» تحلیل » کروناویروس بودجه تبلیغات دیجیتال جستجو را مختل می‌کند
public place sanitizing abstract concept 335657 3129 کروناویروس بودجه تبلیغات دیجیتال جستجو را مختل می‌کند
تحلیل

کروناویروس بودجه تبلیغات دیجیتال جستجو را مختل می‌کند

9 بهمن 1399 40136

با توجه به اینکه انتظار می‌رود نرخ تبلیغات در بسیاری از بخش‌ها کاهش یابد، مشتریان فضای تبلیغاتی هر چه را که در دسترس می یابند به اشتراک می‌گذارند.

تحلیلگران انتظار دارند که در این دوران درآمد گوگل و فیس‌بوک در حیطه‌ی تبلیغات سفر و سایر صنایعی که بیش از همه تحت‌تاثیر تلاش‌های جهانی در جهت کاهش سرعت انتشار کرونا ویروس قرار گرفته‌اند، روندی نزولی داشته‌باشد.
بر این اساس، بازاریابان و مشتریان فضای تبلیغاتی استراتژی‌های تبلیغاتی کوتاه‌مدت خود را مورد ارزیابی مجدد قرار داده‌اند.

تحلیلگر بازار سرمایه Loop، راب ساندرسون، انتظار دارد که گوگل به علت شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش ۱۵ درصدی در درآمد حاصل از تبلیغات سفر در سه‌ماهه اول و کاهش ۲۰ درصدی در سه‌ماهه دوم باشد.

هفته گذشته، لورا مارتین و دن مدینا، تحلیلگران Needham اظهار داشتند که شواهدی مبنی بر کاهش مخارج در حوزه‌های سفر، خرده‌فروشی، کالاهای بسته‌بندی‌شده و سرگرمی که تخمین زده می‌شود در مجموع ۳۰ تا ۴۵ درصد از درآمد کلی فیس‌بوک را تشکیل دهند، وجود دارد.

با توجه به گفته‌های Wednesday، مشتریان فضای تبلیغاتی طیف وسیعی از سناریوها را به اشتراک گذاشتند، از برخی که هنوز هیچ‌گونه تغییری مشاهده نکرده‌اند تا برخی دیگر که در زمان کوتاهی اصلاحات چشمگیری را در بودجه‌های خود انجام داده‌اند. برخی دیگر نیز در حال افزایش بودجه‌های تبلیغات دیجیتالی هستند.

دغدغه‌های زنجیره تامین و تقاضا

تاثیر زنجیره تامین بر موجودی کالا در هزینه‌های تبلیغات احساس می‌شود. اسکات رایت، مشاور ارشد PPC در شرکت مشاوره تجارت الکترونیک مستقر در لندن و آژانس Vervaunt بیان کرد که یک مشتری تولیدی در چین در ماه فوریه در رابطه با موجودی‌اش اظهار نگرانی کرد، با این حال انتظار داشت که بر اساس موجودی خود، تبلیغات را چند ماه دیگر نیز ادامه دهد. رایت گفت: «از آنجایی که وضعیت زنجیره تامین آن‌ها بهبود نیافته است، انتظار می‌رود که در این ماه موجودی برخی محصولات کلیدی تمام شود، بنابراین [ بودجه خرید و جستجوی گوگل ] این ماه در انگلیس و اروپا حدودا ۴۰ درصد کاهش داشته‌است».

میشل مورگان، مدیر خدمات مشتریان در آژانس دیجیتال مارکتینگ Clix که پایگاه آن در لوئیزویل است، بیان کرد که یک کسب و کار مسافرتی بین‌المللی لوکس بودجه تبلیغات در تمام کانال‌های دیجیتالی را بیش از ۵۰ درصد نسبت به ماه‌های گذشته کاهش داده‌است. مورگان می‌گوید که این آژانس هنوز انعطاف‌پذیری لازم برای اختصاص بودجه باقی‌مانده به کانال‌ها و کمپین‌هایی که بیشترین کارآیی را دارند، دارد اما فعلاً کار خاصی با آن‌ها نمی‌تواند انجام دهد.

برخی از کسب و کارها بودجه تبلیغات دیجیتال خود را به طور کامل متوقف کرده‌اند. تام شورویل، مدیر عامل آژانس دیجیتال Distinctly مستقر در بریتانیا گفت: «ما دو مشتری داشته‌ایم که در دوران کروناویروس تبلیغات خود را کاملا متوقف کرده‌اند». مشتریان – در صنایع گردشگری و هتلداری و رویدادها- انتظار دارند که تبلیغات را تا زمانی که دوران کروناویروس و تاثیراتش بر جامعه به اتمام برسد، متوقف کنند.

وحشت‌زدگی

عدم اطمینان در همه این موارد، انواع کسب‌وکارها را در بر می‌گیرد.

رایت گفت: یکی دیگر از مشتریان Vervaunt، یک فروشگاه لوازم حمل و نقل، با کاهش تقاضا روبرو نشده است، اما «روندهای موجود در ایتالیا، آن‌ها را محتاط کرده‌است».
آژانس Vervaunt جستجو، خرید، آمازون و شبکه‌های اجتماعی را برای مشتری مدیریت می‌کند. هفته گذشته، درآمد آمازون کاهش یافت، اما رایت گفت که هنوز مشخص نیست که آیا این روند کاهشی ادامه خواهد یافت یا خیر. آن‌ها انتظار دارند که در طول این هفته بیشتر فعالیت‌های تبلیغاتی مشتری را به این سمت برگردانند، هرچند مقدار آن هنوز تأیید نشده است.
بودجه‌ها با توجه به وضعیت موجود به طور روزانه و موقت مدیریت می‌شوند.

جاش ییتس، مشاور جستجوی پولی در Alabama، گفت که مشتریان او هنوز روند بودجه خود را تغییر نداده‌اند، اما بسیاری از آن‌ها احساس اضطراب می‌کنند؛ حتی آن‌هایی که در بخش‌هایی هستند که به نظر می‌رسد تحت‌تاثیر قرار نگرفته‌اند. یکی از آن‌ها، یک برند تجارت الکترونیک تولیدکننده در ایالات‌متحده است و هیچ چالش قابل انتظاری در موجود انبارش ندارد، تماس گرفت که بگوید، «برای کاهش هزینه‌ها آماده باشید».

عمل‌کردن برخلاف روند جاری

با این‌حال همه کاهش بودجه را به عنوان یک راه حل در نظر نمی‌گیرند.

با کاهش مداوم مدار فروش، برخی از غرفه‌داران به دنبال راه‌های دیگری برای پر کردن لوله فروش (تمرکز بر عملیات حفظ و خرید مجدد) خود هستند. تیم جنسن، مدیر کمپین PPC در کلیکس مارکتینگ گفت: « من به تازگی با یک مشتری صحبت کردم که در حال مشاهده لغو شدن چندین معامله‌ است و می‌خواهد با استفاده بیشتر از کانال‌های دیجیتالی از دست رفتن سرنخ‌هایی که معمولا در ایونت‌ها بدست می‌آورند را جبران کند».

آمالیا فاولر، مدیر بازاریابی در اسنپ‌تک مارکتینگ مستقر در ونکوور، گفت که یکی از مشتریان او، یک کسب‌وکار جدید تور غذایی، افزایش سرمایه را به جای کاهش بودجه‌های دیجیتال آغاز کرده است. با اهداف رشد تهاجمی برای این سال، از جمله یک تور جدید تبلیغاتی، شرکت بودجه جستجو را در مواجهه با رکود افزایش می‌دهد. فاولر گفت: « این کار آن‌ها را نسبت به شرکت‌های بزرگ مسافرتی برتری می‌دهد، بنابراین ممکن است به کار خود پایان دهند.»

WARC همچنان افزایش سالانه ۷.۱ درصدی هزینه رسانه‌های جهانی در سال جاری را پیش‌بینی می‌کند. این پیش‌بینی براساس این انتظار است که بازاریابان بودجه را به نیمه دوم سال تغییر دهند، که رقابت و قیمت‌ها را برای رسانه افزایش خواهد داد. این بدان معنی است که ممکن است پس از اتمام دوران کرونا ویروس، تبلیغ کنندگان همچنان احساس تحت فشار بودن کنند.

 


به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت