» مارکتینگ » همه چیز درباره قیف بازاریابی
قیف بازاریابی چیست
مارکتینگ

همه چیز درباره قیف بازاریابی

16 دی 1400 60114

اگر در زمینه فروش و بازاریابی آنلاین فعال باشید، احتمالا اسم قیف بازاریابی به گوشتون خورده. به طور کلی بازاریابی مهارت ارزشمندی هست که می‌تونه در جهت افزایش فروش و موفقیت یک برند تجاری تاثیرات مثبتی رو از خود به جا بزاره. در بین تکنیک‌ها و مفاهیم رایج فروش و بازاریابی، قیف بازاریابی یکی از کاربردی‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در موفقیت یک کسب و کار هست.

در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل با مفهوم این قیف، اجزای تشکیل‌دهنده و همچنین مزیت‌های اون آشنا بشید.

 

قیف بازاریابی چیه و چه کاربردی داره؟

به زبان ساده باید بگیم که قیف بازاریابی در واقع متشکل از تمام مراحلی هست که یک مشتری در قبل، هنگام و بعد از خرید آن‌ها را پشت سر میزاره. این قیف نحوه عملکرد و عوامل موثر در تصمیم‌گیری مشتری رو مورد بررسی قرار می‌ده و به شما می‌گه که باید چه مراحلی با موفقیت طی بشن تا در آخر مشتری خرید خودش رو انجام بده و با خوشحالی از مغازه، پیج یا وبسایت شما بیرون بره! حالا چرا قیف؟ در واقع دلیل این نامگذاری به فرایند و مراحل اصلی خرید برمیگرده که طبق اون مشتری شروع به تماشا، بررسی و مقایسه انواع کالا می‌کنه و کم کم که به سمت خرید محصول گرایش پیدا می‌کنه، گزینه‌های پیش روی اون یکی پس از دیگری حذف میشن و در آخر مشتری با انتخاب‌هایی محدود مطابق با سلایق و خواسته‌های خود خرید رو قطعی می‌کنه.

طبق مراحل قیف بازاریابی به هر میزان که مشتری به سمت انتهای قیف یا به عبارتی دیگر انتهای روند خرید می‌رسه، با گزینه‌ها و تصمیمات محدود‌تری مواجه خواهد شد که در نهایت بر اساس داده‌های موجود و سطح نیاز خودش تصمیم می‌گیره که اون کالا رو از شما بخره یا خیر!

پس شما باید با شناخت دقیق این مراحل و داشتن مهارت‌های لازم برای تاثیرگذاری روی مشتری‌ها، بتونید اونارو تا پایان قیف همراهی کرده و یک اقدام معمولی رو به یک خرید موفق تبدیل کنید.

۶ مرحله اصلی یک قیف بازاریابی:

تا اینجا به طور کلی با نحوه عملکرد قیف بازاریابی آشنا شدید. در ادامه با ما همراه باشید تا ۶ مرحله اصلی این قیف رو مورد بررسی قرار بدیم.

 

آگاه شدن:

اولین مرحله در شکل‌گیری قیف آگاهی است. همانطور که از اسمش پیداست توی این مرحله مشتری برای اولین بار با برند، خدمات یا محصولات کسب و کار شما آشنا میشه. حالا این آشنایی می‌تونه از طریق معرفی مشتری‌های فعال شما، تبلیغ‌های رسانه‌ای و یا جستجوی خود مشتری صورت بگیره. توی این مرحله فرایندی مهم به نام جذب مخاطب شروع میشه که بر اساس اون شما باید تمام تلاشتون رو بکنید تا بتونید در نگاه و مراجعه اول مشتری رو جذب خدمات یا محصولات خودتون کنید و تمام توانتون رو به کار بگیرید تا این فرد رو از یک مشتری ساده به یک مشتری بالقوه تبدیل کنید. با این کار شما مشتری رو بیشتر به سمت انتهای قیف هدایت می‌کنید.

ایجاد علاقه:

مرحله بعدی قیف بازاریابی ایجاد علاقه‌مندی در افراد هست. در این مرحله مشتری با توجه به آگاهی و تصمیم خودش به برند شما توجه می‌کنه و شما باید در این بین فرایند جذب رو به پرورش تبدیل کنید. مهم‌ترین عامل در پرورش مشتریان بالقوه، برقراری ارتباط هست. در واقع شما باید از راه‌های مختلفی با مشتریان خودتون ارتباط صمیمی و دوستانه‌ای برقرار کنید و به اونا حس خوبی رو منتقل کنید. مشتریان با مشاهده توجه و پیگیری شما گرایش بیشتری به سمت خرید محصولات یا استفاده از خدمات پیدا می‌کنند.

پس در این مرحله سعی کنید از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با مشتریان جذب شده خودتون ارتباط برقرار کنید و اونارو در جریان فعالیت‌های جدید بزارید.

 

توجه:

مرحله سوم قیف بازاریابی، توجه است که در آن مشتری عادی به یک مشتری بالقوه تبدیل شده است و با کمی هوشمندی و توجه می‌تونید روی اونا تاثیر بسزایی بزارید. در این مرحله اهمیت و عملکرد بازاریابی مشخص میشه و طی آن بازاریابان باید از طریق ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و شبکه‌ها اجتماعی به صورت مستقیم با مشتریان کسب و کار ارتباط برقرار کنن و اونا رو در جریان رویداد‌ها، تخفیف‌ها، اطلاعیه‌ها، نظرسنجی‌ها و مواردی از این دست قرار بدن. مرحله توجه با میزان تاثیرگذاری بازاریابی رابطه مستقیم داره و به هر نسبت که شما بتونید هوشمندانه‌تر و اصولی‌تر روی مشتریان بالقوه تاثیر بزارید، به نسب اونا هم بیشتر ترغیب به خرید میشن و به مراحل پایانی قیف می‌رسن.

 

تصمیم ‌گیری:

مرحله چهارم قیف بازاریابی مربوط به تصمیم‌گیری مشتری است. حالا وقت این رسیده که مشتری شما تصمیم نهایی خودش رو برای خرید یا عدم خرید یک محصول یا استفاده از خدمات خاصی بگیره. این مرحله پس از ایجاد علاقه‌مندی به وجود میاد و در صورت نهایی شدن به خرید منتهی می‌شود. در مرحله تصمیم‌گیری نیز بازاریابی اهمیت بسیار زیادی دارد و مهم‌ترین عامل اون هم پیگیریه! فرض کنید که مشتری شما کالا یا خدماتی رو داخل سبد خرید خود قرار داده، ولی بعد از چند روز هنوز خرید خودش رو قطعی نکرده. یا اینکه مشتری شما مشاوره‌ای در خصوص خرید محصولات دریافت کرده و همچنان خریدی انجام نداده. در چنین شرایطی بازاریاب باید با برقراری ارتباط و پیگیری دلیل عدم قطعی شدن سفارش رو متوجه بشه و با توجه به این دلیل، راهکار‌ها و پیشنهاد‌های ویژه خودش رو به مشتری عرضه کنه تا بیشتر از قبل انگیزه خرید رو توی اون به وجود بیاره.

به طور کلی در این مرحله از قیف بازاریابی باید تلاش کنید تا مشتری قانع به خرید خرید بشه و مطمئن بشه که بهترین گزینه موجود برای خرید، همین گزینه هست!

 

ارزیابی:

بعد از طی شدن این مراحل، ارزیابی صورت می‌گیره که طی اون مشتری تصمیم نهایی خودش رو در خصوص خرید گرفته و به طور قطعی قصد داره تا محصول رو بخره. حالا مشتری شما در حال ارزیابی و مرور سفارش خودش هست و سعی می‌کنه تا یک بار دیگه خرید خودش رو با خواسته‌ها و سطح نیازش مطابقت بده. در این مرحله از قیف بازاریابی همچنان شما باید بهترین گزینه‌ها رو به او ارائه بدید تا در نتیجه مرحله ارزیابی به خرید قطعی با رضایت قلبی منتهی بشه.

 

خرید نهایی:

در آخر پس از طی شدن ۵ مرحله اصلی، خرید نهایی مشتری صورت می‌گیره. تبریک! به پایان قیف رسیدیم و شما موفق شدید کالا یا خدمات خودتون رو به مشتری بفروشید. پیشنهاد می‌کنیم که حتما بعد از خرید نهایی با مشتری ارتباط برقرار کنید تا در جریان میزان رضایت، نظرات، انتقادات و پیشنهادات اون قرار بگیرید و با توجه به آن‌ها در جهت پیشرفت و توسعه مثبت کسب و کار خودتون قدم بردارید.

 

مزیت ‌های قیف بازاریابی:

تا اینجا به صورت کامل با مراحل و اجزای تشکیل‌دهنده یک قیف بازاریابی آشنا شدید. در ادامه قصد داریم به شما رو با مزیت‌های این قیف آشنا کنیم.

شناخت موانع موجود در کسب و کار:

از طریق این قیف می‌تونید با توجه به مراحلی که یک مشتری تا پایان طی می‌کنه، صرف نظر‌ها، تصمیمات قطعی و غیر قطعی، دودلی و… به موانع و مشکلات موجود در کسب و کار خودتون پی ببرید و سعی کنید تا اونارو در جهت تاثیرگذاری بیشتر بر مشتریان اصلاح کرده و از بین ببرید.

 

آشنایی با سلایق مشتریان:

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی قیف فروش آشنایی شما با سلایق و علایق مشتریان هست. در واقع شما می‌تونید با توجه به روند کسب و کار خود تلاش کنید تا بیشتر با تفکرات و گرایشات جامعه هدف خودتون آشنا بشید و با توجه به آن‌ها تلاش کنید تا به روز و مطابق با سلایق این افراد انواع محصولات و خدمات خود را به صورت عمومی معرفی کنید. به عنوان مثال اگر شما یک فروشنده لباس هستید، می‌تونید با توجه به میزان فروش و علاقه مشتریان به برخی محصولات، طبق مد روز پیش برید و محصولات عامه پسند‌تری رو به فروش برسونید. این مورد در تمام مشاغل و حوزه‌های فعالیتی صدق می‌کنه و شما می‌تونید از طریق این قیف بیشتر با سلایق، علایق، گرایشات، نیاز‌ها، خواسته‌ها و توقعات مشتریان خود آشنا بشید.

 

بازاریابی هدفمند و موثر:

به عنوان دیگر مزیت این قیف باید به تاثیر آن در بازاریابی هدفمند کسب و کار اشاره کنیم. همانطور که در بخش قبل گفتیم، زمانی که شما با علایق و خواسته‌های مشتریان خودتون آشنا باشید، بهتر می‌تونید با اونا ارتباط برقرار کرده و محصولات خودتون رو در معرض دید عموم قرار بدید. پس با توجه به این موضوع می‌تونید با به کارگیری این روش یک بازاریابی دقیق، هدفمند، هوشمند و تاثیر‌گذار داشته باشید و بتونید به بهترین شکل بر روی مشتریان بالقوه خودتون تاثیر بزاید تا به مرحله خرید نهایی سوق داده بشن.

 

قیف بازاریابی، تاثیرگذار و کاربردی!

در این مقاله به طور کامل شما رو با ساختار کلی، اجزای تشکیل‌دهنده و همچنین مزیت‌های قیف بازاریابی یا همون قیف فروش آشنا کردیم و تک تک موارد ذکر شده رو مورد بررسی و واکاوی قرار دادیم. در صورتی که تا الان از این تکنیک کاربردی بی‌خبر بودید، وقت رو بیشتر از این از دست ندید و سریعا این روش رو سرلوحه بیزینس خودتون قرار بدید تا بتونید با توجه به کاربرد و نحوه عملکرد اون، برندی مطرح، فروشی موفق و مشتریانی رضایت ‌مند‌ تر داشته باشید.

امیدوارم از این مقاله آموزشی نهایت استفاده رو برده باشید و بتونید در مسیر رشد و توسعه کسب و کار خودتون قدم‌های مثبتی بردارید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
Avatar

تیم تحریریه دی ام رمپ

ما واحد تحریریه دی ام رمپ هستیم. تحقیق میکنیم و مطالب مفید رو باهاتون به اشتراک میگذاریم. باهامون همراه باشین و با نظراتتون ما رو خوشحال کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت