» آموزش سئو » سئوی داخل سایت چیست؟
b hd سئوی داخل سایت چیست؟
آموزش سئو - اصطلاحات سئو

سئوی داخل سایت چیست؟

13 شهریور 1400 21445

 

سئوی داخل سایت (که تحت عنوان سئوی داخل صفحه هم نامیده می‌شود) به معنای بهینه سازی المانهای داخل یک وبسایت (در تقابل با بهینه سازی لینکهای سایر بخشهای اینترنت و سایر سیگنالهای بیرونی که مجموعاً تحت عنوان «سئوی خارج سایت» نامیده می شوند) برای ارتقای رتبه و کسب ترافیک مرتبط بیشتر از موتورهای جستجو است. سئوی داخل سایت یعنی هم محتوا و هم کد منبع HTML یک صفحه را بهینه کنید.

فراتر از کمک به موتورهای جستجو برای درک محتوای صفحه، سئوی داخل سایت به کاربران هم کمک خواهد کرد تا سریع تر و شفاف تر از قبل، محتوا و تناسب آن با جستار خودشان را درک کنند. اساساً سئوی مناسب داخل سایت به موتورهای جستجو کمک می ‌کند تا نگاه یک انسان نسبت به صفحه (و نکات ارزشمند از نظر او) را بفهمند، بنابراین می‌ توانند باکیفیت ‌ترین محتواها درباره‎ یک جستار (کلیدواژه) بخصوص را در اختیار بازدیدکننده ها بگذارند.

هدف نهایی از سئوی داخل سایت می تواند کمک به هر دو دسته کاربران و موتورهای جستجو باشد تا به ساده ترین شکل ممکن:

 • ماهیت یک صفحه وب را درک کنند؛
 • ارتباط آن صفحه با جستار یا جستارهای صورت گرفته (منظور یک کلیدواژه یا مجموعه کلیدواژه بخصوص) را متوجه شوند؛
 • آن صفحه را مفید و لایق رتبه بندی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بدانند.

کلمات کلیدی، محتوا و سئوی داخل سایت

پیش تر سئوی داخل سایت را معادل با بهره گیری از کلیدواژه – و علی الخصوص گنجاندن یک کلیدواژه ارزشمند در چند موقعیت کلیدی وبسایت – می دانستند.

برای درک علت از بین رفتن نقش محوری کلمات کلیدی در سئوی داخل سایت، باید ماهیت این عبارت را به خاطر بیاورید: عناوین محتوا. قبلاً رتبه بندی صفحه در زمینه یک عبارت بخصوص، مبتنی بر به کارگیری کلمات کلیدی مناسب در موقعیتهای معین و قابل انتظار از وبسایت بود تا موتورهای جستجو بتوانند آنها را بیابند و محتوای صفحه را درک کنند. تجربه کاربری در درجه دوم اهمیت قرار داشت؛ صِرف اطمینان از یافتن کلمات کلیدی از سوی موتورهای جستجو و معتبر پنداشتن وبسایت در بهره گیری از آن عبارات، محور عملیات سئوی داخل سایت بود.

اما امروزه موتورهای جستجو به شدت پیچیده تر شده اند. آنها می توانند به کارگیری واژه های معادل، چارچوبی که محتوا در آن ظاهر می شود یا حتی تکرار یک ترکیب بخصوص از واژگان را متوجه شوند و معنا و مفهوم صفحه را استخراج کنند. هرچند هنوز هم کلمات کلیدی اهمیت دارند، اما دیگر روشهایی نظیر استفاده از یک کلیدواژه بخصوص در موقعیتهای مکانی مشخص، یکی از ارکان سئوی داخل صفحه نیست. «اعتبار» بسیار مهم است. در تک تک صفحات، این سوال را از خودتان بپرسید که محتوای شما چه ارتباطی با منظور کاربر از جستارش دارد (بر اساس کلمات کلیدی که هم در صفحه و هم در HTML آن استفاده کرده اید).

بدین ترتیب سئوی داخل سایت، ارتباط کمتری با تکرار یا جایگاه کلیدواژه دارد و بیشتر درباره درک کاربرها، خواسته های مدنظر و شناسایی عناوین (کلمات کلیدی) معینی است که محتوای شما به بهترین شکل ممکن نیازهای کاربرانش را برآورده می کند. صفحاتی که این معیارها را برآورده می کنند، چنین محتواهایی دارند:

 • عمقی. محتوای «سطحی» یکی از اهداف بخصوص گوگل پاندا بود؛ امروزه کم و بیش این فرضیه وجود دارد که محتوا باید دارای عمق کافی باشد تا بتوان شانس خوبی برای رتبه بندی آن قائل بود.
 • کاربرپسند. آیا محتوا قابل خواندن است؟ آیا به گونه ای سازماندهی شده که به راحتی قابل شناسایی باشد؟ آیا عموماً خالص است یا پر از تبلیغات و لینکهای وابسته شده؟
 • منحصر به فرد. در صورت عدم رسیدگی صحیح به محتوای تکراری از سایر بخشهای سایت (یا سایر بخشهای اینترنت)، امکان دارد اختلالاتی در قابلیت رتبه بندی صفحه شما ایجاد شود.
 • موثق و قابل اعتماد. آیا محتوای شما به تنهایی یک منبع قابل اعتماد در آن موضوع بخصوص است؟
 • همراستا با مقصود کاربر جستجو. بخشی از پروسه خلق و بهینه سازی محتوای باکیفیت، برآورده سازی انتظارات جستجوکننده است. مطالب باید همراستا با جستارهایی باشند که برایشان رتبه بندی می شوند.

سئوی داخل سایت برای آیتمهای غیرمرتبط با کلیدواژه

فراتر از کلمات کلیدی (عناوین) مورد استفاده در یک صفحه و نحوه گفتگو درباره آنها، تعدادی المان «بیربط به کلیدواژه» هم وجود دارند که بر بهینه سازی داخل سایت اثر می گذارند.

ازجمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • استفاده از لینک در صفحه: چند لینک در آنجا قرار دارند؟ آیا داخلی هستند یا بیرونی؟ به کدامین صفحات ارجاع می دهند؟
 • سرعت بارگذاری صفحه
 • استفاده از داده های ساختاریافته org یا سایر مارکاپ ها
 • ساختار URL صفحه
 • موبایل پسند بودن
 • فراداده صفحه

تمامی این المانها در پی یک ایده اساسی هستند: خلق تجربه کاربری خوب. هرقدر یک صفحه کاربردی تر باشد (از منظر فنی و غیرفنی)، بهینه سازی داخل سایت آن هم بهتر خواهد بود.

چطور یک صفحه را بهینه سازی می کنید؟

بهینه سازی کامل یک صفحه از وبسایت، مستلزم تغییرات متنی و HTML است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فاکتورهای تاثیرگذار داخل سایت بر رتبه بندی و نحوه بهبود صفحات وبسایت، این مقاله را بخوانید.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

تعداد دیدگاهها: 14

 1. Avatar
  محمد طاها

  چقدر این متن شما در ارتباط با سئوی داخل سایت جامع و کامل بود. به اطلاعاتم در این زمینه اضافه شد

 2. Avatar
  جمشید توانا

  سلام لطفا درمورد سئو بیشتر اموزش رایگان قرار بدین

  • Avatar
   علیرضا پیر

   سلام و احترام. سپاس از نظر شما. حتما تمام تلاش مون رو میکنیم تا در جهت ترویج دانش سئو به روزترین مطالب رو در اختیار شما عزیزان بگذاریم.

 3. Avatar
  نعمت زاده

  سلام
  شما مشاوره سئو سایت هم انجام‌میدین که ایرادات سایتم رو بگین؟

 4. Avatar
  سپیده

  سلام به نظرتون سئو رو از طریق سایت های آموزشی یاد بگیرم بهتر هست یا با یک مرکز آموزشی همکاری کنم؟

 5. Avatar
  حامد لک

  سلام من میخوام یک سایت آموزشگاهی درست کنم و به نظرتون خیلی مهمه که برنامه نویسی هم درست انجام بشه ؟ یا سئو مهمتر؟

 6. Avatar
  فرامرز عسگری

  برای سئوی داخلی سایت خوبه که بخش وبلاگ هامون رو بیشتر کنیم؟

  • Avatar
   علیرضا پیر

   سلام. بله حتما پیشنهاد میکنم تا بخش وبلاگ های سایتتون رو راه اندازی کنین. تولید محتوای منظم کمک زیادی به رشد طبیعی شما در گوگل خواهد کرد.

 7. Avatar
  شیما

  عالی بود

 8. Avatar
  حیدری

  سلام و درود، من یکی از صفحات سایتم رشد نمیکنه، باید چیکار کنم؟

 9. Avatar
  فلاحتی

  از اطلاعاتی که مطرح کردین به شدت استفاده کردم و ممنونم که انقدر خوب اموزش میدین

 10. Avatar
  آقایی

  من تجربه و اموزش رو دو اصل مهم یادگیری هر چیزی میدونم

 11. Avatar
  علی جعفری

  بهتر سایتمون رو طراحی کنیم یا سایت آماده بخریم؟

 12. Avatar
  داوود

  برای لینک دهی داخلی بهتر هست داخل یک متن از یک کلمه کلیدی لینک بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت