» آموزش سئو » ترافیک سئو
seo traffic performance ترافیک سئو
آموزش سئو - KPI های سئو

ترافیک سئو

15 آذر 1399 50114

چند نفر از مشتریانتان در دسته ترافیک ارگانیک وب‌سایتتان جای دارند و چند نفر از طریق جستجوی پولی می‌آیند؟

تعریف ترافیک سئو

«KPI ترافیک سئو» تعداد بازدیدهای وب‎سایت شما از طریق ترافیک ارگانیک یا جستجوی پولی را می‌سنجد. از تلفیق این معیار با شاخص‎هایی نظیر نرخ تکمیل هدف، می‌توانید تصویری کامل از عملکرد سئوی خود داشته باشید. غالباً سئو را یک تلاش جداگانه می‎دانند، اما در حقیقت باید در چارچوب عملکرد وب‌سایت و تلاش‌های بازاریابی گسترده‎‌ترتان نگریسته شود. از این KPI بهره بگیرید تا دیدگاه تیم بازاریابی جستجوی خود نسبت به داشبورد گوگل آنالیتیکس را ارتقا دهید.

ترافیک سئو: کلیدواژه‎ها

 • ترافیک: بازدیدکنندگان سایت شما
 • جستجوی ارگانیک: نتایج جستجوی ارگانیک، آن دسته از صفحات وب که بیشترین تطابق را با جستار کاربر دارند. رتبه‌بندی بالا در نتایج ارگانیک که تحت عنوان نتایج جستجوی «طبیعی» نیز نامیده می‏شود، ماهیت و هدف اصلی سئو است.
 • جستجوی پولی: بازاریابی جستجوی پولی یعنی اینکه تبلیغتان را در دسته‎های حمایت‎شده‌ی یک موتور جستجو یا سایت همکار بگذارید و پرداخت هزینه‎ی آن نیز با هر بار کلیک بر روی تبلیغ (پرداخت به ازای کلیک – PPC) یا طی یک روش کمتر متداول، پس از هر بار نمایش تبلیغ (هزینه به ازای ایمپرشن – CPM) خواهد بود.
 • رتبه‎ی ترافیک: رتبه‎ی میزان ترافیک دریافتی سایت شما در قیاس با سایر سایت‎های موجود در اینترنت. می‌توانید با مراجعه به الکسا، رتبه‌ی ترافیک خود را ببینید.

seo traffic target ترافیک سئو

معیار ترافیک سئو

ترافیک سئو صرفاً به یک منبع خاص متکی نیست که معیار نتایج شما باشد. آویناش کاشیک[۱] از اوکامز ریزر[۲]، می‌گوید که باید ابتدا نگاهی به داده‎های داخلی خود بیندازید تا الگوی تغییرات ماهانه و سالانه‎ی خود را ببینید. محک نتایج جستجوی ارگانیک و پولی، صرفاً محدود به داده‏‎های صنعتی از تحلیلگرهای بیرونی نیست. هرچند این گزارش‎ها هنوز هم مفید هستند، اما باید در کنار داده‎‏های رقبا استفاده شوند. استراتژی محبوب کاشیک برای محک عملکرد، در نظر گرفتن عملکرد واقعی صنعت به‌عنوان لایه‌ی بنیادین و بررسی رقبای بزرگ به‌عنوان لایه‎ی ثانویه است.

چالش‎های ترافیک سئو

 • گوگل و بازار شما ایستا نیست. باید با یک محیط همواره متغیر – فناوری‎های در حال تکامل، الگوریتم‎های متغیر گوگل، تغییرات رفتاری بازار، اپ‌ها و دستگاه‎های جدید و … – مواجه شوید.
 • این KPI یکی از بهترین‎ها برای تحت نظر گرفتن تلاش‎های سئوی شما است، اما نمی‌توان آن را کافی دانست. بلکه باید آن را در کنار سایر KPIها و شاخص‌های سئو در نظر بگیرید تا تصویر کاملی داشته باشید.
 • تغییرات مداوم در SERPها رخ می‎دهند، علی‎الخصوص اینکه گوگل در حال ترویج جستجوی عمودی/جهانی است و محصولات خودش را بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک قرار می‎دهد. انتظارات واقع‌گرایانه داشته باشید.

الگوهای سرآمد ترافیک سئو

ابزارهای فراوانی برای نظارت بر ترافیک سئو وجود دارند. اکثر بازاریاب‎های دیجیتال ابتدا به سراغ گوگل آنالیتیکس می‎روند تا داده‎های سئو را گردآوری کنند، اما ابزارهای فوق‌العاده‎ای هستند که می‌توانند این پلتفرم را ارتقا دهند. علی‎الخصوص الکسا یک ابزار خوب برای درک بهتر از شاخص‎ها و منابع ترافیک است. حتی می‎توانید داده‎های Moz را با سایر شاخص‌های عملکرد وب در گوگل آنالیتیکس، میکس‌پنل[۳]، منابع داده‎ی مختص خود و سایر سرویس‎‏های مدنظرتان در کلیپ‌فولیو[۴] ترکیب کنید.

همچنین به‌واسطه‌ی عدم ایستایی موتورهای جستجو، باید دائماً این معیار را تحت نظر بگیرید. توصیه می‌کنم از داشبوردهای سئو بهره بگیرید تا اطلاعات به‎روز از عملکردتان را در اختیار داشته باشید.

فرمانداری اونتاریو

 • بیازمایید، بسنجید و مجدداً بیازمایید. دائماً عملکرد کلیدواژه‎ی خود را رصد کنید تا همگام با وب ایستا پیش بروید.
 • اهداف و ماموریت‎های سئو را تعیین کنید تا بدانید که دقیقاً چه چیزهایی را از ترافیک سئوی خود می‌خواهید.

seo traffic value ترافیک سئو

نحوهی رصد ترافیک سئو در لحظه

«KPI ترافیک سئو» باید با چند شاخص وب مرتبط ترکیب شود تا بتوانید یک دیدگاه کامل نسبت به عملکرد بازاریابی دیجیتال خود پیدا کنید. می‌توانید رهگیری این شاخص در کنار «KPI فرصت کلیدواژه»، «شاخص‎های لینک‎سازی» و «ترافیک جستجوی ارگانیک» را مدنظر بگیرید.

می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره‎ی نحوه‎ی رصد ترافیک سئو در «داشبورد آنالیتیکس وب» و «داشبورد کمپین ادوردز» را بیاموزید.

[۱] Avinash Kaushik

[۲] Occam’s Razor

[۳] Mixpanel

[۴] Klipfolio

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

هادی بهمنی

کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک با سابقه ترجمه‌ چند کتاب در حوزه‎ مدیریت کسب ‌و کار و عاشق بازاریابی محتوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت