» آموزش سئو » ابزارهای سئو » این شما و این گوگل آنالتیکس 4
گوگل آنالتیکس 4 - آپدیت جدید گوگل آنالتیکس
ابزارهای سئو

این شما و این گوگل آنالتیکس 4

15 آبان 1399 0026

افزودن تحلیل های متکی بر هوش مصنوعی، رصد عملکرد کاربران در دستگاه‎های مختلف و فراهم ‎سازی ابزارهای کنترل جزئی‌تر برای داده‎ها، از ویژگی‎های آنالیتیکس جدید هستند.

آخرین نسخه از پلتفرم تحلیل وب که آن را با عنوان گوگل آنالتیکس4 میشناسند، هم‌اکنون در دسترس عموم قرار گرفته است. این نسخه‎ی جدید حاوی تحلیل ها و بررسی های گسترده‌تر، یکپارچگی بهتر با تبلیغات گوگل، قابلیت سنجش عملکرد در دستگاه‎های گوناگون و ابزارهای کنترل جزئی‌تر برای داده‎ها است.

گوگل آنالتیکس ورژن 4 - آپدیت جدید گوگل آنالاتیکس
گزارش‎ های جدید در گوگل آنالتیکس4. منبع تصویر: گوگل

این نسخه یک گسترش به تمام معنا و ری برندینگ برای ویژگی «اپ + وب» است که در سال گذشته منتشر گردید و می‌توان آن را اولین گام بزرگ برای تکاملی فراتر از یونیورسال آنالیتیکس دانست.

تحلیل ها و پیش‌بینی‎ های جدید با استفاده از هوش مصنوعی. درحالی‌که پیش‌تر قابلیت به‌کارگیری تحلیل های متکی بر یادگیری ماشینی به آنالیتیکس افزوده شده بود، اما تحلیل ها و پیش‌بینی‎های جدید در گوگل آنالیتیکس 4، می‎توانند الگوهای داده‌‌ای نظیر افزایش تقاضا برای فلان محصول را به‌صورت خودکار به اطلاع بازاریاب‌ها برسانند.

productive ga این شما و این گوگل آنالتیکس 4
نمونه‌ای از معیارهای پیش‌بینی در گوگل آنالیتیکس 4. تصویر: گوگل

از این فناوری برای پیش‎بینی خروجی‎ها نظیر نرخ ریزش و درآمد بالقوه‎ی کسب‎وکار از یک بخش معین از مشتریان نیز بهره می‎گیرند. همین تحلیل ها می‎توانند کمک‎حال مارکترها برای پیش‌بینی اقدامات احتمالی مشتریان در آینده و تمرکز آن‎ها بر مخاطبان ارزشمندتر باشند.

یکپارچه‌سازی بهتر با تبلیغات گوگل. بازاریاب‎ها می‎توانند بازدیدکننده‎های وب‎سایت و اپ را تبدیل به مخاطبان خود کرده و به آن‎ها خدمت‎‌رسانی کنند. فرضاً اگر کاربر به خاطر یکی از کنش‌های خود در وب، شایستگی لازم برای حضور در فهرست مخاطبان را پیدا کند و به‌واسطه‌ی خرید از داخل اپ از فهرست خارج گردد، این فهرست به‌صورت خودکار به‎روز خواهد شد و آن کاربر را حذف خواهد کرد تا دیگر تبلیغات برای او ارسال نشوند.

rvc analytics این شما و این گوگل آنالتیکس 4
گزارش مشاهدات تعاملی در یوتیوب در کنار کراس نتورک، جستجوی گوگل و شبکه‌ی نمایش تبلیغات گوگل. تصویر: گوگل

همچنین گوگل آنالیتیکس 4، کنش‎‌های حاصل از مشاهدات تعاملی در وب‌سایت و اپ یوتیوب را گزارش خواهد کرد.

گزارش‌دهی پیرامون چرخه‌ی حیات مشتری. یکی از درخشان‎ترین تمایزهای میان آنالیتیکس 4 و یونیورسال آنالیتیکس، نحوه‎ی تنظیم گزارش‎ها است.

راسل کچام که نقش مدیر گروه کالا برای گوگل آنالیتیکس را ایفا می‎کند، طی مصاحبه ای ادعا کرد: «تمامی گزارش‎های موجود در نسخه‏ی بتای “اپ + وب” مجدداً سازمان‌دهی شدند، تعدادی افزونه‎ را اضافه کردیم و هم‌اکنون نحوه‌ی سازمان‌دهی آن‎ها پیرامون چرخه‎‏ی حیات مشتری است».

گزارش‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‎اند که کمک‌حال بازاریاب‎ها برای آنالیز جزئیات؛ بخصوص از سفر مشتری باشند. گوگل می‌گوید: «مثلاً می‌توانید با بهره‎گیری از گزارش جذب کاربر، کانال‎هایی که موجب هدایت مشتریان شده‎اند را مشاهده کنید و سپس با استفاده از گزارش‎‏های تعامل و نگه‎داری، کنش‏‎های این مشتریان و تداوم حضورشان پس از تکمیل خرید را شناسایی کنید».

همچنین یکی از اهداف آنالیتیکس جدید، فراهم‎سازی یک دید کامل‌تر از نحوه‎ی تعامل مشتریان و کسب‌وکار در دستگاه‎ها و کانال‎های مختلف و ارائه‎ی آن به بازاریاب‎ها است. بازاریاب‎ها می‎توانند شناسه‎ی کاربری خود را ارائه دهند یا گوگل سیگنالز را فعال کنند تا با حذف کاربران تکراری در دستگاه‎های گوناگون، گزارش‎دهی و هدف‎گیری؛ تبلیغات بهینه‎تری را داشته باشند.

ردیابی ایونت ( Event ) بدون کد. گسترش ویژگی‏های بدون کد به بازاریاب‎ها اجازه می‎دهد تا کنش‌های مهم داخل سایت یا اپ نظیر اسکرول صفحه یا پخش ویدئو را – به‌صورت آنی – رصد و ردیابی کنند، بدون اینکه نیاز به افزودن کد جدید یا نصب ابزار ردیابی ایونت در گوگل تگ منیجر باشد. در یونیورسال آنالیتیکس، ردیابی ایونت نیازمند پردازش مضاعف ازجمله سنجش دوره‎ی عدم حضور کاربران بود و آماده‎سازی داده‎ها عموماً یک روز طول می‎کشید.

ابزارهای کنترل جزئی‎تر برای داده‎های کاربر. آنالیتیکس 4 گزینه‎هایی را در اختیار تبلیغ‎کننده‎ها می‎گذارد تا کمک‌حال آن‎ها برای عدم تخطی از مقررات داده‎ها نظیر GDPR و CCPA باشند.

«حالت کسب مجوز (کانسنت مود)» برای سایت‎هایی طراحی شده که باید رضایت کاربر برای گردآوری داده‎های آنالیتیکس را دریافت کنند. این حالت جدید، رضایت‌نامه‎های مجزایی را برای تحلیل داده‎ها و تبلیغات فراهم می‎کند. کچام می‎گوید: «در نسخه‎های پیشین گوگل آنالیتیکس که فاقد این میزان از جزئیات بودند، مشاهده می‎شد که مشتریان به‌کل قابلیت تحلیل را سلب می‎کردند و بدین ترتیب ارزش مرتبط با تحلیل داده‎های آن کاربر، در داده‎هایمان لحاظ نمی‎شد».

datad dlshn این شما و این گوگل آنالتیکس 4
ارائه‎ی درخواست حذف داده در گوگل آنالیتیکس 4. تصویر: گوگل

قابلیت حذف داده نیز ارتقا یافته و به کسب‎وکارها اجازه‎ی پیروی از درخواست‎های حذف داده‎ی کاربران را می‎‏دهد، بدون اینکه مجبور باشند داده‎های بیش‌ازحد را حذف کنند. همچنین یک حالت پیش‌نمایش برای کسب‎وکارها در نظر گرفته شده تا داده‎هایی که در صدد حذفشان هستند را تایید کنند.

تحلیل در آینده‎ی بدون کوکی. با حذف کوکی‌های شخص ثالث، گوگل پیش‌بینی می‎کند که کمبود داده تبدیل به یک امر متعارف شود. بنابراین وظیفه‎ی پر کردن این خلأهای داده‌ای بر دوش یادگیری ماشینی خواهد بود.

کچام می‌افزاید: «بهره‎گیری از یک مجموعه‎ی ترکیبی از داده‎ها، افزایش خواهد یافت: هنوز هم داده‎های ایونت ها را خواهیم داشت، اما فاقد شناسه‎ی کاربر هستند و نمی‌توانیم منبعشان را تعیین کنیم. در مجموع از خلأ داده رنج خواهیم برد. هم‌اکنون هیچ خبر ویژه‌ای در این زمینه نداریم اما قرار است طی سال آینده، از مدل‌سازی یادگیری ماشینی برای پشتیبانی انواع گوناگون تحلیل در گوگل آنالیتیکس بهره بگیریم».

او چنین نمونه‎ای را ارائه داد: «می‌توانیم حالت‎های تحلیلی گوناگون را به کار بگیریم که شاید تاکید کمتری بر جنبه‎ی تحلیل کاربر داشته و تمرکز مضاعفشان بر روی رفتارها باشد».

این موضوع چه اهمیتی دارد. محصول جدیدمان گوگل آنالیتیکس 4، قابلیت تحلیل چندکاناله و کامل‎تر بر روی چرخه‎ی حیات مشتری را فراهم می‎کند و با بهره‎گیری از بازاریابی پیش‌بینی‎کننده، فراهم‎سازی اطلاعات بیشتر و ارائه‎ی راهکارهای بهینه برای بهره‎گیری از آن تحلیل ها، این داده‎ها را کاربردی‌تر خواهد کرد.

در هنگام ایجاد یک سایت جدید، گوگل آنالیتیکس 4 گزینه‎ی پیش‌فرضتان خواهد بود. البته نسخه‎ی پیشین یعنی یونیورسال آنالیتیکس نیز کماکان وجود خواهد داشت، اما گوگل به دارندگان سایت توصیه می‎کند که هر دو را به‌صورت موازی به کار بگیرند. هم‌اکنون تمام تلاش‎ها متمرکز بر توسعه‎ی GA4 شده است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت