» شبکه های اجتماعی » توییتر مارکتینگ چیست؟
Twmarketing توییتر مارکتینگ چیست؟
شبکه های اجتماعی

توییتر مارکتینگ چیست؟

30 آذر 1400 1211

امروزه توییتر مارکتینگ توجه زیادی را به خود جلب کرده است. با وجود اینکه دسترسی به فضای توییتر در ایران راحت نیست اما باز هم فعالیت در آن اهمیت زیادی دارد و می‌تواند برای کسب و کارها کمک کننده باشد.

هدف توییتر و ساختار طراحی که دنبال می‌کند سادگی و راحتی است. تلاش‌ها بر این است که فضایی به وجود بیاورند که هر کاربری با هر سطحی به راحتی بتواند در آن فعالیت داشته باشد و در هر لحظه، هرچه که به ذهنش رسید را در  منتشر کند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا فعالیت در پلتفرمی که هرکس می‌تواند هرچه که به ذهنش رسید را بنویسد، مهم است؟ در این مقاله قصد داریم بیان کنیم که توییتر مارکتینگ چیست و چه اهمیتی برای کسب‌وکارها دارد.

دلیل فعالیت در توییتر چیست؟

علی رغم اینکه کاربران توییتر در سرتاسر دنیا بیش از ۳۰۰ میلیون هستند، برای ما تعداد کاربران ایرانی توییتر اهمیت دارد. با وجود به محدودیت استفاده از توییتر در ایران، باز هم در بین ایرانی‌ها علاقه­مندان زیادی دارد. علت اصلی این است که پلتفرمی ساده است. شعار توییتر هم مبنی بر همین موضوع می‌باشد. دلیل علاقه کاربران به توییتر محدود به ویژگی سادگی و راحتی نیست و دلایل متعددی کاربران را به سمتش پلتفرم می‌کشاند. اما اگر بخواهیم به عنوان یک کسب‌وکار در توییتر فعالیت کنیم، علاوه بر در نظر گرفتن سادگی و راحتی نیاز به یک استراتژی هم برای فعالیت در آن داریم.

فعالیت در هر شبکه اجتماعی نیاز به یک استراتژی دارد اما استراتژی توییتر با سایر شبکه‌های اجتماعی کمی متفاوت است. اکنون می‌خواهیم تفاوت­ها را تحلیل و بررسی کنیم.

نحوه فعالیت یک کسب و کار در توییتر

اهمیت حضور کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی این است که بتوانند به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشند و ارتباط بهتر و نزدیک‌تری با آن‌ها برقرار کنند. همچینین به کمک شبکه‌های اجتماعی می‌توانند رابطه خود را با مخاطبان و مشتریان قدیمی هم حفظ کنند. دانستن این که توییتر مارکتینگ چیست و استفاده از پلتفرم توییتر در کنار سایر شبکه‌های اجتماعی برای هر کسب‌وکاری می‌تواند کمک کننده و مفید باشد پس توصیه می‌شود که برای آن یک استراتژی و برنامه‌ی فعالیت بچینید.

اهداف مهم برای فعالیت در شبکه های اجتماعی

اولین هدف برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یافتن و برقراری ارتباط با مشتریان جدید و در کنار آن حفظ مخاطبان جدید و قدیمی است. با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی رتبه‌ی شما در نتایج جست‌وجو بالاتر می‌رود و به شناخته شدن بهتر شما کمک می‌کند. همچنین موجب افزایش آگاهی مخاطبان از برند شما می‌شود. شما می‌توانید با فعالیت رقبای خود را بیشتر بشناسید و رفتار آن‌ها را بررسی و تحلیل کنید. حضور یک برند در فضای مجازی موجب ارائه اطلاعات در مورد برند به مخاطبان می‌شود. می‌توانید مخاطبان خود را از طریق شبکه‌ها به وبسایتتان هدایت کنید.

اهداف محقق شده توسط توییتر

حال که می­دانیم توییتر مارکتیگ چیست، می‌خواهیم ببینیم که توییتر کدام هدف را برای یک کسب‌وکار برآورده می‌کند.

ایجاد ارتباط با مشتریان جدید

فضای توییتر به­گونه‌ای است که کاربران از خواندن توییت‌های تبلیغاتی استقبال نمی‌کنند. به همین دلیل بهتر است در توییتر تبلیغ بیش از حد از برندتان انجام ندهید. بجای تبلیغ اگر بتوانید محتوایی منتشر کنید که برای کاربر جذاب‌ و مفید باشد، تأثیر بیشتری در جلب توجه و جذب آن مخاطب خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که با فعالیت در فضای توییتر امکان دسترسی به مخاطبان جدید وجود دارد.

حفظ مشتریان و مخاطبان جدید و قدیمی

پیش از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بهتر است بررسی کنید که مخاطبانتان در چه پلتفرمی بیشتر فعال هستند. اگر مخاطبانتان در پلتفرم توییتر هم فعالیت دارند، برای اینکه ارتباطتان با آن‌ها حفظ شود و بتوانند بیشتر شما را ببینند دانستن اینکه توییتر مارتینگ چیست ضروری است و توصیه می‌شود که شما هم در پلترفرم توییتر حضور داشته باشید. توجه کنید که ارسال توییت‌ در تعداد بالا موجب می‌شود که مخاطب اشتیاق خود را برای دنبال کردن شما از دست بدهد پس بهتر است که چنین کاری را انجام ندهید.

بهتر شدن رتبه در نتایج جست و جو

نتایج توییت‌هایی که در توییتر منتشر شده است در جست‌وجوی گوگل ظاهر می‌شود. اگر موضوعی را در گوگل سرچ کنید و می‌بینید که در نتایج توییت‌هایی که در این زمینه ارسال شده‌اند به شما نمایش داده خواهند شد. دلیل اینکه فعالیت در توییتر می‌تواند نتایج سئو را بهبود ببخشد همین موضوع است.

 افزایش آگاهی افراد از برند

فضای توییتر به­گونه‌ای است که باعث می‌شود مخاطبان شما به طور مستقیم با شخص شما در ارتباط باشند. ویژگی بیان شده فقط مختص توییتر است و سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی این گونه نمی‌باشند. با توجه به اینکه می­دانیم توییتر مارکتینگ چیست برای بررسی تأثیرش بر ارتباط مخاطبان، با یک جست‌وجوی ساده در توییتر و بررسی برندها می‌توان دید که مخاطبان تا چه حد با برندها ارتباط نزدیک برقرار کرده‌اند.

بررسی رفتار رقبای برند شما

زمانی که شخصی بخواهد درمورد یک برند بنویسد، اولین انتخابی که دارد توییتر است. بنابراین با حضور در توییتر می‌توانید نظر مردم درمورد برندتان را بدانید و حرف‌هایی که راجع آن می‌زنند را بخوانید. به علاوه از کارها و برنا‌مه‌هایی که رقیبان شما دارند مطلع می‌شوید. همچنین می‌توانید نظر کاربران درمورد آن‌ها را بخوانید و رفتارهای درست و اشتباه آن‌ها را بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا سلیقه‌ی مخاطب را بشناسید و از کارهایی که رقیبتان انجام داده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است به­گونه­ای استفاده کنید و رفتارهای اشتباه آن‌ها را انجام ندهید. بررسی رفتار رقیبانتان می‌تواند در طراحی یک استراتژی برای برندتان شما را یاری کند.

دادن اطلاعات مفید در زمینه یک برند به مخاطب

به دلیل سادگی توییتر، یک برند می‌تواند اطلاعات مورد نیاز مخاطب را به او ارائه دهد. ادبیات توییتر به قدری ساده و روان است که تولید محتوا در فضای توییتر آنالیز خاصی لازم ندارد و می‌توان با چند جمله به سادگی اطلاعات لازم درباره‌ی یک برند را به مخاطب داد. فقط کافی است بدانیم توییتر مارکتینگ چیست و چه حد استفاده از آن ضروری است.

انتقال مخاطبان به سایت کسب‌وکار

اگر در توییتر فعالیت داشته باشید امکان ارجاع مخاطبانتان به وبسایت را دارید. اگر برخی از مخاطبانتان شما را سرچ نکند، دیدن توییت‌های شما در توییتر می‌تواند آن‌ها را کنجکاو کند.

 توییتر مارکتینگ را دست کم نگیرید

امروزه اهمیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای یک برند بر هیچ کس پوشیده نیست. در میان شبکه‌های مختلف توییتر به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد کمک بیشتری به شناخته شدن و تثبیت جایگاه برندها می‌کند. بنابراین دانستن اینکه توییتر مارکتینگ چیست و فعالیت در پلتفرم توییتر یکی از الزامات هر کسب‌وکار محسوب می‌شود.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 3.30
Avatar

علیرضا پیر

کار اصلی من سئو و تبلیغات در گوگل است ولی به صورت تجربی در سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ هم فعال هستم. سالهای زیادی در شرکتهای دیجیتال مارکتینگ و آژانس های تبلیغاتی فعالیت داشتم و اینجا سعی میکنم در کنار مقاله ها بخشی از تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم.

تعداد دیدگاهها: 2

 1. Avatar
  کیهان

  به نظرم استفاده از توییتر توی ایران خیلی جا نیفتاده

 2. Avatar
  Farhad

  الان توی ایران اینستاگرام کاربردی تر هست تا توییتر ، توی کدوم کشورها استفاده از توییتر بالاهست و چرا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • ×
  ورود / عضویت