» تحلیل » فینتک چگونه باعث کسب درآمد می‌شود؟
Picture1 فینتک چگونه باعث کسب درآمد می‌شود؟
تحلیل

فینتک چگونه باعث کسب درآمد می‌شود؟

2 بهمن 1401 زمان مطالعه: 6 دقیقه 52251

فینتک یا «فناوری مالی» رویکردی نوآورانه با استفاده از راه‌حل‌های فناوری دیجیتال در امور مالی است. با راه‌حل‌های فینتک، بانک‌ها، بورس‌، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر مؤسسات مالی می‌توانند از مزیت‌های پیشرفته‌ای برخوردار شوند که تا به امروز سابقه نداشته است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از خدمات و محصولات فینتک بپردازیم و ببینیم فینتک و راهکارهای فناوری مالی چگونه می‌توانند باعث افزایش بهره‌وری و فروش، بخصوص فروش آنلاین شوند.

به این منظور، از بین راهکارهای فینتک، سه سرویس مهم یعنی «دایرکت دبیت» یا پرداخت خودکار، درگاه پرداخت آنلاین و تسهیم خودکار را معرفی می‌کنیم و ویژگی‌های هرکدام را توضیح می‌دهیم.

پرداخت خودکار چگونه باعث افزایش فروش می‌شود؟

سرویس پرداخت خودکار یا دایرکت دبیت، یکی از خدمات مهم فینتک است که بر اساس آن، هرگاه قرار باشد بین دو طرف یک معامله، اعم از پرداخت حق اشتراک یا پرداخت اجاره مکان، به صورت دوره‌ای پولی پرداخت شود، کاربرد بسیار مهمی دارد.

فرض کنید رابطه یک کسب‌وکار با مشتری‌هایش اینطور تعریف شده باشد که آنها باید در زمان‌های مشخصی، مثلاً هر ماه یا هر ۳ ماه یک بار، پولی را به عنوان حق اشتراک، قسط، خرید دوره‌ای، اجاره خانه یا… پرداخت نمایند. سرویس پرداخت خودکار به فروشنده (کسب‌وکار) امکان می‌دهد طبق توافقی که به صورت سه جانبه با مشتری و بانک او انجام داده، در سررسیدهای معین، حق اشتراک یا پول خود را به صورت کاملاً خودکار از حساب مشتری دریافت کند.

مهم‌ترین عوامل بهبود اوضاع مالی بر اثر استفاده از پرداخت خودکار عبارتند از:

۱. عدم تأخیر در پرداخت

با سرویس برداشت خودکار، کنترل دریافتی‌های شرکت در دست مدیران است. بنابراین دیگر نیاز به فرایند طاقت‌فرسا و زمان‌بر پیگیری مشتریان، برای وصول طلب‌ها، نیست و تمام دریافتی‌های شرکت به موقع وصول خواهند شد. فرایندی که نقش مهمی در بهبود جریان نقدی و افزایش بهره‌وری دارد.

 

۲. مدیریت زمان

پس از راه‌اندازی سرویس پرداخت خودکار، بستانکاری‌ را می‌توان هر ماه به طور خودکار دریافت کرد.

 

۳. بهبود جریان نقدی کسب‌وکار

تأخیر در پرداخت‌ها، بر جریان نقدی شرکت تأثیر می‌گذارد. زیرا دقیقاً مشخص نیست چه زمانی باید انتظار هر پرداخت را داشت. با سرویس پرداخت خودکار، موعد پرداخت‌ها مشخص هستند و می‌توان بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد.

 

۴. به صرفه‌تر بودن از پرداخت کارتی

هزینه‌های تراکنش از طریق برداشت خودکار معمولاً کمتر از روش‌های دیگر مثل پرداخت کارتی است. مزیتی که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

 

۵. کاهش احتمال شکست تراکنش

نرخ شکست تراکنش‌های پرداخت خودکار کمتر از ۱٪ است.

 

۶. سازگاری با محیط زیست

عدم استفاده از کاغذ نه تنها برای محیط زیست عالی است، بلکه در زمان و هزینه شرکت صرفه جویی می‌کند (به دلیل حذف هزینه‌های مربوط به خرید کاغذ، چاپ یا هزینه پست.)

 

تسهیم خودکار چیست و چگونه بر درآمد تأثیر می‌گذارد؟

کسب‌ و کارهای دو وجهی دو دسته کاربر متفاوت دارند. از یک گروه پول دریافت می‌کنند و به گروه دیگر پول می‌پردازند. این نوع کسب‌ و کارها می‌توانند با وب‌سرویس تسهیم خودکار پرداخت‌هایشان را در تعداد و حجم بالا به صورت خودکار مدیریت کنند.

کارکرد این وب‌سرویس شکل دیگری هم دارد. ممکن است شرکا و سهام‌داران در درآمد کسب‌ و کار شما سهم داشته باشند. در این صورت با سرویس تسهیم خودکار می‌توانید جریان درآمد روزانه خود را به یک حساب واسطه روانه کنید و سپس بر اساس سهم شرکا، عملیات تسهیم درآمد را با درصدهای مشخص و زمان‌بندی دلخواه انجام دهید. به این ترتیب بدون دخالت نیروی انسانی، به شکل دقیق، سریع و با برنامه‌ریزی مشخص می‌توانید درآمد کلان خود را مدیریت کرده و ورودی‌های مالی را میان شریک‌ها تقسیم نمایید.

نقش درگاه پرداخت اینترنتی در توسعه درآمد

Picture210 فینتک چگونه باعث کسب درآمد می‌شود؟

 

برای توسعه تجارت آنلاین، باید بتوانید فروش خود را افزایش دهید، و برای این که فروش خود را افزایش دهید، باید بتوانید محصولات یا خدمات خود را در هر زمان و هر مکان در دسترس قرار دهید و این امکان را برای خریداران به وجود بیاورید تا عملیات پرداخت را در سایت شما انجام دهند. بنابراین باید تمام روش‌های شناخته‌شده‌ پرداخت آنلاین را برای خریداران مهیا کرده‌باشید. اینجاست که راه‌حل فینتک ظاهر می‌شود: درگاه پرداخت اینترنتی. درگاه پرداخت اینترنتی پردازش سریع و آسان تراکنش‌های کارت به کارت را در بستری امن تضمین می‌کند. درگاه پرداخت آنلاین می‌تواند به شما در فروش و کسب درآمد کمک کند، اما هزینه نیز دارد. به همین دلیل است که درک نقش و قابلیت‌های آن برای کسب‌وکارهای اینترنتی مهم است.

ویژگی‌های عمومی فینتک که باعث کسب درآمد می‌شوند

خدمات و محصولات فینتک بسیار متنوع هستند. آنچه تا اینجا بیان شد فقط نمونه‌ای از رایج‌ترین خدمات فینتک است. بسیاری از سرویس‌های فینتک ویژگی‌های مشترکی دارند که در بهبود اوضاع مالی و افزایش درآمد نقش دارند. در آخرین بخش این مقاله این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱. برنامه‌های کاربردی مفید و تأییدیه‌های سریع‌تر

زمانی را به یاد می‌آورید که یک عملیات بانکی چند ساعت طول می‌کشید؟ گاهی برای یک انتقال وجه ساده ممکن بود مجبور شوید نصف روز در بانک معطل شوید. الان خیلی وقت است که این روال از بین رفته و کل آن عملیات به کمک راهکارهای فینتک، به سادگی در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

 

 

۲. راندمان بالاتر

در هر صنعتی، فناوری یک عامل کاتالیزور واقعی برای افزایش کارایی در عملیات است. فینتک نیز از این قاعده مستثنی نیست. مؤسسات مالی از طریق اتوماسیون و پیاده‌سازی سفارشی فینتک بر اساس تقاضا و ماهیت عملیات تجاری، در فرایندها کارایی به دست می‌آورند.

 

۳. خدمات مشتری خودکار

همگرایی هوش مصنوعی با فینتک راه‌هایی را به روی گزینه‌های خودکار خدمات مشتری باز می‌کند. ربات‌های چت هوشمند، دستیاران و مشاوران مجازی، و رابط کاربری شخصی‌سازی شده چند مورد از صدها راه برای خدمات رسانی خودکار به مشتریان هستند.

 

۴. قانون‌گذاری شده و ریسک‌گریز

اگرچه فینتک صنعت نسبتاً جدیدی است، اما برای اطمینان از همسویی آن با قوانین و مدیریت ریسک مناسب، مقررات مشخصی برای آن تعیین شده است. هنگام انتخاب بازوی فینتک برای مؤسسه مالی خود، باید به این موضوع نیز توجه کنید.

 

۵. عدم سازش در مورد امنیت

بدون شک «امنیت» مهم‌ترین دغدغه هر مؤسسه مالی است. رایج‌ترین دلیل عدم پذیرش فینتک از سوی مؤسسات مالی، تردید آنها در مورد امنیت است.

اگر بازوی فینتک شما جدیدترین اقدامات امنیتی را برای نرم‌افزارها و الگوریتم‌های فینتک اعمال می‌کند، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. یک مشاور فینتک حرفه‌ای، بهترین شیوه‌های موجود در صنعت را به منظور تضمین بالاترین سطح امنیت برای مشتریان خود پیاده‌سازی می‌کند.

 

راهکارهای افزایش فروش و توسعه راندمان کسب‌و‌کارها بر مبنای فینتک بسیار گسترده‌تر است و در شرایط کنونی، لحظه به لحظه بر تعداد این امکانات و راهکارها افزوده می‌شود. به عنوان مثال خرید و فروش رمز ارز در بستر بلاک‌چین، استفاده از خدمات بانکداری باز ، API و… همه و همه می‌توانند به فروش موفق کمک کنند.

ممکن است این گستردگی در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر برسد و تصمیم‌گیری برای اقدام به استفاده از راهکارها و امکانات بالقوه رشد و توسعه درآمد را مشکل کند. اما نباید نگران بود. خوشبختانه در حال حاضر سیستم‌های یکپارچه‌ای در قالب استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فینتک وجود دارند که بسیاری از این امکانات را به صورت یک بسته کاربردی به مشتریان ارائه می‌کنند. شما می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و تنها با استفاده از خدمات یکی از این شرکت‌ها، کسب‌وکار خود را به بسیاری از این راهکارهای افزایش فروش مجهز کنید.

 

برای آموزش‌های بیشتر درمورد فینتک پیشنهاد می‌کنیم به اینجا سر بزنید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.00
Avatar

علی پیر

من علی پیر هستم. متخصص و استراتژیست سئو و گوگل ادز و توسعه دهنده تجارت الکترونیک. اینجا شاید فرصتی باشه تا در کنار هم بیشتر یاد بگیریم. نظراتتون رو بذارین تا باهم بیشتر صحبت کنیم :)

تعداد دیدگاهها: 2

 1. Avatar
  پریسا

  مطلب خیلی قوی نبود

 2. Avatar
  حسین

  واقعا چیزی به اسم فینتک داریم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت