» تحلیل » بازاریابی پیامکی چیست و چه مزایایی دارد؟
اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی
تحلیل - دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی پیامکی چیست و چه مزایایی دارد؟

26 آذر 1400 51158

بازاریابی پیامکی روشی برای تبلیغات برند و یا محصول می‌باشد که از طریق ارسال پیام کوتاه و یا اس ام اس به شماره تلفن کاربران انجام می‌شود. تولید محتوا به صورت پیامکی جهت بازاریابی تابع مجموعه‌ای از قوانین و ضوابط مورد استفاده قرار می‌گیرد که به کار گیری آن‌ها در کنار هم می‌تواند اثر مثبتی در رشد کسب و کار داشته باشد.

منظور از بازاریابی پیامکی

پیامکی که به منظور بازاریابی ارسال می‌شود شامل یک محتوا متنی با قواعد معین است که در آن به معرفی یک محصول و یا برند تجاری پرداخته شده است. بازاریابی به صورت ارسال پیامک یکی از راحت‌ترین روش‌های تبلیغات می‌باشد و از طریق آن می‌توان به صورت مستقیم با کاربر ارتباط برقرار کرد. به این ترتیب بهره گیری از خلاقیت و ایده‌های نوین در آماده سازی محتوای متنی در قالب پیامک،َ می‌تواند بازخورد بسیار خوبی را برای کسب و کار شما رقم بزند.

 

اهداف بازاریابی پیامکی

 1. در صورتی که در گذشته به یک مشتری خدماتی ارائه کرده‌اید، می‌توانید از طریق بازاریابی پیامکی وی را از محصولات و یا خدمات جدید آگاه کنید. ارائه محصول و یا خدمات مناسب می‌تواند در ترغیب مشتری در این مرحله موثر باشد.
 2. از طریق پیامک می‌توانید در فواصل زمانی خاص با مشتری ارتباط بر قرار کنید تا برند کسب و کار شما برای مخاطبان یاد آوری شود. این روش سبب می‌شود تا در صورت نیاز مشتری به خدمات، ابتدا نام برند شما را به خاطر بیاورد.
 3. بازاریابی به روش پیامکی می‌تواند سبب جذب مشتری‌های جدید شود. مشتری جدید برابر است با رونق کسب و کار.

 

طریقه ارسال پیامک تبلیغاتی

زمانی که تصمیم به بازاریابی از طریق ارسال پیامک گرفتید، لازم است تا به تعداد زیادی از افراد جامعه هدف مد نظر خود پیامک بدهید. این کار با استفاده از یک تلفن همراه و سیمکارت اعتباری و یا دائمی دشوار؛ لذا برای سهولت کار می‌توانید از پنل ارسال پیامک استفاده کنید. پنل اس ام اس ابزاری است که به این منظور طراحی شده تا ارسال پیامک را به تعداد زیادی از مشتریان راحت کند. شما با خرید پنل اس ام اس در فضای مجازی می‌توانید در کمترین زمان به تعداد زیادی مخاطب پیامک ارسال کنید. استفاده از پنل جهت بازاریابی سبب می‌شود تا اعتماد مشتری به شما بیشتر شود.

فواید بهره گیری از بازاریابی پیامکی

در ادامه به فواید به کارگیری بازاریابی پیامکی اشاره خواهیم کرد.

 • تبلیغات از طریق رسانه همواره برای کسب و کارهای مختلف سودمند بوده است. در گذشته نیز تبلیغات در رادیو و تلوزیون بازخورد بسیاری خوبی برای افراد دارای برند اختصاصی داشته است. امروزه عموم افراد کار کردن با تلفن‌های همراه را به تماشای تلوزیون و گوش دادن به رادیو ترجیح می‌دهند. جدای از آن، افرادی که دارای مشغله کاری هستند فرصت پرداختن به تلوزیون و رادیو پیدا نخواهند کرد و در تلاش هستند که اخبار را از طریق تلفن همراه پیگیری کنند. به همین دلیل بازاریابی به روش پیامکی می‌تواند چندین برابر موثرتر از رسانه‌هایی مانند رادیو و تلوزیون واقع شود.
 • بازاریابی از طریق پیامک، در مدت زمان کمتری به کاربران انتقال داده می‌شود. برای مثال تبلیغاتی که در تلوزیون انجام می‌شود برای افرادی که فرصت تماشای آن را دارند قابل رویت است؛ اما کسانی که بیرون از خانه و یا سرکار هستند نمی‌توانند از آن بهره مند شوند. اما پیامک تبلیغاتی به محض ارسال توسط تعداد زیادی از کاربران خوانده می‌شود و این مورد می‌تواند در موفقیت تبلیغات موثر باشد.
 • از دیگر فواید بازاریابی پیامکی این است که شما می‌توانید از طریق آن لینک، شماره تماس، ارسال عدد به سامانه و … را در دسترس کاربر قرار دهید. در این صورت اگر کاربر به محصول نیاز داشته باشد می‌تواند به کسب و کار شما وصل شود و برای دریافت محصول اقدام کند.
 • از دیگر فواید بازاریابی از طریق پیامک می‌توان به هزینه کمتر آن، سرعت ارسال سریع، رابطه مستقیم بین کاربر و شرکت و … اشاره کرد.

 

راه کارهای مناسب برای ارسال پیامک تبلیغاتی

بازاریابی پیامکی دارای قوانین مشخصی می‌باشد که استفاده از آن‌ها می‌تواند موفقیت شرکت‌ها را در تبلیغات از این طریق افزایش دهد. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • برای بازاریابی پیامکی ابتدا باید کاربران هدف را مشخص کنید و بدانید که قرار است محصول را به چه کسانی ارائه دهید. برای مثال اگر کسی قصد فروش لباس نوزاد دارد ارسال پیامک به افراد مجرد و یا زیر ۱۸ سال، جز هزینه اضافی نخواهد بود. برای چنین کسب و کاری زوج‌های متاهل و یا افرادی که دارای فرزند هستند کاربر هدف به حساب می‌آیند. در این صورت بازاریابی از طریق پیامک ارزشمند خواهد شد.
 • پس از مشخص شدن کاربران هدف، نوبت به زمان ارسال پیامک می‌رسد. اگر فردی قصد تبلیغ تور مسافرتی دارد بهترین زمان برای بازخورد موثر می‌تواند در روزهای نزدیک تعطیلات و عید نوروز باشد. زمان مناسب بازاریابی به روش در رونق کسب و کار افراد نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند.
 • مهم‌ترین نکته در بازاریابی از طریق پیامک، محتوای متنی آن می‌باشد. در نوشتن متن تبلیغات به صورت پیامک محدودیت‌هایی وجود دارد. در واقع لازم است تا به صورت مختصر منظور خود را به مخاطب برسانید و فقط با نوشتن چند خط کوتاه و مفید، نظر او را به محصول و برند خود جلب کنید. چرا که کاربران برای خواندن متن‌های طولانی حوصله نمی‌کنند و از آن می‌گذرند. در بازاریابی پیامکی باید وجه تمایز کسب و کار شما با سایر رقیبان مشخص شود. برای مثال از تخفیفات ویژه استفاده کنید و یا به دلایل برتری محصولات خود از لحاظ طریقه سفارش، نحوه پرداخت و … اشاره کنید. این موارد باعث می‌شوند تا در نگاه اول، مخاطب به تفاوت شما با سایر کسب و کارهای مشابه پی ببرد و از خدمات شما استفاده کند.
 • در با کارگیری کلمات پیامک دقت کنید و از واژه های سخت و نامفهوم استفاده نکنید و سعی کنید تا جذابیت متن را افزایش دهید. خودتان را به جای مخاطبان بگذارید و سعی کنید تا رغبت آن ها را به بهره گیری از محصولاتتان افزایش دهید.
 • در بازاریابی پیامکی لازم است تا برای ارتباط مستقیم بین مشتری و شرکت از لینک و یا شماره تماس استفاده شود. در صورتی که در پیامک تبلیغاتی خود شماره تماس قرار داده‌اید، احتیاج به یک بازاریاب تلفنی خواهید داشت تا با لحن مناسب و ترفندهای لازم، مشتری را ترغیب به خرید محصول کند. همچنین اگر لینک بازدید از سایت را با پیامک ارسال کرده اید، داشتن یک سایت مناسب و مشتری پسند موفقیت شما را در فروش محصول افزایش خواهد داد.

sms مارکتینگ

ویژگی های پیامک تبلیغاتی

همان طور که اشاره کردیم یکی از بخش‌های بازاریابی پیامکی که باید بیشتر به آن پرداخته شود، متن پیامک می‌باشد که در ادامه نکاتی را در این باره ذکر خواهیم کرد.

 

 • مخاطب قرار دادن کاربران در ابتدای پیامک می‌تواند تاثیر مثبتی در جلب توجه و نظر آن‌ها داشته باشد. اگر کاربر از قبل در سایت شما نام نویسی کرده بود می‌توانید برای مخاطب قرار دادن وی از نام او استفاده کنید. برای مثال _ محمد عزیز_ . در غیر این صورت می‌توانید کلماتی مانند مشتری گرامی، دوست خوبم و … را به کار ببرید.
 • متن پیامکی شما باید جذاب و مودبانه باشد. سعی کنید تا منظور را در چند کلمه برسانید. از کلمات نامفهوم و ناقص استفاده نکنید.
 • از مواردی که می‌تواند در بازاریابی پیامکی تاثیر گذار باشد استفاده از شکلک‌ها و یا ایموجی می‌باشد. برخی مخاطبان علاقه‌ای به خواندن متن‌های رسمی ندارند و ممکن است در بسیاری از موارد از آن رد شوند. استفاده از شکلک‌ها سبب می‌شود را پیامک را تا انتها مطالعه کنند.
 • برای جذابیت بیشتر متن تبلیغات، می‌توانید از روش تعین مدت زمان مشخص استفاده کنید. برای مثال جشنواره زمستانه در هفته اول اسفند ماه و یا فروش ویژه آخرماه و … می تواند مناسب باشد. استفاده از این ترفند به مشتری القا می کند که فرصت محدود است و در صورت تمایل به استفاده از خدمات، باید سریع‌تر اقدام کند.
 • در آخر پیامک، راه ارتباطی خود با مشتری را قرار دهید.

چه کسانی از روش بازار یابی پیامکی استفاده می کنند؟

شیوه بازاریابی پیامکی برای بسیاری از مشاغل و اهداف مناسب است و برای تعداد اندک دیگر بازخورد خوبی نخواهد داشت، اما به صورت کلی مشاغل زیر از این شیوه برای رونق کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

 • مشاغلی که دارای محصول و یا خدمات جدید هستند.
 • دارای فروش ویژه و یا پیشنهادات منحصر به فرد می‌باشند
 • قصد اطلاع رسانی دارند
 • جهت یاد آوری دریافت کالا پیامک می‌دهند
 • قصد یاد آوری تاریخ‌های مهم از تقویم سال را دارند
 • حاوی اخبار مهم می‌باشند
 • دارای خدمات ویژه برای مشتریان هستند
 • پیغام‌های تاییدیه دارند

به صورت کلی کسب و کارهای محلی، عمده و خرده فروشی، بانک و قرض الحسنه، مدارس، فروش املاک، آژانس مسافرتی، آرایشگاه و … می‌توانند از این روش استفاده کنند.

بازاریابی پیامکی، کم هزینه و پربازده

ما در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی را در مورد بازاریابی پیامکی ذکر کنیم. همان طور که گفته شد بازاریابی و ارتباط با مشتری از طریق پیامک یکی از کم هزینه‌ترین و در عین حال پر بازده‌ترین روش‌ها به حساب می‌آید. پس از شناسایی مخاطب هدف، استفاده از محتوای متنی جذاب و تاثیرگذار اهمیت پیدا می‌کند و احتمال موفقیت شما در تاثیرگذاری بر روی مخاطب را افزایش می‌دهد.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 1

 1. Avatar
  خزایی

  بر طبق تجربه ای که برای فروش تجهیزات اتش نشانی داشتیم ایمیل مارکتینگ بهتر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت