دی ام رمپ
رسانه بازاریابی دیجیتال
Rate this post

نرخ کلیک کلمه کلیدی یا CTR چیست؟

بازه‎ کلیک ‎سازی نتایج جستجویتان را بسنجید

0

تعریف نرخ کلیک کلیدواژه یا CTR

شاخص نرخ کلیک کلیدواژه، بازه‎ کلیک‌ نتایج تان در SERPها (صفحات نتایج موتور جستجو) در قیاس با تعداد دفعات ظاهر شدنشان در میان این نتایج را می‎سنجد. درحالی‎که معیارهای رتبه‎ بندی کلیدواژه از اساسی‌ترین بخش‎های تحلیل سئو هستند، نرخ کلیک می‌تواند میزان تاثیرگذاری نتایج شما در جذب کلیک را نشان دهد.
همچنین این KPI با یک معیار مهم دیگر در زمینه‎ تحلیل وب ترکیب شده است: «نرخ تکمیل هدف (GCR)». GCR تعداد اهداف تکمیل‎ شده توسط بازدیدکننده ‎های ورودی از یک کانال خاص نظیر جستجوی ارگانیک را تحلیل می‎کند. اگرچه کمتر کسی اهمیت کلیدواژه‎ های رتبه ‎بالا در ترافیک سئوی شما را دست‌ کم می‎گیرد، اما بازاریاب ‌های هوشمند باید مطمئن شوند که کلیدواژه‎ های ترافیک‌ ساز قادر به خلق کسب ‎و کارهای جدید هم باشند. می‌توانید اطلاعات بیشتر در زمینه رهگیری معیارهای تحلیل مشابه در داشبورد گوگل آنالیتیکس را بیاموزید.

عبارات کلیدی

  • نرخ کلیک: تعداد کلیک ‎ها در قیاس با مجموع ایمپرشن‌ های جستجو
  • اهداف: یک هدف بازاریابی که باید توسط مخاطب تکمیل شود، نظیر عضویت در فهرست ایمیل
  • نرخ تکمیل: تعداد بازدیدکننده ‎های وب تقسیم بر تعداد اهداف تکمیل‌ شده
  • ترافیک ارگانیک: بازدیدکننده‎ هایی که با جستجوی یک کلیدواژه در موتورهای جستجو (گوگل، بینگ، یاهو) وب ‌سایتتان را پیدا کرده و بر روی نتایج شما کلیک می‎کنند.

شاخص ‎های موفقیت

  • نرخ کلیک بالا برای یک عبارت جستجو
  • نرخ تکمیل بالا برای یک عبارت جستجو

معیارهای نرخ کلیک کلیدواژه

گوگل ادوردز، معیارهای صنعتی برای نرخ کلیک جستجو و نمایش سایت را منتشر کرده است. این‎ ها گزیده‎ ای از داده‌ های جستجو هستند:

B2B: 2.55 درصد؛

املاک و مستغلات: ۲٫۰۳ درصد؛

تجارت الکترونیک: ۱٫۶۶ درصد؛

فناوری: ۲٫۳۸ درصد؛

سلامت و پزشکی: ۱٫۷۹ درصد؛

خدمات مصرف‌کننده: ۲٫۴۰ درصد

الگوهای سرآمد نرخ کلیک کلیدواژه

نتایج جستجوی جذاب علی ‌الخصوص آنهایی که تصویر و متا دسکریپشن (توضیح متا) گویا دارند، بازدیدکننده‎ های بیشتری را جلب می‌کنند. این‌ها چند ترفند تخصصی برای دریافت نرخ کلیک کلیدواژه‎ بالا هستند:

آدام اودت، معاون ارشد، مرکل

متخصصان سئو برای برآوردهای خود از داده بهره می‌گیرند. اگر رتبه و حجم جستجوی کنونی را می‎دانید و توان برآورد رتبه‎ جستجوی جدیدتان را دارید، می‌توانید یک برآورد تقریبی از نتایج سئوی خود داشته باشید و بدین ترتیب استدلال ‌های خود برای دریافت بودجه، منابع و تعهدات زمانی را ارائه دهید.

نحوه‎ رصد نرخ کلیک کلیدواژه در لحظه

نرخ کلیک کلیدواژه باید با چند شاخص وب مرتبط ترکیب شود تا بتوانید یک دیدگاه کامل نسبت به عملکرد بازاریابی دیجیتال خود پیدا کنید. می‌توانید رهگیری این KPI در کنار «شاخص نرخ تکمیل هدف» در داشبورد سئوی خود را مدنظر بگیرید.
می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره‎ی نحوه‎ رصد نرخ کلیک کلیدواژه در «داشبورد آنالیتیکس وب» و «داشبورد کمپین ادوردز» را بیاموزید.

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.