم در همه زمینه ها متخصص و خبره باشیم. بهترین راه برای تولید محتوای تخصصی و با کیفیت این است که از افراد متخصص هر حوزه برای تولید محتوا کمک بگیریم. برای مثال محتوایی که در مورد سرطان توسط یک پرستار تولید شده است، اعتبار بیشتری دارد تا محتوایی که یک نویسنده در مورد سرطان منتشر کرده است. البته من هم می دانم که یک پرستار به احتمال زیاد برای ما تولید محتوا انجام نمی دهد. راهکار این است که افرادی که برای شما تولید محتوا انجام می دهند، در یک حوزه خاص فعالیت کنند.

آنچه در این نوشته مطالعه کردید، تلاشی بود برای روشن تر شدن معنای تولید محتوای باکیفیت. خوشبختانه تولید محتوا در ایران هم در حال پیدا کردن مسیر صحیح خود می باشد. اگر چه هنوز کم و کاستی های زیادی دارد اما آینده ی روشنی در انتظار آن می باشد. شما هم می توانید نظرات خودتان در مورد تولید محتوا و اینکه برای تولید محتوای باکیفیت از چه روش هایی استفاده می کنید را با ما به اشتراک بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت