» آموزش سئو » KPI های سئو » ابهام ‌زدایی و کلمات هم ‌آوا در جستجو
textured speech bubble signs 102902 2353 ابهام ‌زدایی و کلمات هم ‌آوا در جستجو
KPI های سئو - بازاریابی محتوا

ابهام ‌زدایی و کلمات هم ‌آوا در جستجو

9 بهمن 1399 2527

بسیاری از طراحان و گرافیست‌ها، اولین ابهام‌زدایی را در حین جستجوی تصویر در سایتی مانند Getty One یا Corbis تجربه خواهند کرد. ما «دریایی» را جستجو می‌کنیم و در صفحه‌ نتایج از ما پرسیده می‌شود که منظور ما سرباز بوده‌ است یا اقیانوس. این مثالی از یک صفحه ابهام‌زدایی است، یک ویژگی شفاف‌سازی که برای تفسیر معنای جستار طراحی شده‌است.

کلمات هم‌آوا (کلماتی که املای آن‌ها یک‌سان است اما معانی متفاوتی دارند) اغلب نیاز به ابهام‌زدایی در جستجو دارند؛ زیرا هیچ داده متنی اضافی برای درک معنی وجود ندارد. با این حال، هرچه موتورهای جستجو سعی می‌کنند از روش‌هایی برای ابهام‌زدایی خودکار جستارها به منظور ارائه نتایج مرتبط استفاده کنند، این مفهوم در دنیای جستجو گسترش بیشتری پیدا می‌کند. در حال حاضر چندین روش برای ابهام‌زدایی وجود دارد:

 • تاریخچه – با استفاده از تاریخچه بازدید یک جستجوگر و تاریخچه جستجوی او، یک موتور جستجو می‌تواند نتیجه‌گیری کند که جستجوگر در حال جستجوی اطلاعات در مورد کدام یک از موضوعات است.
 • جغرافیا – یک موتور جستجو با استفاده از موقعیت IP (هدفگذاری جغرافیایی) می‌تواند موضوع مرتبط‌تر برای یک جستار را پیش‌بینی کند.
 • نحو و ترکیب متن – روش استفاده از یک کلمه یا کلمات همراه آن، می‌تواند به موتورهای جستجو سرنخ‌هایی در مورد قصد فرد جستجوگر ارائه دهد.

ابهام‌زدایی یک موضوع مهم برای متخصصان سئو است، به ویژه آن‌هایی که با اصطلاحات یا عبارات جستجویی سروکار دارند که ممکن است معانی متعددی داشته باشند یا جستجو‌کنندگان آن‌ها ممکن است به دنبال انواع مختلفی از اطلاعات باشند. زمانی که من صفحاتی را با هدف این نوع اصطلاحات ایجاد می‌کنم، همیشه به دنبال اضافه کردن اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای هستم که موضوع صفحات را از طریق محتوا و معنا تعریف می‌کند. برای مثال، اگر من در حال نوشتن صفحه‌ای در مورد آهنگ ری چارلز، Georgia باشم، همچنین مایلم صفحه یا لینکی از صفحات دیگری که موضوعاتی در مورد عبارت Georgia را ارائه می دهند، فراهم کنم، همان کاری که صفحه ابهام‌زدایی Georgia در ویکیپدیا انجام می‌دهد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

تعداد دیدگاهها: 5

 1. Avatar
  هانیه

  سلام میخواستم بدونم بعضی کلمه ها مثل ( آزمون ) نوع سرچ اش که با کلاه سرچ بشه یا نه، در رنک سایت ها موثر هست یا نه تفاوتی نداره

 2. Avatar
  فرشته دیبا

  من چند تا کلمه دارم که ابهام ‌زدایی کلمات هم ‌آوا رو در جستجو رعایت نکرده بودم و صفحاتم دچار مشکل شده بودن، حالا تلاشمو میکنم که این مسئله جبران بشه

 3. Avatar
  پروانه

  این خیلی برای سایت ها خوبه از طرفی البته شاید هم برای بعضی کلمات که بینشون فاصله داره تاثیری نداشته باشه

 4. Avatar
  محمد دوستی

  برای انتخاب کلمات کلیدی خوب و رقابتی کسب و کارمون از طریق سایت الکسا کافی بررسی بشه یا نه باید وب مستر رو چک کنیم؟

 5. Avatar
  نگین

  مثل همیشه اطلاعاتی که اشتراک گزاشتین کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت