» آموزش سئو » AMP چیست؟ یک دفترچه راهنما برای صفحات موبایلی پرشتاب
photo 1551192244 8f0f235b5453 AMP چیست؟ یک دفترچه راهنما برای صفحات موبایلی پرشتاب
آموزش سئو

AMP چیست؟ یک دفترچه راهنما برای صفحات موبایلی پرشتاب

20 تیر 1400 213318

AMP چیست؟ یک دفترچه راهنما برای صفحات موبایلی پرشتاب

اگر مدتی هست که روی سئو کار می کنید، احتمالاً واژه مخفف «AMP» به گوشتان خورده. اگر به تازگی کار خود در این صنعت را آغاز کرده اید، شاید هنوز با AMP و ماهیت آن آشنا نباشید.

با بهره گیری از این دفترچه راهنما برای صفحات AMP، بیش از پیش با این موضوع آشنا خواهید شد و رویکرد خود برای بهره گیری از آن در کارهای روزمره را کشف خواهید کرد. همچنین نشان خواهیم داد که چطور می توانید از Semrush برای شناسایی و تحلیل هرگونه مشکل AMP بهره بگیرید.

در این دفترچه راهنما، از مبانی AMP تا جزئیات پیشرفته تر درباره ماهیت و کاربردهایش را ارائه خواهیم داد.

 • صفحات AMP چه هستند؟
 • AMP چه مزیتی دارد؟
 • AMP و سئو
 • آیا AMP ارزشش را دارد؟
 • نحوه بررسی صفحات AMP از طریق Semrush
 • ابزارها و منابع بیشتر برای تست AMP

صفحات AMP چه هستند؟

AMP یک مخفف استاندارد برای عبارت «صفحات موبایل پرشتاب» است. اگر «AMP» را در گوگل جستجو کنید، متوجه خواهید شد که معتبرترین منابع از همین مخفف به جای آن عبارت طولانی ‌تر بهره می گیرند.

منابع توسعه دهنده گوگل چنین توضیحی را ارائه می دهند: «AMP یک چارچوب وب کامپوننت است که می توانید به سادگی از آن برای ساخت وبسایتهای اول-کاربر، داستان، ایمیل و تبلیغات بهره بگیرید».

اگر بخواهیم قدری بیشتر توضیح دهیم، می توانید AMP را همچون یک چارچوب HTML متن باز بدانید که اجازه ساخت صفحات وب روان، سریع و متمرکز بر تجربه کاربر را می دهد.

ترفند Semrush: اگر مطمئن نیستید که هم اکنون وبسایت شما دارای صفحات AMP است، می توانید از ابزار ارزیابی سایت (Site Audit Tool) بهره بگیرید و مهمترین آمارهای وبسایتتان را ببینید. نوار پیمایش سمت چپ ابزار را به سمت پایین بکشید و سپس روی زبانه «آمار (statistics)» کلیک کنید. تمامی اطلاعات موجود در زمینه بهره گیری از AMP را در آنجا خواهید یافت.

AMP چه مزیتی دارد؟

Amp.dev می گوید که بهره گیری از AMP، دارای مزایایی هم برای کسب و کارها و هم برای توسعه دهندگانشان است. باید این نکته را اضافه کنیم که حرفه ای های سئو هم می توانند از مزایایش بهره مند، شود، اما اندکی بعد به این قضیه خواهیم پرداخت.

ابتدا بیایید مزایای آن برای کسب و کارها را بررسی کنیم:

 • از آنجایی که صفحات AMP تقریباً بلافاصله بارگذاری می شوند، کسب و کارها می توانند تجربه کاربری سریع و یکنواخت در تمامی دستگاه ها و پلتفرمها را فراهم کنند. این یعنی سرعت صفحه بهتر می تواند تجربه کاربری را ارتقا دهد.
 • ساخت صفحات AMP ساده است، بنابراین نیازی به منابع گسترده برای توسعه ندارد و به سرعت می توانید آرشیو محتواهایتان را تبدیل کنید (علی الخصوص برای افرادی که از سیستمهای مدیریت محتوای وردپرس و دروپال استفاده می کنند).
 • چندین پلتفرم ازجمله گوگل، بینگ و توئیتر از AMP پشتیبانی می کنند. بدین ترتیب فرقی نمی کند کاربر محتوای شما را از کجا پیدا کند، چون می توانید یک تجربه یکنواخت را در اختیارش بگذارید.

حال بیایید عواید آن برای توسعه دهنده را بررسی کنیم:

 • به عنوان یک توسعه دهنده، AMP اجازه می دهد که کماکان از CSS کنونی خود بهره بگیرید، اما برخی از پیچیدگیهای کدتان را کاهش می دهد.
 • المانهای AMP قبلاً ساخته شده اند و بدین ترتیب لزومی ندارد وظیفه طولانی و پرزحمت ساخت یک وبسایت عالی را متقبل شوید. و با بهره گیری از AMP، می دانید که ارائه بهترین عملکرد مبدل به یک استاندارد خواهد شد.
 • از آنجایی که پروژه AMP یک ابتکار متن باز محسوب می شود، یک هدف کلی تر دارد که کمک به تمامی افراد برای ارائه یک تجربه کاربرپسندتر در سرتاسر وب است.

AMP و سئو

موافقت تمامی متخصصان سئو با مزایای مطرح شده توسط amp.dev، یک مسئله دیگر است؛ زیرا همچون سایر مسائل، در اینجا هم اختلاف عقیده وجود دارد.

از دیدگاه یک متخصص سئو، هنوز کارهایی وجود دارند که باید برای ساخت صفحات AMP صورت بگیرند. محتوای AMP هم همانند یک صفحه معمولی، باید بهینه شود تا سئوپسند باشد. اما چطور باید این بهینه سازی را انجام دهید؟

مطمئن شوید که محتوای شما کشف پذیر باشد

به منظور اطمینان از دنبال پذیر بودن محتوای منتشره، بهتر است که اطلاعات صفحات غیر AMP را به صفحات AMP اضافه کنید (و بالعکس).

در صفحات AMP از rel=”amphtml” و در نسخه غیر AMP از نسخه ‌های rel=”canonical” نظیر تگهای <link> در <head> بهره بگیرید.

به نقشه های سایت XML توجه کنید

تا زمانی که AMP در وبسایتتان نهادینه نشده، URLهای AMP را به نقشه سایتتان اضافه نکنید. زیرا صرفاً URLهای کانونیکال به این نقشه تعلق دارند و با بهره گیری از rel=”amphtml” که در پاراگراف بالا مطرح شد، سیگنالهای کافی را در اختیار گوگل گذاشته اید تا صفحات AMP شما را کشف کند.

المانهای یکسان در صفحات گوناگون داشته باشید

از آنجایی که می خواهید نسخه های گوناگون از محتوای کنونی (فرضاً نسخه AMP و غیر AMP) را در اختیار موتورهای جستجو بگذارید، می توانید المانهای کد یکسان در سرتاسر سایتتان داشته باشید. این المانها شامل hreflang، تگهای H1، آلت تکست تصاویر و داده های ساختاریافته می شوند.

به داده های ساختاریافته توجه کنید

و در حین بحثهایمان بر روی داده های ساختاریافته، باید به خاطر داشته باشید که در صورت ترکیب آنها با AMP، فرصتهای بیشتری برای دستیابی به نتایج غنی شده خواهید داشت. در صورت بهره گیری از AMP و داده های ساختاریافته معتبر، احتمال نمایش در قالب یک کروسل یا نتیجه غنی شده با عنوان و تصاویر بزرگتر وجود دارد.

هرچند احتمال می رود این عواید پس از اجرای «هسته اساسی وب» کاهش پیدا کنند، کمااینکه امکان ظاهر شدن صفحات AMP و غیر AMP در کروسلها وجود دارد.

آیا AMP ارزشش را دارد؟

بدین ترتیب به پرسش آخر می رسیم: آیا ارزشش را دارد که از صفحات AMP بهره بگیریم؟ این امر مبتنی بر دسترسی به منابع داخلی و بیرونی و تغییرات احتمالی آنها در آینده است. همچنین به حجم محتوای موجود و قالب آنها هم بستگی دارد (هیچ مقاله ای در مورد سئو پیدا نخواهید کرد که عبارت «بستگی دارد» در آن نیامده باشد!).

اگر هم اکنون هم دارای صفحات AMP برای محتوای خبری و مقالاتتان هستید، بهتر است کماکان از آنها بهره بگیرید تا جزئیات بیشتری از نتایج طرح «هسته اساسی وب» حاصل شود. از آنجایی که احتمال ظهور سایتهای غیر AMP وجود دارد، این فرصتی برای ارزیابی موضع شما درباره AMP است.

در نهایت باید سریع باشید. اگر زمان و منابع کافی برای پیشرفت مداوم و دستیابی به ملزومات «هسته اساسی وب» را دارید، مختار هستید که مسیر پیش روی خود را انتخاب کنید.

نحوه بررسی صفحات AMP از طریق Semrush

ابزار ارزیابی سایت Semrush تضمین می کند تعداد صفحات AMP شما به اندازه کافی باشند. ابزار ما بیش از ۴۰ مورد از متداول ترین مشکلات مرتبط با AMP را بررسی می کند. ازجمله این مشکلات عبارتند از:

 • مشکلات اچ تی ام ال AMP
 • مشکلات سبک و طراحی AMP
 • مشکلات قالب بندی AMP

می توانید از نسخه‌ ویژه ابزار ارزیابی سایت Semrush برای کسب و کارها بهره بگیرید و یک فهرست کامل از مشکلات مرتبط با AMP دامنه خود را ببینید. اگر کاربر جدید این ابزار هستید، می توانید سری به «منبع ارزیابی سایت» ما بزنید و سپس نحوه ارزیابی صفحات AMP خود را یاد بگیرید.

ابزارها و منابع بیشتر برای تست AMP

آن‌هایی که دارای زمان، منابع و بودجه محدود برای رسیدگی به مسائلی همچون «مدت زمان لازم برای ارائه بزرگ ترین محتوا (LCP)» هستند، می توانند از راهکار فراهم شده توسط AMP برای سرعت بارگذاری صفحه در دستگاه های موبایل بهره بگیرند.

تعدادی ابزار مفید وجود دارند که باید پیش از اتمام بحث، به آنها اشاره کنیم؛ کمااینکه در صورت تمایل به بهره گیری از AMP، باید از این ابزارها بهره بگیرید (یا حداقل به فکر استفاده از آنها باشید):

آیا در وبسایتتان از AMP بهره می گیرید؟ آیا به فکر قطع بهره برداری از AMP به خاطر معرفی «هسته اساسی وب» در سال ۲۰۲۱ هستید؟ دوست داریم برنامه ها و عواید AMP برای کارتان را بشنویم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

تعداد دیدگاهها: 13

 1. Avatar
  یلدا

  ممنون ک در مورد AMP و نقشش در سئو راهنمایی کردین👌

  • Avatar
   محمد عابدی

   سلام و عرض ادب
   موارد اموزشی سایت کاملا درست و برطبق علم استفاده از گوگل هست

  • Avatar
   علیرضا پیر

   ارادت

 2. Avatar
  سجاد

  AMP چقدر در سئو سایت اهمیت داره؟ و اگر دقیق انجام نشه چه عواقبی برای سایت داره؟

 3. Avatar
  محسن ثمنی

  من دو سال در حیطه سئو دارم کار میکنم و همیشه مقالاتتون رو دنبال میکنم

  • Avatar
   علیرضا پیر

   باعث افتخار ماست که دوستانی چون شما همراه ما هستند

 4. Avatar
  احمدزاده

  انقدر که نکته های این صفحه خوب بود من جواب چند تا از سوالاتم رو کامل مطالعه کردم

 5. Avatar
  فرشته محمدی

  من نمیدونستم AMP انقدر مزیت داره. سپاس که اطلاعات رو به صورت رایگان در اختیارمون میزارین

 6. Avatar
  میرزایی

  سلام. سایت ها در چه صورتی دچار پنالتی میشن؟

 7. Avatar
  شهریاری

  ممنونم که در ارتباط با صفحات AMP به این آسونی توضیح دادین

 8. Avatar
  ابراهیم جلیلی

  AMP رو من از طریق وبسایت ها و شبکه های اجتماعی خیلی راحت و بدون هزینه متوجه شدم

 9. Avatar
  جمالی

  نکته جالبی رو در مورد داده های ساختاریافته اشاره کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت