» آموزش سئو » انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل
7520002 انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل
آموزش سئو - اصطلاحات سئو

انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

2 بهمن 1399 32216

گوگل. کلمه‌ای که امروزه مترادف با «گشتن» است و برای هر صاحب کسب‌وکار معنای دوگانه‌ای دارد؛ «فرصت» و «دردسر». حضور شما در لیست سرچ گوگل اغلب اولین مواجهه افراد با کسب‌وکار شما است. قطعا شما می‌خواهید که حضورتان در لیست جستجوی گوگل تا حد ممکن تاثیر گذار باشد. اما گوگل چگونه تعیین می‌کند که چه‌کسی در کدام لیست قرار می‌گیرد؟

۱. تبلیغات (Ads)

types of Google search listings Google ad انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

لیست‌هایی که در بالای صفحه می‌بینید، عموما تبلیغات هستند. هنگامی که افراد برای کلمات کلیدی مرتبط با عبارتی که جستجو کرده‌اید مزایده انجام می‌دهند، تبلیغات ظاهر می‌شوند. تبلیغات به طرز شگفت‌آوری شبیه به لیست‌های عادی هستند و تنها راه تشخیص آن‌ها، مستطیل سبزرنگ «Ad» کنار آدرس وب‌ سایت است.

چگونه در لیست تبلیغات قرار بگیرید؟ اگر در گوگل ادوردز تبلیغ ایجاد کنید، زمانی که افراد عبارات مربوط به کسب‌وکارتان را جستجو کنند، تبلیغ شما نمایش داده می‌شود. شما به ازای هر یک کلیک برروی آگهی‌تان، پول پرداخت می‌کنید.

آیا تضمینی هست که تبلیغ شما نمایش داده شود؟ از میان تمام انواع لیست‌هایی که در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شوند، آگهی قابل‌اعتمادترین نوع است. اگر بودجه لازم برای نمایش تبلیغ خود را دارید، استفاده از آن مناسب و مفید خواهد بود.

۲. پنل نمودار دانش

types of Google search listings Knowledge Panel Graph انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

پنل نمودار دانش یک نام فانتزی برای جعبه‌ای است که در سمت راست نتایج جستجو ظاهر می‌شود و اطلاعات تماس شما را نشان می‌دهد. این لیست که شبیه به کارت ویزیت است، زمانی نشان داده می‌شود که کسی با نام دقیق کسب و کارتان یا کلمه‌ای بسیار نزدیک به آن، به دنبال شما می‌گردد.

چطور چنین پنلی برای کسب و کارتان به دست آورید؟ باید یک لیست Google My Business (ابزاری برای معرفی کسب و کار به گوگل) ایجاد کنید. اگر در حال حاضر چنین پنلی برای کسب‌وکار شما وجود دارد اما شما آن را نساخته‌اید، ادعا کنید که این کسب و کار شماست و هر گونه اطلاعات نادرست در این لیست را اصلاح کنید.

تضمینی برای نمایش آن وجود دارد؟ اگر لیست Google My Business دارید، به احتمال زیاد پس از مدتی، زمانی که افراد به دنبال نام کسب‌وکار شما می‌گردند، پنل نمودار دانش نمایش داده خواهد شد. با این حال، گوگل هیچ تضمینی در مورد هیچ چیز نمی‌دهد. هیچ وقت.

۳. لوکال پک (بسته محلی/بسته سه‌تایی)

types of Google search listings Local 3 Pack انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

اگر شما در جستجوی چیزی هستید که گوگل آن را یک سرویس «محلی» تلقی می‌کند، لوکال پک (بسته محلی یا بسته سه‌تایی)، زیر تبلیغات در لیست‌ جستجو نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال اگر «شرکت‌های آسفالت» و تقریبا هر عبارت دیگری که به کلمه «شرکت‌ها» یا «نزدیک من» ختم می‌شود را جستجو کنید، یک لوکال پک (Local Pack) به شما نمایش داده می‌شود.

چطور می‌توانید در لوکال پک حضور داشته باشید؟ اول، باید لیست Google My Business خود را داشته باشید، سپس شروع به گردآوری بررسی‌های مثبت در گوگل کنید. برای حضور در لوکال پک باید بیش از ۵ بررسی درباره شما ثبت شده باشد. با این حال اهداف بررسی‌های خود را با شرکت‌های دیگری که در لوکال پک حضور دارند، مقیاس بندی کنید.

آیا تضمینی برای نمایش شرکت من در لوکال پک هست؟ نه، این لیست بندی‌ها به شدت به مکان وابسته هستند. بنابراین امیدوار نباشید که در یک لوکال پک برای شهری که آدرس فیزیکی در آن ندارید نمایش داده‌شوید. از طرف دیگر، اگر در شهری با چهار رقیب، که اتفاقا دانش کافی درباره گوگل ندارند، حضور دارید، فرصت خیلی خوبی برای حضور در لوکال پک نسیبتان شده‌است.

۴. پاسخ‌های غنی (Rich Answers)

types of Google search listings Rich Answers انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

نتیجه بسیاری از «چگونه»ها یا عبارات جستجویی که به شکل یک پرسش بیان می‌شوند، یک لیست جستجوی پاسخ غنی است. پاسخ‌های غنی لزوما در بالای صفحه قرار نمی‌گیرند و می توان آن‌ها را در هرجایی از صفحه نتایج جستجو دید. گوگل در صفحات به دنبال پاسخ به سوال مطرح‌شده می‌گردد و سپس گزیده‌ای از صفحه وب سایت و همچنین یک لینک به آن صفحه را نشان می‌دهد.

چگونه محتوای وب سایت شما می‌تواند به عنوان یک پاسخ غنی نشان داده شود؟ مهم‌ترین نکته این است که شما باید پاسخی برای یک سوال معمول بنویسید. بعد از این که به دقت پاسخ خود را آماده کردید، از وبمستر (مسئول سایت) خود بخواهید که در این کار شرکت کند و چند نشانه‌گذاری اسکیما به وب سایت شما اضافه کند. نشانه‌گذاری اسکیما (Schema markup) یک زبان خاص است که به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد به سرعت مهم‌ترین محتوای وب سایت شما را شناسایی و مرور کنند. این نوع مارک‌آپ (نشانه‌گذاری) می‌تواند باعث شود که گوگل پاسخ شما را به عنوان یک پاسخ مناسب برای جعبه پاسخ غنی در نظر بگیرد.

آیا تضمینی وجود دارد که پاسخ من نمایش داده شود؟ نه. آنچه که گوگل نمایش می‌دهد تصمیم نهایی‌اش است. ممکن است به این نتیجه برسد که اطلاعات شما فوق‌العاده هستند، در این صورت اطلاعات شما ارزشمند هستند.

۵. نتیجه ارگانیک نرمال (Normal Organic Result)

types of Google search listings Normal Organic Result انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

زمانی که افراد به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با محتوای صفحه می‌گردند، نتایج جستجوی ارگانیک در زیر آگهی‌ها و لوکال پک نمایش داده می‌شوند.

چگونه می‌توانید وب سایت خود را در نتایج جستجوی ارگانیک نشان دهید؟ اطلاعات معتبر را به همراه شیوه‌های طراحی وب خوب ارائه دهید. اگر سایت شما خوب طراحی‌شده و محتوای خوبی دارد، حتی برای اصطلاحات عمومی که شامل نام تجاری شما نمی‌شوند هم احتمالا در نتایج جستجو نمایش داده خواهد شد. شما باید محتوا ارائه دهید؛ یک جمله و یا یک لیست شما را شاگرد اول گوگل نخواهد کرد. حداقل چند صد کلمه محتوا در هر صفحه داشته باشید تا گوگل بتواند صفحات شما را اسکن کند. کلمات مورد استفاده افراد برای پیداکردن کسب و کارتان را حتما در صفحات سایت بگنجانید.

تضمینی وجود دارد که سایت من به صورت ارگانیک نمایش داده شود؟ همانند هر چیز دیگری، گوگل تصمیم نهایی را می‌گیرد. اغلب وب سایت‌ها در این نوع لیست‌بندی نمایش داده می‌شوند. اگر زمانی که در گوگل نام کسب و کارتان را جستجو می‌کنید، وب سایت شما به این شکل نمایش داده نمی‌شود، باید طراح وب را مسئول آن بدانید. به دست آوردن کلمات کلیدی خاص‌تر آسان تر از واژه‌های وسیع‌تر است. به عنوان مثال، کسب رتبه بالا در عبارت جستجوی «تجهیزات سنگ فرش» از «تجهیزات سنگ فرش کردن برای آسفالت مخلوط داغ» سخت‌تر است. پس، وقتی افراد نام شرکت شما را در گوگل جستجو می‌کنند، هرطور که شده باید در صفحه اول نتایج نمایش داده شوید.

۶. نتیجه ارگانیک با لینک‌های سایت

types of Google search listings Organic Result with Site Links انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

اگر افراد به دنبال نام کسب و کار شما یا چیزی شبیه به آن بگردند، این نتایج نمایش داده می‌شوند، دقیقا مثل نمودار دانش.

چطور می‌توانم این لینک‌های اضافی را به دست بیاورم؟ برای شروع، یک نقشه سایت به گوگل ارائه دهید. میزان ترافیک دریافتی سایت را نیز در نظر بگیرید. اگر تنها ۲۵ بازدید کننده در ماه داشته باشید، ممکن است گوگل احساس کند محتوای سایت شما به اندازه نمایش لینک‌های اضافی مفید نیست.

آیا تضمینی برای نمایش به این شکل وجود دارد؟ نه، اما این نوع نمایش بسیار دست‌یافتنی‌تر از انواع دیگر است. با یک نقشه سایت مناسب، میزان ترافیک کافی و روش‌های طراحی وب خوب، می‌توانید این لینک‌ها را به‌دست بیاورید.

۷. نتیجه ارگانیک با اسنیپت‌های غنی (Rich Snippets)

types of Google search listings Rich Snippets انواع لیست ‌های نتایج جستجو در گوگل

گوگل ممکن است تصمیم بگیرد که اطلاعات اضافی برای توصیف اطلاعات و داده های نشانه گذاری شده، که برای جستجوگران مفید هستند را در فهرست جستجوی شما نمایش دهد. دستورالعمل‌ها و ویدئوها اغلب این نشانه‌گذاری‌های اضافی را دارند، اما سایر انواع محتوا نیز می‌توانند واجد شرایط باشند. ستاره‌های نظرات، تاریخ ارسال و لینک‌های صفحه اضافی همگی در نتایج جستجوی گوگل معمول هستند.

چطور می‌توانید اسنیپت‌های غنی (عباراتی برای توصیف اطلاعات و داده های نشانه گذاری شده) داشته باشید؟ نشانه‌گذاری اسکیمای مرتبط با محتوا را به صفحه اضافه کنید.. این کار به گوگل یک میان‌بر برای پیداکردن محتوای عالی که می‌خواهید به نتیجه جستجوی خود اضافه کنید، می‌دهد. نشانه‌گذاری برای محتوای صفحه شما منحصر به فرد است بنابراین اسکیمای متناسب با محتوای سایت خود را پیدا کنید.

آیا تضمینی برای آن وجود دارد؟ بازهم تصمیم به اینکه چه چیزی را به نتیجه شما اضافه بکند یا نکند، انتخاب گوگل است. اما دستیابی به برخی از موارد راحت‌تر از بقیه است. اسنیپت‌های غنی ارزش تلاش بیشتر را دارند زیرا آن‌ها شما را از دیگر نتایج جستجو جدا می‌کنند و باعث می‌شوند افراد بیشتری بر روی وب سایت شما کلیک کنند. پس از آن گوگل متوجه می‌شود که محتوای شما به جستجوی آن‌ها مرتبط است و به احتمال زیاد با نمایش بیشتر وب سایت شما در نتایج جستجو، به کسب و کارتان پاداش می‌دهد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

تعداد دیدگاهها: 2

  1. Avatar
    فاطمه شعاع

    خیلی عالی بود مطالب و میتونم بگم به نکته های ریز و مهمی اشاره میکنید که کمتر سایت آموزشی به صورت غنی بهشون اشاره داشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت