» بازاریابی محتوا » ۱۵ نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال ۲۰۲۲
15 نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال 2022
بازاریابی محتوا

۱۵ نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال ۲۰۲۲

13 دی 1400 2228

شاید امروزه کلمه بازاریابی محتوایی را بسیار شنیده باشید. در واقع نوع محتوای شما بسیار ارزشمند است. در اصل محتوای شما باید بتواند در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن پیام را به مخاطب شما بفهماند. بازاریابی محتوایی در دنیای مارکتینگ از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله می خواهیم ۱۵ نکته کاربردی بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۲۰ را مورد بررسی قرار دهیم.

 

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت زیادی برای کسب‌ و کارها دارد؟

۱٫برای چه افرادی محتوا تولید می کنید

اولین قدم برای تولید محتوا شناخت پرسونای مشتری است. در واقع شما باید بدانید برای چه افرادی محتوا تولید می کنید. شما قبل از اینکه بخواهید نوع محتوا مشخص کنید باید مشتریان خود را دسته بندی کنید. به عنوان مثال اگر محتوای شما برای کودکان و نوجوانان است شما باید از داستان ها و محتوای مناسب کودکان استفاده کنید. پس اولین قدم شناخت پرسونای مشتری است.

 

۲٫موضوعات با ترافیک بالا را انتخاب کنید

برخی ابزار مانند شبکه های اجتماعی و ایمیل می توانند کاربرانی را وارد کسب و کار ما کنند، اما یکی از پرکاربردترین ابزارها که می تواند کاربرانی منحصر به فرد را وارد کسب و کار ما کند، جستجو در گوگل است. تولید بلاگ و تولید محتوا با پتانسیل بالا ترافیک می تواند کاربران بسیار را وارد سایت ما کند. بنابراین باید درباره موضوعات مهم و پر ترافیک، محتوا تولید کرد. برای این کار شما می توانید از چند راه استفاده کنید:

 • سرچ در گوگل و پیشنهادات گوگل
 • استفاده از Related Searches google
 • استفاده از ابزارها مانند ahrefs

 

۳٫سایت رقبا از نظر محتوا تحلیل کنید

یکی از روش ها برای تولید محتوای مناسب تحلیل سایت رقبا از نظر محتوا است. در واقع شما با تحلیل رقبای خود متوجه میشوید که کاربران بر چه موضوعاتی تمرکز می کنند و برای آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است. برای این کار شما می توانید از ابزارهایی مانند ahrefs، moz استفاده کنید. این ابزار میزان ترافیک و موضوعاتی که برای آنها محتوا تولید شده را تحلیل می کنند.

 

۴٫اولویت بندی موضوعات با توجه به کسب و کار

موضوعات انتخابی سایت شما باید براساس مدل کسب و کار شما باشد. در واقع محتوای تولید شده باید به مخاطبان این پیام را برساند که فعالیت کسب و کار شما به چه صورت است. اگر شما بیایید محتوای خود را فقط بر اساس میزان ترافیک انجام دهید، این کار بیهوده خواهد بود و کاربران برای محتوای شما ارزشی قائل نخواهند بود. در واقع محتوای اصلی سایت شما باید براساس اولویت های کسب و کار شما باشد.

 

15 نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال 2022
۱۵ نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال ۲۰۲۲

 

۵٫هدف جستجو را بر اساس ۳c انجام دهید

هدف اصلی گوگل نشان دادن مرتبط ترین نتایج جستجو بر اساس درخواست جستجوی کاربران است. بنابراین شما برای کسب رتبه بالا باید این کار را جز اولویت خود قرار دهید. برای این کار شما می توانید به نتایج موتور جستجو گوگل (SERP) نگاه کنید و کلمه مورد نظر خود را تحلیل کنید. بعد از تعیین کلمه مورد نظر نوبت به تعیین ۳c است.

 

۱٫نوع محتوا (content type) 

به طور معمول محتوا در یکی از این پنج حالت قرار می گیرند: بلاگ، محصول،دسته بندی،لندینگ و ویدیو. شما می توانید با سرچ در گوگل متوجه شوید چه نوع محتوایی به درد شما می خورد. محتوای ویدیویی امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر در مباحث آموزشی فعالیت می کنید، محتوای ویدیویی بهتر می تواند برای شما اثر بخش باشد.

 

۲٫فرمت محتوا(content format)

قالب و فرمت محتوا بیشتر در مورد بلاگ مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع شما باید مشخص کنید بلاگ شما در زمینه خبری، دستورالعمل یا پرسش و پاسخ است.

 

۳٫زاویه محتوا(content angle)

زاویه محتوا در واقع نشان دهنده دیده کاربر به محتوای شما است. در واقع اگر کاربر در مورد غذایی سرچ می کند، به احتمال زیاد منظور او طرز تهیه آن است.

 

۶٫ایجاد یک تقویم محتوایی 

لازمه تولید یک محتوای مناسب و پیوسته داشتن تقویم محتوایی است. در واقع شما با ایجاد تقویم محتوایی به سایت خود یک نظم مشخص و صحیح را انتقال می دهید. به طور معمول تقویم محتوایی باید شامل این موارد باشد:

 • موضوع
 • نویسنده
 • آدرس سایت
 • وضعیت محتوا
 • تاریخ و ساعت انتشار
 • تصاویر 
 • دسته بندی
 • کلمه کلیدی

 

۷٫محتوای خود را به اشتراک بگذارید

شما بعد از انتشار محتوا باید آن را به صورت های مختلف برای کاربران به اشتراک بگذارید. در واقع اگر کاربران نتوانند محتوای شما رو ببینند عملا تولید محتوا کاری بیهوده خواهد بود. شما می توانید با استفاده از تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، لینکدین و توئیتر محتوای خود را به اشتراک بگذارید.

 

۸٫استفاده از تصاویر 

وجود تصاویر می تواند تاثیر بسزایی در نمایش محتوای شما داشته باشد. شما باید از تصاویر مرتبط با محتوای خود استفاده کنید. برای این کار شما می توانید از تصاویر طراحی شده توسط خودتون و یا برخی سایت ها استفاده کنید.البته این را هم در نظر داشته باشید که بهتر است تصاویر مختص به خود شما و سئو شده باشد.

 

۹٫محتوای خود را تغییر دهید

شما می توانید محتوای خود را به صورت های مختلف تبدیل کنید. به عنوان مثال شما می توانید محتوای بلاگ خود را به صورت ویدیو تبدیل کنید و آن را برخی از شبکه ها مانند یوتیوب به اشتراک بگذارید. حتی می توانید قسمت های مهمی از محتوای ویدیویی و یا بلاگ را به صورت متن های کوتاه در برخی از شبکه های اجتماعی مانند لینکدین و توئیتر به اشتراک بگذارید.

 

۱۰٫لینک سازی به محتوا

شما می توانید با ایجاد لینک های مختلف به سایت خود، رتبه سایت را در گوگل بالا ببرید. برای این کار شما چند راه دارید. در واقع لینک دهی به سایت به دو صورت لینک های داخلی و لینک های خارجی صورت می پذیرد.

برای لینک دهی داخلی شما می توانید کلمه کلیدی را مشخص کنید و از این طریق به مقاله های گذشته لینک دهی را انجام دهید. 

برای لینک دهی خارجی هم شما دو راهکار دارید. اولین راهکار این است که شما با یک ساعت که مرتبط با سایت شما است، درخواست کنید که به مقاله و یا سایت شما لینک دهی را انجام دهد. 

دومین راه حل استفاده از رپورتاژ های خبری است که شما می توانید از این طریق مقاله خود را در برخی از سایت های خبری قرار دهید و از این طریق به سایت شما ارتباط دهند.

 

15 نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال 2022
۱۵ نکته کاربردی بازاریابی محتوایی برای سال ۲۰۲۲

 

۱۱٫محتوای خود را بروز کنید

با پیشرفت و بروز شدن انواع دانش ها، ممکن است محتوای شما نتواند ارزش قبلی خود را داشته باشد. در واقع در این موارد محتوای شما یک “محتوای بد” محسوب می شود و ممکن است باعث کاهش رتبه سایت شما در گوگل شود. بنابراین لازم است که بعد از مدتی محتوای شما بروزرسانی شود و محتوای جدید را تولید کنید.

 

۱۲٫با وبلاگ نویسان در ارتباط باشید

شما می توانید برای اشتراک گذاری محتوای خود با بسیاری از وبلاگ نویسان در ارتباط باشید. این کار می تواند برای شما بسیار مفید باشد. در واقع ارتباط با این افراد می تواند باعث ایجاد یک همفکری مناسب در مورد محتوا می شود و از طرفی این افراد می توانند به محتوای شما لینک دهی انجام دهند.

 

۱۳٫بر روی تعداد کلمات وسواس نداشته باشید 

یک از اصول مقاله نویسی، رعایت کردن تعداد کلمات است. به طور معمول بهتر است تعداد کلمات بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشد.اما در اینجا مسئله ای که بسیار مهم است، میزان کاربردی بودن محتوای شما برای کاربران است. در واقع تعداد کلمات محتوا نباید بر محتوای کامل غلبه کند. به عنوان مثال ممکن است شما محتوایی در مورد طرز تهیه یک غذا و یا آموزش استفاده از وسیله ای را می نویسید. این محتوا ممکن است بیشتر از ۲۰۰۰ کلمه باشد. در واقع آن چیزی که اول مهم است ایجاد یک محتوای کاربردی برای کاربران است.

 

۱۴٫محتوای خود را مدیریت کنید

بهتر است محتوای خود را مدیریت کنید و برنامه ای منظم برای تولید محتوای خود قرار دهید. بهتر است در زمینه های مختلف از کسب و کار خود بنویسید. به عنوان مثال ما در سایت رمپ دیجیتال مارکتینگ، محتوای های گوناگون آموزشی و خبری در حوزه دیجیتال مارکتینگ ایجاد می کنیم. بنابراین بهتر است محتواهای گوناگون در زمینه فعالیت کاری و سئو شده برای موتور جستجو را ایجاد کنید.

 

۱۵٫راهنمای استفاده از محتوا ایجاد کنید

همانطور که در قسمت های بالا اشاره شد بهتر است که شما محتوای خود را دسته بندی کنید و برای این کار یک صفحه مرکزی ایجاد کنید و به خوانندگان کمک کنید تا محتوای شما به صورت سازمان یافته مطالعه کنند. به عنوان مثال اگر شما در مورد ایمیل مارکتینگ مقاله آموزشی می نویسید بهتر است به ترتیب و به صورت منظم مقاله های خود را قرار دهید و برای کاربران یک راهنمای جامع استفاده کنید.

 

بازاریابی محتوایی امروزه به یکی از اصلی ترین ارکان های مارکتینگ تبدیل شده است. محتوای شما همیشه باید از یک سری اصول خاص و اساسی پیروی کند. این یک محتوای خوب و مناسب است که باعث ترغیب کاربران و خوانندگان به استفاده از محصولات شما می شود. بروز بودن محتوا از اصلی ترین ارکان در بازاریابی محتوا است. در این مقاله ما سعی کرده ایم نکات اصلی و کاربردی بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۲ را اشاره کنیم. شما می توانید برای یادگیری بیشتر در حوزه دیجیتال مارکتینگ به بخش مقالات سایت رمپ دیجیتال مارکتینگ مراجعه کنید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
سهیل نجارزاده

سهیل نجارزاده

فارغ التحصیل رشته اقتصاد،علاقمند به دنیای دیجیتال مارکتینگ، سابقه فعالیت در حوزه بازاریابی دیجیتال(تولید محتوا، سوشال مدیا، سئو و...). برگزاری رویداد های مختلف در شرکت رویداد شیرین در زمینه دیجیتال مارکتینگ، دوره های شتابدهی استارتاپ ها

تعداد دیدگاهها: 2

 1. Avatar
  عسل جمشیدی

  خیلی عالی بود به نظرم تولید محتوا در عین سادگی باید خیلی دقیق و حرفه ای انجام بشه با چاشنی خلاقیت

 2. سهیل نجارزاده
  سهیل نجارزاده

  ممنون از نظرتون.دقیقا، محتوای مناسب باعث ایجاد برندینگ شما در ذهن مخاطب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت