» تحلیل » بزرگترین پلتفرم سلامت کشور، بسینا نام دارد
بسینا | Besina
تحلیل

بزرگترین پلتفرم سلامت کشور، بسینا نام دارد

3 بهمن 1400 50325

مبحث سلامت همواره یکی از مباحث مهم و کلیدی است که هر دولتی در دستور کار خود دارد. در اکوسیستم استارتاپی ایران هم سلامت راه خود را پیدا کرده و در سالهای اخیر رشد قابل توجهی به خصوص در بخش سلامت دیجیتال داشته است. این رشد در طی پاندمی کرونا به دلیل پی بردن بیماران به نقش مهم و کلیدی ویزیت آنلاین، سرعت بالاتری به خود گرفته است. در کنار این رشد، رگولاتوری نیز تلاشهای فراوانی برای توسعه این بازار به انجام رسانده است. سلامت، موضوع مهم و پیچیده ای است و سلامت دیجیتال نیز بخشهای مختلفی را شامل میشود. اغلب استارتاپهای حوزه سلامت در ایران، بومی سازی شده نسخه های خارجی هستند که گاهی به دلیل نبود زیرساختها یا پذیرفته نشدن از سمت بازار هدف برخی از فیچرهای همتایان خارجی خود را نیز دارا نیستند.

در فرآیند درمان سه جز درگیر هستند، اول، بیماری که درد دارد و نیاز به درمان، اما درمان را نمیداند. دوم، پزشک که درد را تشخیص میدهد و درمان را میداند و تجویز میکند. سوم، داروخانه، بیمارستان و آزمایشگاه که در صدد درمان صادر شده از سمت پزشک برمی آیند. این خلاصه ای از روند درمان است که استارتاپهای سلامت سعی در دیجیتالی کردن این فرآیند دارند.

بسینا یا همان دکتر نکست، بیمار وارد فرآیند نوبت دهی میشود و نوبت گیری اتفاق می افتد. بیمار میتواند پرونده پزشکی خود را همراه داشته باشد و به آنچه پزشکان در پلتفرم ثبت کرده اند واقف باشد و دستورات مصرف را ببیند.

تفاوت دیگر این پلتفرم با بقیه رقبایش در این است که آموزشهایی برای مصرف داروهایی مثل اسپری بینی، قلم انسولین، قطره چشمی و… به صورت ویدئویی دارد و بیماران میتوانند سوالات خود در خصوص مصرف را نیز مطرح کنند.

در حقیقت ویزیت مجازی در بسینا بر اساس پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک بیمار است.

اینکه پزشک به صورت کامل به پرونده بیمار دسترسی داشته باشد، سوابق، جراحی ها، آلرژی ها، آزمایشات، سوابق خانوادگی و… را در لحظه رصد میکند و اطلاعات جدیدی از سمت خود را نیز به این اطلاعات اضافه میکند، این امکان برای پزشکان با تخصصهای مختلف در مطب های سنتی وجود نداشت، اما در استارتاپهای سلامت دیجیتال میسر شد. البته پزشکان در ابتدا به دلیل زمانبر بودن و نامناسب بودن تجربه کاربری و بی علاقگی آنها به صنعت دیجیتال در این مورد مقاومت داشتند اما وجود رابط کاربری و رصد پرونده بیمار و امکان این رصد بر گوشی موبایل یا تبلت این مقاومت را کم کرد.

بسینا این قابلیت را به پزشکان ارائه داد که تجویز و شرح حال بیمار را به به اپلیکیشن بگویند و نیازی به پروسه تایپ زمانبر نباشد و این قابلیت برای لغات تخصصی پزشکی نیز وجود دارد. همچنین پزشک میتواند با آپلود آزمایشها و عکسهای بیمار، بدون اسکنر، تنها با دوربین گوشی، فیلدهای مربوط به این اطلاعات را در پرونده بیمار پر کند و این مزیتها نه تنها از سرعت فرآیندهای سنتی کمتر نیستند بلکه در سرعت و سهولت به مراتب بهترند.

از زمانیکه نسخه الکترونیک الزامی شد، بیمه ها اجبار کردند که با سیستم آنها نسخه نویسی کنند که آن سیستم های پر از فیلد و کاربر ناپسند موجب بروز مشکلات فراوانی در سلامت دیجیتال شد. اما در این پلتفرم با وجود دیتابیسی از داروها و تداخلات دارویی که به کمک هوش مصنوعی کار میکند، پزشک میتواند تنها با چند کلیک ساده نسخه الکترونیک خود را تجویز کند. البته نسخه نویسی هم قابلیت تبدیل صوت به نسخه را دارد.

مورد دیگری که در نمونه های مشابه نوبت دهی آنلاین اتفاق می افتاد مقاومت منشی های مطب بود، اگرچه قرار بود این سامانه ها برای سهولت کار منشی به مطب ها اضافه شوند اما منشی ها نگرانی از دست دادن شغل یا حس نامفید بودن را نسبت به این سامانه ها داشتند. در این پلتفرم که به عنوان بهترین در کشور مطرح است، دسترسی و امکانات مختلفی برای منشی تعریف میشود که مقاومت او را نیز از میان بردارد.

جالب است بدانید در پلتفرم بسینا روزانه نزدیک به ۳۰هزار نسخه الکترونیک توسط ۳هزار پزشک تجویز میشود! این آمار قرار است تا اسفندماه به ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار نسخه برسد.

آمار رشدی که بسینا از خود منتشر کرده است ماهانه ۱۰۰درصد نسبت به ماه قبل بوده است و این نشان میدهد که نسخه ها و پزشکان هرماه و برابر ماه قبل میشوند.

بسینا داستان تولد جالبی دارد که طی یک پیووت به وجود آمده است، حدود سه سال و نیم پیش استارتاپی به نام مدگو در حیطه گردشگری سلامت در مجموعه علی بابا شروع به کار کرد، آن زمان شرایط ایران برای همچین کسب و کارهایی خیلی مناسب نبود. در مدگو، یکی از چالشهایی که مطرح بود این بود که توریست بیمار پس از جراحی یا درمان و بازگشت به کشور خود نیاز به پیگیری یا ویزیت از سمت پزشک خود داشت و در این فرآیند، پرونده پزشکی نیاز بسیار مهمی بود که در نسخه کاغذی مشکلات فراوان به همراه داشت. مدگو با فراهم کردن زیرساختی برای پرونده های الکترونیک توریستها این مشکل را حل کرده بود.

تا در سال ۹۸ با شیوع ویروس کرونا صنعت توریسم درمانی با توقف رو به رو شد. همین جا بود که در مجموعه، ایده های مختلفی مطرح شد و تحقیقات بازار استارت خورد.

دو راه حل بیشتر نبود، یا تعطیلی مدگو یا پیووتی که با پیش بینی یکساله پاندمی میتوانست به کسب و کار کمک کند. همین شد که در فروردین ۹۹ بسینا متولد شد.

وقتی از دیجیتالی شدن صحبت به میان می آید، ثبت اطلاعات و تحلیل دیتا پررنگ میشود. استارتاپهای سلامت دیجیتال ایران که یا خدمات ثبت نوبت یا ویزیت آنلاین یا… را ارائه میدادند عملا دیتای کاملی ثبت نمیکردند و تنها بخش کوچکی از فرآیند سلامت دیجیتال را پوشش میدادند.

بسینا با وجود زیرساختی که از پرونده های الکترونیک از مدگو داشت، حدود ۱۰۰پلتفرم جامع مشابه را در دنیا بنچ مارک کرد.

البته این پلتفرمها نیاز به بومی سازی داشت. در نمونه های خارجی ویزیت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان میبرد که در ایران این زمان بین ۵ الی ۷ دقیقه است و البته علاقه کمی در پزشکان در ابزارهای الکترونیک دیده میشد که بسینا توانست این چالشها را حل کند و لقب بزرگترین پلتفرم سلامت کشور را به خود اختصاص دهد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 3.43
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت