» آموزش سئو » KPI های سئو » ترافیک جستجوی ارگانیک برای بهینه ‎سازی سئو
seo orgn ترافیک جستجوی ارگانیک برای بهینه ‎سازی سئو
KPI های سئو - آموزش سئو

ترافیک جستجوی ارگانیک برای بهینه ‎سازی سئو

9 آذر 1399 20118

تعریف ترافیک جستجوی ارگانیک

گوگل آنالیتیکس ادعا میکند که ترافیک نتایج موتورهای جستجو و ترافیک حاصل از سایر کانالهای ارجاعی نظیر تبلیغات پولی یا لینکهای سایتهای دیگر را مجزا میکند. در گزارشهای شما، این بخش از ترافیک را «ترافیک جستجوی ارگانیک» مینامند.

برخی افراد ترافیک جستجوی ارگانیک را تحت عنوان سئوی ارگانیک نیز مینامند (سئو = بهینه‌سازی موتور جستجو). سئوی ارگانیک در توصیف فرایندهایی استفاده میشود که موجب کسب جایگاه طبیعی سایت شما در میان صفحات نتایج موتور جستجو (SERPها) میشوند. بیشتر بیاموزید: داشبورد سئو.

چالشهای ترافیک جستجوی ارگانیک

یکی از بزرگترین چالشهای جستجوی ارگانیک، تغییرات مداوم گوگل و سایر موتورهای جستجو در الگوریتمهایشان است که میتوانند تلاشهای سئوی شما را تحت تاثیر قرار دهند، حتی بدون اینکه خودتان از این موضوع اطلاع داشته باشید.

در حین بهینه ‎سازی صفحه و تحلیل کلیدواژه و پیش و پس از اتمام این فرایندها، مطمئن شوید که صفحاتتان ایندکس شده ‌اند. یک جستجوی سریع با عبارت «site:yourwebsite.com» (به جای yourwebsite نام سایت شما قرار میگیرد) در گوگل انجام دهید تا مطمئن شوید که صفحاتتان واقعاً ایندکس شده ‌اند. اگر سایتتان را به‎ روز کنید یا حتی صفحات پایه آن را تغییر دهید، گوگل باید مجدداً این صفحات را بررسی و ایندکس کند. احتمالش زیاد است که تا چند هفته پس از این کش ‌و قوسها، عدم ثبات در رتبه ‎بندی خود را تجربه کنید، اما دلسرد نشوید! شرایط بهتر خواهد شد.

بهترین رویکردهای ترافیک جستجوی ارگانیک

ازجمله تکنیکهای مورد استفاده برای سئوی ارگانیک میتوان به بهره‎ گیری از فرصت کلیدواژه و رتبه‎ بندی کلیدواژه، بکلینک ‌سازی برای بهبود محبوبیت لینک و نگارش محتوای مرتبط برای مخاطبان انسانی اشاره کرد. گاهی اوقات کاربرها کلیدواژه‎‌ های مورد استفاده برای تصمیم‌ خریدشان را تغییر میدهند. اینجاست که باید کیفیت جستجوی کلیدواژه خود را ارتقا دهید تا جستجوهایشان را درک کنید. راهکارهای زیادی وجود دارند که میتوانند کمکحال شما باشند.

ابتدا داده‎های ادوردز را لحاظ کنید. در ادوردز میتوانید از ابزار برنامه ‎ریزی کلیدواژه بهره بگیرید و با توجه به کلیدواژه ‎های کنونی، از گوگل ایده بگیرید. همچنین میتوانید طی همکاری با تیم ادوردز، الگوها یا گرایشهای ناشناخته برای تیم سئوی خود را شناسایی نمایید، زیرا ادوردز همواره در تلاش و آزمودن کلیدواژه‎ های جدید است. بیشتر بیاموزید: داشبورد ادوردز.

ثانیاً از ابزارهایی نظیر SEMRush یا Moz بهره بگیرید تا کلیدواژه ‎های موثر و کارآمد برای رتبه‎ بندی رقبا را شناسایی کنید. اگر یکی از رقبای شما جذب کاربر خوبی از طریق جستجوی ارگانیک دارد، میتوانید آن را یک الگوی خوب برای مهندسی معکوس بدانید. میتوانید این کار را با مراجعه به زبانه‌ی «رقبا» در SEMRush انجام دهید تا عملکرد رقبا و کلیدواژه‎ های کارآمدشان را ببینید. این نمونه ‌ای خوب از یک رقیب است که میتوانید آن را مهندسی معکوس کنید. پس از مهندسی معکوس، باید استراتژی کلیدواژه‎ در وبسایت فیزیکی خود را تغییر دهید.

nzrsnji ترافیک جستجوی ارگانیک برای بهینه ‎سازی سئو

آیا ترافیک جستجوی ارگانیک بهتر از ترافیک جستجوی پولی است؟

کریستین شاشینگر[۱] از سرچ انجین لند[۲]، مقاله‎ ای تحت عنوان «۴ دلیل برای بهتر بودن جستجوی ارگانیک» را نوشته است. در در این مقاله، شاشینگر استدلالهای زیر را برای کسب ‌و کارها آورده که علیرغم فوق ‌العاده بودن تبلیغات پولی و سایتهای اجتماعی، نباید تلاش برای کسب ترافیک جستجوی ارگانیک را نادیده بگیرند:

ترافیک جستجوی ارگانیک، یک ابزار بهتر برای هدایت ترافیک مرتبط است.

تبلیغات جستجوی پولی، تنها کانالی است که گاهی اوقات عملکردی بهتر از جستجوی ارگانیک دارد؛ اما آن‌هم صرفاً به تبدیلهای آنلاین اختصاص دارد و نمیتواند مجموعه ترافیک شما را هدف بگیرد (جستجوی پولی تنها ۱۰ درصد از مجموع ترافیک را به خود اختصاص میدهد).

بازدهی ترکیب ترافیک جستجوی ارگانیک و جستجوی پولی، بسیار بهتر از عملکرد انفرادی هر کدام از این کانالها است.

وقتی نتایج ارگانیک خود را نادیده میگیرید، جستجوی پولی شما هم عملکرد قابل انتظار را نخواهد داشت. قماری که انجام میدهید، هر دو دسته جستجوهای ارگانیک و پولی را در بر میگیرد.

باغهای محصور (پلتفرمهای رسانه‎ های اجتماعی) قوانین خودشان را دارند.

وقتی کنترل محیط درآمدزایی خود را در اختیار ندارید، احتمالاً مجبور میشوید هزینه‎ های فراوانی را برای خلق ترافیک انجام دهید که در صورت تغییر شیوه نمایش محتوا در پلتفرم، کل این ترافیک از بین خواهد رفت. عموماً این تغییر به صورت یک‌شبه یا طی چند هفته رخ می‎دهد. خیلی زمان زیادی برای تطبیق وجود ندارد، علی ‌الخصوص اگر پای کمپانیهای بزرگ در میان باشد.

«پایبندی» به سایت.

شاید رسانه ‎های اجتماعی و تبلیغات پولی بتوانند ترافیک بسازند، اما قادر به خلق مشتریان بلندمدت نخواهند بود. بنا به تجربه‎ من، نرخ دفع بازدیدکنندگان این کانالهای بالا و تعداد صفحات مورد بازدیدشان نیز پایین است. اما ترافیک جستجوی ارگانیک فرق دارد. تطبیق کلیدواژه‎ها با مفهوم مدنظر کاربر، مترادف با حضور شما در بسیاری از جستجوها است. کاربران دائماً شما را پیدا میکنند و پس از ورود به سایت، احتمال اقامتشان هم بیشتر خواهد بود. کاربران ارگانیک کماکان بهترین مشتریان بلندمدت شما هستند.

نحوه نظارت لحظه‌ای بر ترافیک جستجوی ارگانیک

«KPI ترافیک جستجوی ارگانیک» باید با چند شاخص وب مرتبط ترکیب شود تا بتوانید یک دیدگاه کامل نسبت به عملکرد بازاریابی دیجیتال خود پیدا کنید. همچنین باید این KPI را در یک چارچوب بزرگتر و همراه با کمپینهای بازاریابی آنلاین خود در نظر بگیرید. این امر مترادف با در نظر گرفتن ترافیک جستوی ارگانیک در کنار نرخ کلیک، معیارهای لینکسازی و بازده سرمایه‎ گذاری بازاریابی است. میتوانید اطلاعات بیشتر درباره‎ی نحوه‎ی سنجش و نظارت بر ترافیک جستجوی ارگانیک را در «داشبورد بازاریابی» بیاموزید.

[۱] Kristine Schachinger

[۲] Search Engine Land

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

هادی بهمنی

کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک با سابقه ترجمه‌ چند کتاب در حوزه‎ مدیریت کسب ‌و کار و عاشق بازاریابی محتوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت