» تحلیل » همه چیز درباره فضای کار اشتراکی
فضای کار اشتراکی یا دفاتر کار اشتراکی
تحلیل

همه چیز درباره فضای کار اشتراکی

16 دی 1400 40159

اغلب استارت‌آپ‌ها و یا افرادی که دارای مهارت مناسب و ایده‌ی جدیدی هستند، برای عملی کردن آن‌ها نیازمند فضایی برای برگزاری جلسات، هماهنگی و کار گروهی دارند. از طرفی در ابتدای کار به دلیل شرایط خاص پروژه و بودجه‌ی کم آن ممکن است فراهم کردن فضایی مانند شرکت برای جلسات، توجیه اقتصادی نداشته باشد. همچنین اعضای تیم نمی‌توانند در خانه و به تنهایی کار کنند چراکه شرایط و امکانات کاری مناسبی فراهم نیست و پروژه‌های این چنینی نیاز به کار و مشارکت گروهی دارند. فضای کار اشتراکی راه‌حلی مناسب برای رفع مشکلات کارآفرین‌ها و فرلنسری‌ها است که علاوه بر عملی کردن ایده‌های خود می‌‌توانند به نوآوری برپردازند و با افراد بیشتری تعامل برقرار کنند. اگر نمی‌دانید فضای کار اشتراکی چیست در ادامه مطلب همراه ما باشید!

فضای کار اشتراکی چیست؟

Coworking Space نوعی از ارائه خدمات به کسب ‌و کارها محسوب می‌شود که از طریق فراهم کردن دفتر کار اشتراکی برای کسب‌وکارهای مستقل یا همکار به آن‌ها در جهت اهدافشان کمک می‌کند. مخاطب اصلی فضای کار اشتراکی فریلنسر است. اما برخی از کسب‌وکارها نمی‌توانند هزینه‌های فراهم کردن یک فضای کار یا دفتر را تأمین کنند. به همین دلیل تا زمان فراهم شدن امکانات مناسب و دفتر از فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند. استفاده از فضای کار اشتراکی فقط محدود به کسب ‌و کارهای تازه کار و کوچک نیست. گاهی در یک مقطع زمانی خاص پیش می‌آید که یک شرکت بزرگ تعداد زیادی پرسنل بیش از ظرفیت خود داشته باشد. در این هنگام می‌تواند از طریق گرفتن تعداد مشخصی عضویت در فضاهای کار اشتراکی از امکانات و فضای خوبی برای کار بهره‌مند شود. فردی که فضای کار اشتراکی را در اختیار سایرین قرار می‌دهد، در صدد تأمین یک فضای کاری در کنار امکانات و تجهیزات اداری مورد نیاز برمی‌آید.

 

ویژگی ‌های فضا های کار اشتراکی

این گونه مکان‌ها فضای کار اشتراکی را فراهم می‌کنند که امکان دسترسی به آن‌ها به‌ صورت شبانه روزی فراهم است. دارای اتاق کنفرانس هستند که قابلیت اجاره و رزرو دارد. اینترنت وای فای، تلفن، فکس و پرینتر مشترک و همچنین سیستم تلفن داخلی دارند و در فضایی دیگر دارای آشپزخانه، دستشویی و سالن انتظار مشترک هستند.

هزینه فضای کار اشتراکی

هر فضای کار اشتراکی خاص از مدل گوناگونی از کسب ‌و کار استفاده می‌کند؛ برای نمونه نحوه مدیریت تعدادی از آن‌ها به‌ صورت مشترک است، بنابراین به عنوان سازمان غیرانتفاعی محسوب می‌شوند و مبلغ دریافتی آن‌ها تنها برای تأمین هزینه‌های دفتر است؛ در مقابل برای استفاده از برخی فضاهای اشتراکی باید حق اشتراک بصورت ثابت پرداخت کرد یا با توجه به تعداد روزهایی در هفته، ماه یا سال که از فضا استفاده شده است اجاره پرداخت کرد. معمولاً، یک فضای کار اشتراکی گزینه‌های متفاوتی ارائه می‌دهد تا مناسب نیاز افراد مختلف باشد. تعدادی از سازمان‌ها هم هستند که مکان‌های متفاوتی دارند که قابل دسترس برای تمام  اعضا هست اما سایر فضاها برای دسترسی رایگان اعضا به همه ساختمان‌های عضو گروه، ویزایی با عنوان «ویزای فضای کار اشتراکی» صادر می‌کنند.

فرهنگ فضای کار اشتراکی چیست؟

یک فضای کار اشتراکی با دفاتر کار معمولی بسیار متفاوت است. شور و هیجان بسیاری در این فضا حاکم است. تعدادی از افرادی که از فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند به ‌طور خصوصی در میزهای خود بر کار خود متمرکز هستند. در مقابل افراد دیگر در میزهای بزرگ اشتراکی با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنند. فرهنگ فضای کار اشتراکی به این صورت است.

فضاهای کار اشتراکی درواقع دفاتر کاری مشترک هستند که فضایی مقرون ‌به‌ صرفه‌ای را برای افرادی که نمی‌خواهند به تنهایی در خانه یا کافی‌شاپ کار کنند، فراهم می‌آورند. این فضاهای کار اشتراکی علاوه بر مزایایی که دارند، یک گروه هم فراهم می‌کنند. افرادی که علاقه به استفاده از فضاهای اشتراکی دارند بیشتر فریلنسر، کارآفرین، استارت آپ‌ و تیم‌های کوچک هستند که نیاز به دسترسی به یک فضای منعطف دارند.

مهم‌ترین مزیت فضای کار اشتراکی چیست؟

در کنار فرهنگ، مهم‌ترین مزیت فضاهای کار اشتراکی مسئله‌ی کاهش هزینه است. در فضاهای اشتراکی شرایط به گونه‌ای فراهم است که صاحبان کسب‌وکار می‌توانند بجای خرید یا اجاره‌ی یک دفتر و تجهیز کردن آن که هزینه‌های بسیار زیادی را به کسب‌وکار تحمیل می­کند، امکانات مورد نظر خود را اجاره کرده و هزینه‌ها را کاهش دهند. هزینه‌ی عضویت در فضا بر اساس خواسته‌ی فرد می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی افراد درخواست استفاده از یک میز خصوصی را دارند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از میز اشتراکی برای تیمشان استفاده کنند که هزینه‌ی هر کدام متفاوت است.

فریلنسرها

بهترین گزینه برای یک فریلنسر استفاده از فضاهای کار اشتراکی است زیرا انتخاب ساعت و برنامه کاری قابل انعطاف خواهد بود و مهم‌تر از همه اینکه آن‌ها احساس تنهایی نمی‌کنند! فریلنسرها می‌توانند به جای اینکه تنها در خانه یا کافی‌شاپ کار کنند، در جمع بودن و با سایر افراد فعالیت داشته باشند.

استارت آپ ‌ها

فضای کار اشتراکی برای استارت‌آپ‌ها بسیار مناسب و دارای مزایای بسیاری است. از جمله مزایای آن انعطاف‌پذیری و هزینه کمی است که دارند. علاوه بر آن فضاهای کار اشتراکی برای اجاره‌ی دفتر تعهدات سنتی معمول را ندارند. حضور تیم‌های کوچک در فضاهای کار اشتراکی موجب آشنایی با دیگر افرادی که حضور دارند می‌شود و شانس همکاری و مشارکت با متخصصان و افراد حرفه‌ای را ایجاد می‌کند. ارتباط پیدا کردن افراد مناسب در زمانی مناسب، موجب می‌شود که کارآفرین‌ها برای استارت‌آپ خود هم بنیان‌گذار پیدا کنند.

ایده فضای کار اشتراکی نتیجه ‌بخش بود

از آنجایی که بین ماهیت فضای کار اشتراکی و اهداف فریلنسرها و استارت آپ‌ها یک توازن ذاتی وجود دارد، فضاهای کار اشتراکی برای تیم‌های کوچک مناسب هستند. در تحقیقات اخیر دریافتند که بازدهی کارکنان در فضای کار اشتراکی با دفاتر سنتی کار یک تفاوت قابل توجه وجود دارد. در واقع افرادی که از فضاهای کار اشتراکی استفاده می‌کنند، رفتار متفاوتی دارند که ریشه­ ی تفاوت را می­توان در محیط کار پیدا کرد زیرا احساس کار هدفمند، کنترل بیشتر و تعلق به یک گروه با فضای کار اشتراکی ارتباط مستقیم دارد. با گذشت زمان و بعد از اثر بخشی فضای کار اشتراکی، سازمان‌های بزرگ‌تر هم به گروه مخاطبان پیوسته‌اند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.08
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت