دی ام رمپ
رسانه بازاریابی دیجیتال
5/5 - (8 امتیاز)

ابهام ‌زدایی و کلمات هم ‌آوا در جستجو

5

بسیاری از طراحان و گرافیست‌ها، اولین ابهام‌زدایی را در حین جستجوی تصویر در سایتی مانند Getty One یا Corbis تجربه خواهند کرد. ما «دریایی» را جستجو می‌کنیم و در صفحه‌ نتایج از ما پرسیده می‌شود که منظور ما سرباز بوده‌ است یا اقیانوس. این مثالی از یک صفحه ابهام‌زدایی است، یک ویژگی شفاف‌سازی که برای تفسیر معنای جستار طراحی شده‌است.

کلمات هم‌آوا (کلماتی که املای آن‌ها یک‌سان است اما معانی متفاوتی دارند) اغلب نیاز به ابهام‌زدایی در جستجو دارند؛ زیرا هیچ داده متنی اضافی برای درک معنی وجود ندارد. با این حال، هرچه موتورهای جستجو سعی می‌کنند از روش‌هایی برای ابهام‌زدایی خودکار جستارها به منظور ارائه نتایج مرتبط استفاده کنند، این مفهوم در دنیای جستجو گسترش بیشتری پیدا می‌کند. در حال حاضر چندین روش برای ابهام‌زدایی وجود دارد:

 • تاریخچه – با استفاده از تاریخچه بازدید یک جستجوگر و تاریخچه جستجوی او، یک موتور جستجو می‌تواند نتیجه‌گیری کند که جستجوگر در حال جستجوی اطلاعات در مورد کدام یک از موضوعات است.
 • جغرافیا – یک موتور جستجو با استفاده از موقعیت IP (هدفگذاری جغرافیایی) می‌تواند موضوع مرتبط‌تر برای یک جستار را پیش‌بینی کند.
 • نحو و ترکیب متن – روش استفاده از یک کلمه یا کلمات همراه آن، می‌تواند به موتورهای جستجو سرنخ‌هایی در مورد قصد فرد جستجوگر ارائه دهد.

ابهام‌زدایی یک موضوع مهم برای متخصصان سئو است، به ویژه آن‌هایی که با اصطلاحات یا عبارات جستجویی سروکار دارند که ممکن است معانی متعددی داشته باشند یا جستجو‌کنندگان آن‌ها ممکن است به دنبال انواع مختلفی از اطلاعات باشند. زمانی که من صفحاتی را با هدف این نوع اصطلاحات ایجاد می‌کنم، همیشه به دنبال اضافه کردن اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای هستم که موضوع صفحات را از طریق محتوا و معنا تعریف می‌کند. برای مثال، اگر من در حال نوشتن صفحه‌ای در مورد آهنگ ری چارلز، Georgia باشم، همچنین مایلم صفحه یا لینکی از صفحات دیگری که موضوعاتی در مورد عبارت Georgia را ارائه می دهند، فراهم کنم، همان کاری که صفحه ابهام‌زدایی Georgia در ویکیپدیا انجام می‌دهد.

5/5 - (8 امتیاز)
5 نظرات
 1. آواتار هانیه
  هانیه می گوید

  سلام میخواستم بدونم بعضی کلمه ها مثل ( آزمون ) نوع سرچ اش که با کلاه سرچ بشه یا نه، در رنک سایت ها موثر هست یا نه تفاوتی نداره

 2. آواتار فرشته دیبا
  فرشته دیبا می گوید

  من چند تا کلمه دارم که ابهام ‌زدایی کلمات هم ‌آوا رو در جستجو رعایت نکرده بودم و صفحاتم دچار مشکل شده بودن، حالا تلاشمو میکنم که این مسئله جبران بشه

 3. آواتار پروانه
  پروانه می گوید

  این خیلی برای سایت ها خوبه از طرفی البته شاید هم برای بعضی کلمات که بینشون فاصله داره تاثیری نداشته باشه

 4. آواتار محمد دوستی
  محمد دوستی می گوید

  برای انتخاب کلمات کلیدی خوب و رقابتی کسب و کارمون از طریق سایت الکسا کافی بررسی بشه یا نه باید وب مستر رو چک کنیم؟

 5. آواتار نگین
  نگین می گوید

  مثل همیشه اطلاعاتی که اشتراک گزاشتین کاربردی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.